+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 27 ileti bulundu.

Konu: İhtarlı ödeme emrine itiraz

İhtarlı ödeme emrine itiraz Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    29
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı İhtarlı ödeme emrine itiraz

Sevgili arkadaşlar

Bir evvelki açtığımız forumlarda sorulan sorulara verdiğiniz cevaplarla beni bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. Maalesef bazen insan kanuni yollardan hakkını aramaya kalkıyor ama bayağı yıpranıyor ne yapacağını şaşırıyor. Şaşırıyor diye söylüyorum çünkü karşındaki kişi seninle centilmence mücadele mağlesef vermiyor. Bilgileriniz ışığında tahliye davasını bir avukat arkadaşa verdim. İlamsız icra takibine geçti. Bu gün ise avukat benim için kötü bir haber getirdi. Gerçekten şaşırdım.
    İhtarlı ödeme emrine tabiki itiraz etmişler, yeni bir kira sözleşmesini kendilerince düzenleyip kira bedelini 400 milyon göstermişler. Yani 1.Milyar olarak karşılıklı düzenlediğimiz sözleşmeyi yok saymışlar. 1.6.2004 ve 1.7.2004 tarihlerinde yatırdıkları 1 Milyardan 2 Milyarın banka makbuzlarını 1.6.2004 tarihinden bu yana (6*400= 2.400 milyon) tutan tutarın 2 milyarı ödendi göstererek 400 milyon borçları olduğunu söyleyip yatıracakları konusunda itirazda bulunmuşlar.

Bu noktada:

1- İhtarlı ödeme emri 28.12.04 tarihinde alınmış, süre 28.01.05 tarihinde dolacak önümüzdeki bu zamanı bekleyecekmiyiz. Zaman kazanmak açısından neler yapılabilir.
    2- Bu dava sürecinin uzayacağını sanıyorum. Bu süreyi kısaltabilmek için neler yapılabilir. Olacak herşeyi düşündüğümüzde süre ne kadar olabilir.
    3- Tabiki gerçek kira sözleşmesi bizim elimizdeki olduğu ispatı ne şekilde yapılacaktır.
    4- İcra dairesini kısacası devleti aldatmak bu kişilerin yanındamı kalacaktır. Zaman kazanmak için bu tip yollara başvurulduğu ve sözleşmenin sahte olduğu anlaşıldığında ne olacaktır.
    5- Bu süre uzun sürdüğünde 4-5 ay gibi düşünürsek bu aylara mahsus kiralar nasıl talep edilecektir..
    6- Vergi dairesine de kira stopajını az ödemek için yine sahte bir sözleşme düzenlemişler. Vergi dairesine dilekçe versem acaba nedersiniz.

Aklıma gelen soruları kendimce anlatmaya çalıştım. Benim isteğim kısa sürede sonuçlanmasıydı, herhalde olmayacak, Kiraya verilirken yaptığımız ve önemsemediğimiz hatalar bizlere biraz pahalıya patlayacak.
    Bana bu konuda baştan sona detaylı bilgi verirseniz çok sevineceğim.
    Sorunlarımı sizlerle paylaştıkça biraz rahatlıyorum.

Saygılarmla,

Hukuki NET Güncel Haber

İhtarlı ödeme emrine itiraz konulu yargıtay kararı ara
    İhtarlı ödeme emrine itiraz konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Türkiye.
    İletiler
    687
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

sayın ser'33,

işlerimin yoğunluğu nedeni ile ve yöneltilen soruların çokluğu sebebi ile, cevaplarda gecikmeler meydana gelebilmektedir. yarın ayrıntılı cevap yazacağım.

öncelikle, kira sözleşmenizin noterden onaylı olup olmadığını ve hangi aylara ait ne kadar alacağınız olduğunu öğrenebilirmiyim? (sözleşmeniz noterden onaylı değilse, i.t.m.'ye başvuramazsınız; ancak ilâmsız tahliye tâkibiniz, sulh hukuk mahkemesinde ihtâr yerine de geçer. sonuç olarak fuzuli olarak yapılmış olan bir işlem yoktur.

moralinizi bozmayın. tahliye biraz gecikse bile alacaklarınızı eksiksiz tahsil edersiniz. esasında, önemli olan da budur.

