7 koperatiften oluşan 232 kişilik bir sitede oturmaktayım.Buradaki koperatiflerin 1 tanesi tasfiye olmuş,3 tanesi tasfiye halinde kalan 3 tanesi ise faaliyetine devam etmektedir.Faaliyetine devam edenlerin üye sayısı yaklaşık 90 kişi olup faaliyetlerinide 2-3 senede zor tamamlayacak gibi görünmektedirler.

7 koperatif başkanı site yönetimine geçmek için kendi aralarında karar almışlar ve 08-01-2005 tarihinde üyeleri toplantıya çağırmışlardır.Bu toplantıya faaliyetleri devam eden koperatiflerin başkanları üyeleri adına vekalet kullanarak katılmışlardır.Bende toplantıda Kat Mülkiyeti kanununun "vekil olan kimse vekalet ettiği kişilerin 3/1 inden fazlasının oyunu kullanamaz" diyen 31. maddesine dayanarak itiraz ettim ve toplantı ileriki bir tarihte yapılmak üzere iptal edildi.

Sitedeki inşaatlar ve diğer altyapılar tamamlanmadan site yönetimine geçmek isteyen başkanların amacı alt yapı ve çevre düzenlemesini kendileri yaparak buradan rant elde etmektir.

Siz değerli hukuki.net katılımcılarına sormak istediğim sorularım aşağıdadır.

1- Birden çok koperatifin bulunduğu bu tür yapılaşmalarda tüm koperatifler faaliyetlerini tamamlamadan site yönetimine geçilmesi mümkünmüdür?

[Kat mülkiyeti kanununun (Ek: 13/4/1983 - 2814/7 md.) Kat irtifakı kurulmuş gayrimenkullerde yapı fiilen tamamlanmış ve bağımsız bölümlerin üçte ikisi fiilen kullanılmaya başlanmışsa, kat mülkiyetine geçilmemiş olsa dahi anagayrimenkulün yönetiminde kat mülkiyeti hükümleri uygulanır.) demektedir.Bu sitede 3/2 iskan mevcut değildir.]

2- Site ve Apartman yönetimi ile ilgili emsal kararlar ve kanunlara nasıl ulaşabilirim?

3- Bulunduğumuz site 43.000 m2 alan üzerinde 232 paylı bir oluşumdur.Bizlere sizin hisseniz 217 m2 dir.Ama senin yerin kesin burası denmemektedir.Bu durumdan kurtulmanın yolu varmıdır?Çünkü ben alırken müstakil konut olduğu için tercih ederek aldım.Allah korusun büyük bir deprem olsa ve her yer yıkılsa ben 231 kişiyle nasıl anlaşıp yerimi bulacağım.

4- 232 üyenin 140 kadarı müstakil konutlarda oturmakta kalanı ise çok katlı konutlarda oturmaktadır.Aidat tespitinde herkesin hisse payına düşen oranda aidat alınacağı söylenmektedir.Bu böyle ise oy kullanırkende hisse payı kadar oy kullanılması lazım gelmezmi?