+ Konuyu Yanıtla
1 den 5´e kadar toplam 5 ileti bulundu.

Konu: İcra ve Haciz İşlemleri Hakkında

İcra ve Haciz İşlemleri Hakkında Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation İcra ve Haciz İşlemleri Hakkında

Öncelikle konu ile ilgili onlarca mesaj bulunmasına rağmen yinede kendi sorularıma cevap niteliğinde yeni cevaplarla karşılaşabileceğim için yeniden bu konuda mesaj yazıyorum. Yönetimden bu durum yüzünden özür dilerim.
    -----------------
    A bankasından 8000 ytl limitli bir kredi kartım.
    B bankasından toplam 3250 ytl limitli bir kredi kartım ve 7500 ytl olarak çektiğim ve ilk üç taksitini ödeyebildiğim bir bireysel kredim mevcut. ( idi )

2007 yılı başından itibaren iş hayatım çok zor duruma girdiği için ödeme yapamaz duruma düştüm ve o günden itibaren herhangi bir ödeme yapamadım. ( bireysel kredi bahsettiğim zamandan yaklaşık 4 ay sonra çekildi ve kullanıldı )
    Durumum doğal olarak belli bir süre sonra bankalardan avukatlara intikal etti ve birkaç defa noter aracılığıyla ihtarname gönderildi. 2007 nisan ayında bazı sebeplerden dolayı ailemin yanından ayrılarak ( o güne kadar ailemin yanında yaşıyordum ) başka bir semte taşınmak zorunda kaldım ve bazı işsel durumlar dolayısıyla ikametimi oturduğum yeni adresime almak durumunda kaldım. ve 2007 Nisan ayında eski oturduğum adresimdeki muhtarlıktan naklimi alarak yeni adresime verdim. Bu esnada ikametgah gerektiren durumlar iptal olduğu için yeni muhtarlığa gitme gereğim olmadı. ve takribi 10-2007 ayı içerisindeydi sanırsam yine ikametgah ihtiyacım olduğunda yeni muhtarlığıma gttim ve ikametgah almak istedim. Fakat kaydımın olmadığını söylediler. Şükür ki nakil belgemide sanki içime doğmuşcasına yanıma almıştım. Onu verdim ve o şekilde kaydımı yaptırmış oldum ve ikametgahımı almış oldum. Eski yani ailemin adresinde bir bağım kalmadı. Yalnızca haftada bir iki günlüğüne onlara misafir olarak gidip kalıyorum. Avukatlar ile ( her iki bankanın ) görüşmeler sonucunda şu sıralar ( konuşma yaptığım dönem olan 10. aylar için ) ödeme yapamayacağımı, işlerimin kötü olduğunu fakat ödememe niyetinde olmadığımı ancak müsait duruma geldiğimde ödeme yapabileceğimi söyledim. Onlarda bu işler senin işlerinin iyileşmesini beklemez diyerek ailemin evine icra memurları gönderdiler. ( tebligatlar oraya yapılmıştı ve eldenherhangi bir tebligat almamış olmama rağmen postacı muhtarlığa bırakmış. muhtarlık kaydımın oırda olmadığını söylemesine rağmen postacı beyan etmiş ve muhtarlık almak zounda kalmış. burada postacı beyanının geçerli olduğunu öğrendim bazı araştırmalarım sonucu ve dolayısıyla muhtarlığa adıma bırakılan bir evrakında benim şahsen imzalayarakalmış sayıldığımı öğrendim) evde olmadığım zamanlarda giden icra memurlarını babam eve almak istememiş ve orda yaşamadığımı kendisiyle bir bağım kalmadığını söylemiş. Onlarda gelsin borçları için konuşalım anlaşalım gibi not bırakmışlar. her iki banka adına gelen memurlar içinde aynı senaryo yenilenmiş.
    Şimdi sorularım şunlar.

1- ben ailemin evinde yaşamıyor olmama ve sadece haftada bir iki gün misafir olarak gidip kalıyor olmama rağmen ve o evde yani o adreste adıma hiç bir mal bulunmamasına rağmen o adreste haciz işlemi yapılabilir mi ?

2- benim ikametgahımı oradan alarak başka bir yere naklettirmiş olmamın böyle bir duruma etkisi nedir.Yani tebligat oraya yapıldı ama artık orada yaşayan biri değilim. Dolayısıyla orada yaşamadığıma göre icra memurlarının oraya gitmeleri yinede normal mi ?

3- 8000 liralık kredi kartımın enson 15 gün kadar önce konuştuğumda 17,000 ytl civarında olduğu ve 3250 liralık kredi kartı borcumun 5750 ytl civarı ve 7500 liralık ve 3 taksitini ödediğim kredi borcumunda 12,000 ytl civarında olduğunu öğrendim. Bu kadar artışlar normal midir ?