Nerede
    Türkiye.
    İletiler
    687
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

sayın ser'33,

daha önce açmış olduğunuz forumlarda, asıl sorununuzun KİRA ALACAKLARINIZIN TAHSİLİ olduğunu belirtmiştiniz. bu nedenle, kanımca, öncelikli amacınızın tahliye DEĞİL, kira alacaklarınızın tahsili olmalıdır. zaten; kiracınız savunma haklarını kullandığı ölçüde veya kira bedellerini ödediği takdirde; -doğal olarak- tahliye gecikebilecektir veya tahliye sonucu dahi alınamayacaktır. bu nedenle;- kira alacaklarınızı tahsil ettiğiniz takdirde,-ki, vekil tâyin ettiğinizi söylediğinizden, avukatınızın, gereğini yapacağını düşünmekteyim. asıl amacınız kira bedellerinin tahsili ise ve söz konusu mecura işyeri olarak şahsen de ihtiyacınız yoksa, neden bu kadar tahliye üzerinde durduğunuzu avukatınıza da izâh ediniz ki, yeni duruma göre,örneğin, ihtiyaç nedeni ile tahliye dâvâsı açma konusunu gündeme getiriniz.

Nerede
    Türkiye.
    İletiler
    687
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

sorularınızın cevaplarına gelince;

kiracınızın, tebliğden itibaren 7 gün içinde itirazını yapmış olmalıdır. itiraz vaki olduğundan; itirazın kaldırılması istemi ile icrâ tetkik merciine müracaat edebilmeniz için, kira sözleşmenizin noterden onaylı olması gerekmektedir. aksi takdirde; sulh hukuk mahkemesine müracaat etmeniz gerekmekte olup; ilâmsız tahliye tâkibi, aynı zamanda ihtâr yerine geçeceğinden ayrıca ihtârnâme keşide edilmesine gerek yoktur.

yargılama esnasında gerekirse, bilirkişi marifeti ile imzanın aidiyeti konusunda tetkik yapılacağından, karşı taraf, sahte sözleşme ile, dâvâyı 1-2 celse uzatsa bile; gerçek ortaya çıkacağından, ayrıca, imza inkârı nedeni ile para cezâsı da söz konusu olabilecektir. anlattığınızı esas alacak olursam, karşı tarafın bu hareketi, dâvâyı uzatmaya mâtuftur.

kontratınızda kira bedelleri 1 mlyar olarak tespit edildiğine göre, her ay vadesinde ödenmesi gerekir ki; toplam 2.4 milyar borç bulunduğu vs. gibi iddialar da inandırıclıktan uzak olacaktır.

en önemlisi; sizde bulunan kontratın taraflarca imzalanan kontrat olduğu dakolaylıkla tespit edileceğinden; bakiye alacaklarınızı da (örnek no.49) adî (ilâmsız) tâkip ile işleme koyarak tahsili cihetine gidersiniz. diğer bir deyişle; bugüne kadar işlemiş ve ileride işleyecek olan kira bedellerini, diğer giderlerle birlikte icrâya koyarak, bağımsız olarak tâkip edersiniz.

öte yandan; stopajı düşük ödemek amacı ile; sizin de imzanızı alarak (geçen zaman içinde unutmuş olduğunuz) ikinci bir sözleşme var ise, durum bu noktada biraz karışabilir. vergi dairesine ihbârda bulunmadan önce bu hususu da dikkate almakta fayda var. aynı şekilde, sizin de kira gelirlerinizi beyân etmeniz gerekir ki, bu da konumuz dışında kalmaktadır.

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    29
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum.

Zannediyorum biraz eksik yazdım. Sözleşmeyi noterden yapılması gerektiğini bilmeme rağmen maalesef noterden yapmadık. Emlakçının nezaretinde imzalar atıldı. alacağımıza gelince,
    1.6.2004 tarihinde sözleşme imzalandığında 1.milyar ödendi
    6.7.2004 tarihinde bankadan 1.milyar ödendi
    6.8.2004 tarihinde 400.milyon-16.8.2004 de 600.milyon ödendi
    9-10-11- oyalama taktikleri ile ödenmedi
    12. ayda da avukata verdim.
    benim sözleşmem 400 milyon diye icra dosyasına konmuş (Ben başka bir ek sözleşme imzalamadım, tamamıyla sahte bir sözleşme) 1.6 dan beri borcunun 400*6= 2.400. milyon olduğunu söylemişler. 400 milyonuda yatıracaklarını söyleyerek borcunu ödeyen bir kiracı izlemini yaratmışlar.
    Vergi dairesine 300 milyon kira veriyorum diye başka bir sözleşme,icra dosyasınada 400 milyon kira veriyorum diye başka bir sözleşme koydular.
    Vergi dairesine gittim araştırdım beyanlarını hakikaten düşük yapmışlar. Yani canı her istediğinde taklit imzalarla sözleşme yapmışlar.
    Bu durumda ispatı bizim mi yapmamız gerekiyor. Büyük bir ihtimalle imza kontrolüne gidecek. Sonra gelişecek olayları yazarsanız sevinirim. Bu durumda tahliye etmemiz kaç ay sürecektir. tahmini bir rakkam verirseniz memnun olurum. Bizim hatamız noterden sözleşme yapmamak oldu. Maalesef bu hata yüzünden sonuçlarına katlanacağız Forumdaki arkadaşlara kiraya verecek yeriniz varsa sözleşmeyi mutlaka noterden yapın derim. Benim bu olayım herkese güzel bir örnek olsun. Başkaları yaşamasın

Saygılarımı sunuyorum,

Nerede
    Türkiye.
    İletiler
    687
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

öncelikle şunu belirteyim ki; kira kontratının noterden yapılması gerektiğine dair bir zorunluluk yoktur. uygulamada çoğu kez; sizin yapmış olduğunuz şekliyle sözleşme tanzim edilmektedir. diğer bir deyişle kontratınız geçerli bir kontrattır. (kaldı ki; kontratın yazılı olması dahi, esasında şart olmayıp; kiracılık ilişkisinin ispatı bu halde dahi mümkündür. elbette ki en iyisi yazılı sözleşme hazırlamaktır. hazırladığınız sözleşmenin noterden onaylı olmaması durumunda, sadece, -o da itiraz vukuunda- icrâ tetkik merciine müracaat edememektesiniz. ne kadar çabuk sürede tahliye kararı çıkartabileceğiniz, bu aşamada daha çok, kiracınızın ödemeleri yapıp yapmayacağı ve ne zaman yapacağına göre değişecektir. ancak; her halükârda, kira bedelinin iki defa geç ödenmesi doğrudan tahliye sebebi teşkil edecektir. bu da ortalama olarak,- vaziyete göre- 6-8 ay sürebilir. zira kiracınız, çeşitli sahte sözleşmelerle ve uzatma taktikleri ile mecurda oturma süresini aklınca uzatmaya çalışyor. ancak; bu iddiaları ispat edemeyeceğinden herhangi bir sonuç alamayacağı açık olduğu gibi, zamanla biriken kira alacaklarınız da mahfuzdur. bu konu ile ilgili, bilâhare ek cevap yazacağım...

Nerede
    Türkiye.
    İletiler
    687
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

mecurunuzun bulunduğu yerdeki cari rayiçler de esas alınabileceğinden ve öncelikle, sizin elinizdeki kontrat GERÇEK kontrat olduğundan; kiracınızın ileri sürdüğü 400 milyonluk sözleşme iddiaları inanırıcılıktan da uzak olduğu gibi; YARGILAMA ESNASINDA, İSPAT YÜKÜ KİRACINIZDA olacaktır.

kiracınız, kontratı ve imzayı inkâr ettiği takdirde; imza tetkiki neticesinde imza kiracınıza ait olduğu tespit edileceğinden; ayrıca ( ki, bu konuda yeni bir yasal düzenleme yapılmamışsa, para cezâsı yüzde on olarak uygulanacaktır) para cezâsı da ödemek zorunda kalacaktır.