4- Ödememe niyetinde değilim fakat şu an çalıştığım işyerinde 800 ytl maaş alıyorum ve sigortamın yapılmasını istemedim. ( haciz koyulmaması için ) Bu koşullarda ancak en fazla 500 ytl sini ayırabilirim. avukatlara gidip ben bu durumdayım iki bankaya 250 şer ytl ödeyebilriim aylık, ancak borcun durdurulmasını ayrıca faizlerinde silinmesini istiyorum desem, makul bir teklifte bulunmuş olur muyum ?
    Çünkü hepinizin takdiri;
    19,000 ytl borcunu ödeyemeyen bir kişi 35,000 ytl borcu nasıl ödesin.

5- burada beni en çok tedirgin eden olay, artık orada yaşamıyor olmama rağmen ailemin evine gidilmesi. Orada yaşamadığım halde ve orada bana ait tek bri şeyin dahi bulunmuyro olmasına rağmen, o adreste herhangi bir haciz işlemi yapılabilir mi ?

Çünkü babam kalp rahatsızlığı olan birisi. Böyle bir durumda Mazallah kötü birşeyler olmasından korkuyorum. Kaldı ki Allah korusun öyle bir durum vuku bulduğu anda bende bırakın borç ödemeyi, katil olmamak için kendime nbasıl hakim olacağımı bilemiyorum.

Sizlerden ricam lütfen bana bilgi vermeniz. Elbetteki kimse buna mecbur değil bunun bilincindeyim. Bu yüzden çok rica ediyorum. Kabul aramızda avukatlar ve benim gibi durumda olanların davalarına bakan avukatlarda mevcut. Ve işiniz bu ama netice itibariyle zor durumdayım ve benim davalarıma bakan avukatlar dahil kimsenin kendi parası değil bu borçlar. O yüzden bir vatandaş olarak inanın zor durumdayım. Sayısız avukata danıştım. Hepsi farklı yorumlar yaptılar. Kimisi ne yapar ne eder o adreste haciz yaparlar diyor. Kimisi senin adına birşey yoksa korkma hiçbirşey alınamaz o adresten diyor. Ama inanın kafam çok karıştı.Lütfen beni nelerin beklediği konusunda fikirlerinizi esirgemeyin benden.
    Bu arada bütün dosyalar için mal beyanında bulunmuş olmama rağmen öğrendiğim kadarıyla hepsi içinde ayrı ayrı mal beyanı davası açılmış durumda.ve hepsi için mahkemem var. Bu durumda herhangi bir ceza söz konusu olur mu. Mal beyanında bulunduğum dosyaların yani evrakların hepsinin kopyaları bende mevcut.
    ---------------

Çok uzun bir mesaj yazdığım için ve sizleri bu kadar uzun bir yardım mesajı okumak zorunda bıraktığım için herkesten çok çok özür dilerim. Amacım maksimum bilgiyi verebilmek ve cevap verme tenezzülünde bulunacak lan kişilere durumum hakkında yeterli açıklamayı yapabilmiş olmaktı.
    Şimdiden herkese çok teşekkür ederim.

Hukuki NET Güncel Haber

İcra ve Haciz İşlemleri Hakkında konulu yargıtay kararı ara
    İcra ve Haciz İşlemleri Hakkında konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    37
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: İcra ve Haciz İşlemleri Hakkında

Bende Bu Sorularin Yanitlanmasini Dört Gözle Bekliyorum... Bu Bilgi Herkese Lazim...

İletiler
    5.000
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı cheliksel rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    1- ben ailemin evinde yaşamıyor olmama ve sadece haftada bir iki gün misafir olarak gidip kalıyor olmama rağmen ve o evde yani o adreste adıma hiç bir mal bulunmamasına rağmen o adreste haciz işlemi yapılabilir mi ?
    2- benim ikametgahımı oradan alarak başka bir yere naklettirmiş olmamın böyle bir duruma etkisi nedir.Yani tebligat oraya yapıldı ama artık orada yaşayan biri değilim. Dolayısıyla orada yaşamadığıma göre icra memurlarının oraya gitmeleri yine de normal mi ?
    3- 8000 liralık kredi kartımın enson 15 gün kadar önce konuştuğumda 17,000 ytl civarında olduğu ve 3250 liralık kredi kartı borcumun 5750 ytl civarı ve 7500 liralık ve 3 taksitini ödediğim kredi borcumunda 12,000 ytl civarında olduğunu öğrendim. Bu kadar artışlar normal midir ?
    4- Ödememe niyetinde değilim fakat şu an çalıştığım işyerinde 800 ytl maaş alıyorum ve sigortamın yapılmasını istemedim. ( haciz koyulmaması için ) Bu koşullarda ancak en fazla 500 ytl sini ayırabilirim. avukatlara gidip ben bu durumdayım iki bankaya 250 şer ytl ödeyebilriim aylık, ancak borcun durdurulmasını ayrıca faizlerinde silinmesini istiyorum desem, makul bir teklifte bulunmuş olur muyum ? Çünkü hepinizin takdiri;
    19,000 ytl borcunu ödeyemeyen bir kişi 35,000 ytl borcu nasıl ödesin.
    5- burada beni en çok tedirgin eden olay, artık orada yaşamıyor olmama rağmen ailemin evine gidilmesi. Orada yaşamadığım halde ve orada bana ait tek bri şeyin dahi bulunmuyro olmasına rağmen, o adreste herhangi bir haciz işlemi yapılabilir mi ?
    Muhtar sizin kaydınız olmadığı halde tebligatı alamaz. Tebligatı aldığı zaman demek ki kaydınız henüz alınmamış. Muhtara yapılmış tebligat size yapılmış sayılır.

1-2. Sizin hala orada oturduğunuzu düşünerek oraya gidecek ve size ulaşmaya çalışacaklardır. Mesela borçlunun boşandığı eşinin evine defalarca gidildiğine dair mesajlar vardı. Anne babanız her seferinde haciz işlemi için gelenlere orada oturmadığınızı ve size ait mal olmadığını beyan edecek. Başka yolu yok.
    3. Banka ile kredi anlaşmanızın koşullarını ve kaç aylık borç olduğunu bilmeden az veya çok denemez.
    4. Siz teklifte bulunun, teklif kabul edilse de edilmese de faizlerle daha da artmadan en kısa sürede borcu kapatın.

İletiler
    37
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhabalar herkese selam

Öncelikle daha önce hukuki konuda ilk kez bilgiye ihtiyacım olduğunu belirtmek ve böyle güzel faydalı bir platform kurduğunuz için kurucularına teşekkür etmek isterim.
    Öğrenmek istediğim konu şu; erkek arkadaşım bankadan 6.000 ytl kredi kullanmış 4-5 ay taksitleri düzenli ödemiş fakat işten çıkması ve maddi sıkıntıları yüzünden krediyi ve bankanın gönderdiği kredi kartı borcunu ödeyemez hale gelmiş. Gecikme için ev telefonunu arayan bankaya annesi burada böyle biri yok ben annesi değilim demiş. Geçen hafta bankanın avukatından Noter kanalıyla borcunuzu ödeyin şeklinde ödeme emri gelmiş annesi almamış kağıdı, muhtara bırakmışlar kendisi yazıyı muhtardan aldı. bundan sonra nasıl bir prösedür yürütülüyor. Yani mal beyanı avukattan gelen yazıyı takiben 7 gün içindemi bulunacak yoksa başka bir kağıt mı gelecek? Bundan sonraki süreç ne kadar zaman alır? Çok can sıkıcı bir durum ilk kez başımıza geliyor borçtan kaçış olmayacağı malum ama rahatlayana kadar bir süre zaman kazanmak, asıl amacımız ailesi de mağdur olmasın. Ne ile karşılaşacağımızı bilmiyoruz aklımızdan geçenleri hukuk bilen kendi avukatımız imiş gibi bilgi alabileceğim burası aklıma geldi bunun için size danışmak istediğim konular şunlar
    İkametinin bulunduğu Evi şöyle tarif edeyim; zemin dahil 4 katlı tek giriş kapısı olan müstakil bina m2 olarak çok küçük, içerden tek merdivenle çıkılan 3 kat var. Üst katlar merdiven koridoru üzerinde odalardan oluşuyor. Banyo mutfak ve salondan oluşan 3 kapı var. Ev tapusu Tapu annesinin üzerine. Zemin kat boş. Bir üst katta annesi tek oturuyor, Onunda üstü boş, En üst katta abisi ve eşi çocuğu oturuyor. Ben tüm ailenin annesini ve abisinin eşyalarını tek daire gibi göstererek komple binanın haczedilmesi.
    Bunun için boş olan zemin kata ufak tefek eşyalar ile yatak tv konularak döşense zile isim yazılsa elektriği de açtırırız burada yaşıyor denilse annesini ve abisinin eşyaları üst katlar haczedilmez değil mi
    Birde Hangi eşyalar haciz edilebilir, hangi eşyalar muaf olduğu bir tablo var mı?
    bu konuda bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Herkesin işi gücü rast gelsin.

İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

ilginize teşekkür ederim.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

banka borcluya ulasamazsa aileye ulasabilirmi

banka borcluya ulasamazsa