öte yandan; vergi dairesine verilen 300 milyonluk (ikinci) sahte kontratı, MAL SAHİBİ OLARAK SİZİN İMZANIZ OLMADAN, vergi dairesinin bu sözleşmeyi kabul etmemesi gerekir. şayet kabul etmişse, bu, kiracınızın SİZİN YERİNİZE İMZA ATMIŞ OLDUĞUNU gösterir ki; kanımca, yetkili olmadan adınıza imza atıldığı ve ayrıca vergi zıyâına sebebiyet verildiği gerekçeleri ile, savcılığa suç duyurusunda bulunmanızı da öneririm. bu şikâyetinizi ve suç ihbârına ait dosya numaranızı da, dâvâ dosyanıza ekleyebilirsiniz. böylelikle; daha da güçlü ve haklı bir konumda olursunuz.

bence öncelikle; ocak ayının sonunu bekleyip bakiye alacağınızı da hesap ederek; alacağınızı toplu olarak, bağımsız bir icrâ dosyası ile (ödeme no.49 ile) avukatınıza tâkibe koydurunuz. (sanırım, şubat dâhil alacaklarınız (işlemiş gecikme faizleri vd. hariç) 6 milyar türk lirası olduğundan; faizleri vs. de ekleyerek tâlep etmeniz gerekir.) bu tâkip türünde sadece haciz istenecek olup; kiracınızın tebliğden itibaren 7 günlük bir süresi bulunmaktadır.

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    29
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Bilgilendirmeniz için size ne kadar teşekkür etsem azdır.

Avukatımla görüştüm. Şubat ayında Ocak dahil sözleşmenin bittiği tarihe kadar olan kira tutarlarını talep edeceğini söyledi. 17-18 milyar tutuyor. 28.1.2005 tarihinden sonra imzanın kontrolunü kim talep etmesi gerekir. Ayrıca 400 milyon borcu olduğunu ve yatıracağını söylemiş. 28.1.2005 tarhinden evvel yatırmazsa ne olur. Sahte sözleşme koyan biri davayı etkileyecek bir belgeyi dava dosyasından alıp yokedebilirmi.
    Vergi dairesine gittim. hakikaten düşük bildirimde bulunmuşlar. Şef bize bir dilekçe verirseniz işleme koyarız dedi. Ancak şu ana kadar vermedim. Cezalar gerçekten ağır olduğunu tahmin ediyorum. Dolaysıyla zaman içersinde ödenmeyince borçlar büyüyecek belkide ilerde şirketin iflasını istediğimizde birinci sırada yer alacak diye düşünüyorum. Para tahsilinde engel gibi görüyorum nedersiniz..
    Birde Şirketin iflası istendiğinde neler yapılır anlatırsanız sevinirim.

Saygılarımı sunarım.

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    29
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Bir sorum daha olacak

Sözleşmeyi benim imzamı taklit ederek vergi dairesine vermesi ileride beni bağlarmı. Vergi daireside savcılığa suç duyurusunda bulunurmu.Savcılığa suç duyurusunda bulunmak davayı kazanmamıza yardımcı olur diyorsunuz. Karşı tarafı tutuklama getirirmi..Savcılığa bildirim Şirket olarakmı yoksa şahıs olarakmı yapılması gerekir. 2 ortak olması dolaysıyla ikisi birdenmi bildirilir.

Saygılarımla,

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    29
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Aklıma bir soru daha takıldı cevap verirsrniz sevinirim.

İlamsız icra takibine yapılan itirazın sahte bir sözleşme ile yapılmış olması ile gerçek sözleşmenin bulunması için bizim ispatımız mı gerekiyor yoksa 400 milyonluk sözleşmeyi sunan tarafmı ispatlaması gerekiyor. Sahte sözleşmeye itiraz etmek gerekirmi. Belli bir süresi varsa süre kaçırılırsa sözleşme 400 milyon olarak devam edebilirmi.

Saygılarımı sunarım..

+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: