+ Konuyu Yanıtla
31 / 45 Sayfa İlkİlk ... 11212223242526272829303132333435363738394041 ... SonSon
301 den 310´e kadar toplam 447 ileti bulundu.

Konu: Alman Vatandaşıyla Evlenmek (Deneyimlerim)

Alman Vatandaşıyla Evlenmek (Deneyimlerim) Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Hannover-Almanya
    İletiler
    405
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Alman Vatandaşıyla Evlenmek (Deneyimlerim)

Sn Registration,

Sizin samimiyetinize güveniyorum, yanlis anlasilma yok kesinlikle.

Ben de Sn Salpyilmaz'in görüslerine aynen katiliyorum.. En hizli ve garanti yöntem Türkiye'de nikah yaparak yine Türkiye'den aile birlesimi vizesine basvurmanizdir. Almanya'da evlenmeniz durumunda, evliliginizi Türkiye'de tanittirmaniz vs prosedürler hem masrafli hem de zaman alan bir yoldur. Almanya'nin en büyük sikintilarindan birisi kacak göcmenler. Bu konuyu Sn Salpyilmaz gayet güzel aciklamis, bence de ilk basta daha avantajli görünen, halbuki tam tersine yolu uzatan bu yöntemi denemeyin. Aile birlesimi vizesi, diger vizelerden farkli olarak hem "ailenin korunmasi" yasasi ile desteklenen, hem de alindiktan sonra kalan her prosedürün kolayca halloldugu güclü bir anahtardir. Almanyaya geldikten sonra direkt olarak "süreli oturum" alirsiniz ve vize statüsünden cikarsiniz. Bu oturum izni ile oy kullanma disinda hemen her türlü vatandaslik hakkindan faydalanirsiniz. (firma acmak, ithalat-ihracat, isci calistirmak vb dahil)

A1 ile ilgili olarak caninizi sikmayin. Gercekten cok kolay bir test. Zaten sorularin bir kismi 3, hatta 2 secenekli. Eger genel olarak Almanca degil de, özel olarak A1 sinavina yönelik calisirsaniz 1 ayda dahi sinavi kazanacak seviyeye gelebilirsiniz. Ornegin, sinavin 25 puanlik kismi mektup yazmadir. Malum bir mektup Ingilizcede oldugu gibi Almanca'da da formal-informal sekilde yazilir. Her iki mektup yazma formati, hitap yöntemleri, temenni kisimlari farklidir. A1 sinavinda sadece resmi bir mektup yazilmasi istenir. Bu yüzden informal yazismalarinin nasil yapildigini simdilik ögrenmenze gerek yok. Sinavda (sanirim) toplam olarak 60 kelimelik bir mektup isteniyordu. Kalip sudur:

Sehr geehrte Damen und Herren, (Türkcedeki karsiligi sayin yetkili, sayin bay ve bayanlar) ile mektuba baslanir. Mektubun sag kismina den 01.01.2011 tarih yazilir. En altta veda kismina Mit freundlichen Grüßen (Yours faithfully gibi) yazilir ve altina adiniz soyadiniz eklenir. Araya da konu neyse onu kisaca yazmaniz gerekecek. Diger yazdiklarinizda hata bile yapsaniz, 12 tane kelimeyi dogru yazdiniz ve mektup formati dogru oldu. Yani sadece bu 10 kelimeyi ezberleyip araya da birkac sey yazdiginizda bile rahatca bu bölümden 20 puan alabilirsiniz. Sinavin diger bölümlerinde basarili olmak icin bol bol kelime ögrenmeniz gerekecektir. Zaten sinavda gecen kelimelerin hangileri oldugu belli. Bunun disinda kompleks gramer kurallarini tamamen bosverebilirsiniz. Konusma kisminda ise kalip cümleler var. Bunlari ögrendiginizde sorun kalmaz. (Adim su, yasim bu, meslegim bu, hobilerim su, bildigim diller su vs. Telefon numarasi okumaniz istenecektir. 2151729837.. Tek tek okuyorsunuz, zwei, eins, fünf...) Zaten A1 sinavinda cikan sorularin yer aldigi kitaplar Alman kitabevinde satiliyor. Mantikli ve akilci bir sekilde ve A1'e yönelik calisirsaniz kisa zamanda A1 sinavini verecek duruma gelebilirsiniz.

Hukuki NET Güncel Haber

Alman Vatandaşıyla Evlenmek (Deneyimlerim) konulu yargıtay kararı ara
    Alman Vatandaşıyla Evlenmek (Deneyimlerim) konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    München
    İletiler
    793
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Fischer rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sn Salpyilmaz, yaziniza kücük bir ekleme yapmak istiyorum, yanlissa lütfen düzeltin.

Diyelim ki Türkiye'den gelen kisi Berlin'deki esinin adresine kaydoldu ve resmi olarak "ayni cati altinda" yasam baslamis oldu. Türkiye'den gelen sahis, Berlin ve cevresinde is aramasina ragmen bulamadi. Bu arada Köln'den (~500 km kadar uzak bir sehir) is buldu ve mecburiyetten Köln'e tasindi. Ilk adres olarak Berlin sabit kaldi ancak ikinci adres Köln kaydedildigi zaman da resmi olarak "ayni cati altinda yasam" devam etmis sayiliyor. Tabi yabancilar dairesinde bulunan memurun aksi bir davranisinda problem yasamamak icin, bu süre zarfinda Köln-Berlin arasi gelis gidis tren/ucak biletlerinin ya da benzin faturalarinin saklanmasi uygun olur.

Ancak eger Berlin'de yasayan es, yüksek lisans vs egitim icin Köln'deki bir universiteyi secerse, sahte evlilik süphesi dogabilir ve oturum icin ciddi bir sikinti yasanabilir.
    Dogrudur. Belirli nedenlerle ikinci ev acilmasi durumunda mecburen ayri yasanmasi ayni cati altinda gecmis süreden sayilir.

Nerede
    Hannover-Almanya
    İletiler
    405
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Peki Almanya disinda gecirilen süreler, ayni cati altinda gecirilen süreye dahil midir degil midir? 1 ocak 2010'da gelen bir es, 1 Ocak 2012'de "tam olarak" iki senesini doldurmus sayilir mi yoksa aralarda esinden ayri olarak yaptigi tatil, yurt disi seyehat vb süreler cikartilir mi?

Nerede
    München
    İletiler
    793
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Elbette cikarilmaz. Ayni cati altinda yasanan süreden kasit evliligin gercek olup olmadigiyla alakalidir. Eger evlilik dahilinde bunlar yasaniyorsa yurtdisinda kalmanin oturuma etkisi sadece yabancilara uygulanan sekliyle olur, 6 ay kurali gibi...

Nerede
    Hannover-Almanya
    İletiler
    405
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ben de öyle tahmin etmistim ancak internette kendinden emin bir sekilde durumun böyle oldugunu iddia eden birkac yaziya rastlayinca sormak istedim. Internette ne yazik ki müthis bir bilgi kirliligi var ve insanlar emin olmadiklari konularda eminmiscesine yazdiklari icin söylenenlerin biri digerini tutmuyor.
    Konu Fischer tarafından (16-09-2010 Saat 13:00:25 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tekrardan merhabalar Sn.Fischer ve Sn.Salpyilmaz,

Kusuruma bakmayın mart ayından beri cevap yazamadım. Alman Konsolosluğu vize başvurumu reddetmişti. Gerçi şimdi Almanya'dayım ama reddedilmek kötü birşey. Olayın acı tarafı iyi ki red etmişler. Eğer Almanya'ya turist vizesiyle gelip evlenseymişim, başım bir hayli ağrıycakmış. Başımdan geçenleri sizinle paylaşmak istedim. Red cevabından sonra, itiraz dilekçesi yazıp yolladım.( Sadece İngilizce veya Almanca kabul ediyorlarmış) Hala bir cevap alamadım. Daha sonra eşimin araştırmaları sonucu, Türkiye'de evlendikten sonra İngiltere vizesi almam gerektiğini öğrendik. Türkiye'de bir yabancıyla evlenmekte uzun bir tecrübe sanırım. Aslında zor değil ama zaman alan ve sabırlı olunması gereken bir tecrübe. 18 Haziranda evlendikten sonra, evliliğimin tescili için ve gerekli evrakları hazırlamak için biraz bekledikten sonra 8 Temmuz da İngiliz Konsolosluğundan randevu aldım.( Alman Konsolosluğundan çok çok farklı bir sistemleri var ) Randevu için para ödemen gerekmiyor; eğer evrakları doğru hazırladıysanız ve ne yapmanız gerektiğini biliyorsanız tabi. Bu arada pasaportuma evliliğimi ve mesleğimi işlettim. ( Yeni pasaportlarda meslek kısmı yokmuş ) Butun evraklarımı hazırlayıp konsolosluğun anlaşmalı olduğu WorldBridge şirketinin Şişli ofisine gittim. Şirkette Türkler çalışıyor ve siz herhangi bir şekilde hiçbir vize memuruyla muhattab olmuyorsunuz. Sizin başvurunuz, evraklarınızla birlikte teslim alınıp siyah bir çantaya konuluyor ve vize merkezine yollanıyor. Eğer vize memurları gerekli görürse, sizi mülakata çağırıyorlar; beni çağırmadılar. İnternet sitesinde İngilizce çevirisinide istiyorlar diye yazıyordu ama ben yaptırmamıştım. Bildiğiniz üzere çok fazla evrak, neredeyse bir servet tutar ve herkesin bunu karşılama gücü yok. 15 Temmuzda vize cevabım geldi. 4 Ağustosta İngiltere'ye geçtim. 8 Ağustos'da İngiltere'den Almanya'ya, İngiliz Askeriyesinin anlaşmalı olduğu Berlin Air ile Padeborn Havaalanından Almanya'ya giriş yaptım. Çok karışık ve zor bir süreçten sonra Almanya'da oturma ve çalışma izni olmaksızın, yasal olarak Almanya'da bulunuyorum ve yakın bir zaman içerisinde Bielefeld'teki Askeri birlikte çalışmaya başlıyacağım. Garip ama Almanya'da yaşıyorum, İngilizceye daha çok ihtiyaç duyuyorum. Sizlere aydınlatıcı bilgilenizden dolayı çok teşekkur ederim. Benim durumum gerçekten sıradışıydı ama Allaha şükür halloldu ve şuanda istediğim ve mutlu olduğum yerdeyim.
    [/B]

Nerede
    München
    İletiler
    793
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Neticenin olumlu olmasina cok sevindim Sn Melh. Umarim ilerleyen zamanlarda gidisat olumlu seyrini korur...

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Teşekkur ederim Sn. Salpyilmaz, inşallah dediğiniz gibi olur. Sanırım sizde bizimkilerin deyimiyle iyice Alamancı olmuşsunuzdur. Sanırım bundan sonra ehliyet durumumla ilgileneceğim.O konudada sizin açtığınız ehliyet kullanımıyla ilgili başlığa başvuracağım.İyi günler...

Nerede
    Balıkesir
    İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Fischer ve Salpyilmaz,

Öncelikle size teşekkür etmek isterim. Bir süredir bu konu hakkında Almanya Konsolosluk sayfalarında yayımlanan pdf. belgeleri başta olmak üzere pek çok kaynağı internetten araştırıyorum. Çoğu kaynak ya eksik ya da kafamızda yeni soruların oluşmasına neden oluyor ama yazı diziniz gibi bu kadar duygudaş ve durumumuza açıklık getiren başka bir kaynakla daha karşılaşmadım. Zaten 2008’den beri pek çok konuyu dile getirmişsiniz ama ben de hem durumu burada paylaşmak hem de tavsiyelerinizi almak isterim.

Öncelikle biraz kendimden bahsedeyim… Ben bir grafikerim. Gerek masaüstü yayıncılık gerekse web tasarımında yetkin bir tasarımcıyım. Kendi mesleğime ilişkin hem lisans (4 yıllık üniversite) hem de yüksek lisans (master) diplomalarım var. Orta derecede diyebileceğimiz bir İngilizcem var. Yani rahatlıkla İngilizce iletişim kurup yabancı kaynaklardan araştırma yapabiliyorum. (Üniversitelerarası Kurul Dil Sınavı’nı hiç çalışmadan geçebildim.) Nişanlım ise Almanya doğumlu ve Alman vatandaşı. Şu anda bir devlet radyo-tv de tam gün çalışıyor. Annesi de Almanya’da ikamet ediyor ve yalnız. Bundan dolayı ondan çok uzaklaşmak istemediğinden pek çok nokta üzerinde de düşündükten sonra evlendikten sonra benim onun yanına gelmeme karar verdik. Onunla ilk iki yıl kadar önce tanıştık zamanla birbirimizi çok sevdik. Bir ay kadar önce de nişanlandık. Hazırlıkları vaktinde yetiştirebilirsek Kasım başı gibi de Türkiye’de evlenmeyi düşünüyoruz.

Önceden sağdan soldan duyduklarından dolayı nişanlım Almanya'ya turist vizesi ile gelindikten sonra orada evlenip oturum vizesi için orda başvurmanın daha iyi olacağını düşünüyordu. Ama ben yaptığım araştırmalardan ve de konsolosluk belgelerinde okuduklarımdan dolayı ona böyle bir şey için turist vizesi almanın daha zor olacağını hem de vize görüşmesinde bana neden Almanya'ya gittiğim sorulduğunda ben de vicdanen doğruyu söylemek durumunda olduğumu söyledim. Hadi vize verilse bile bu konuda açık ve dürüst davranmayarak sonradan kendi kendimizi çok daha zora sokabileceğimizi belirttim. En güzeli nişanlım orda randevu alıp bu konularda uzman bir avukata danıştı. Tabi ki avukatta benim düşüncemi doğruladı. Sonuç olarak Türkiye'de evlenip vize için başvurmaya karar verdik. İlk adım olarak tabi ki evlilik işlemleri için gerekli belgeleri toplamak gerekiyor. Bu belgeleri burada tekrar saymayacağım zaten siz 2008’den beri defalarca dile getirmişsiniz. Ama sanırım vize işlemleri açısından taşıdığı önemi de düşünecek olursak bu belgelerden en önemlisi pasaport. İlk defa iki yıllık pasaport almak için bana en yakın Emniyet Müdürlüğü Pasaport Bürosuna gerekli belgelerle başvurdum. (Sanırım Almanya’ya gidice hemen yabancılar polisine gitmeden önce pasaportumun süresini T.C. Konsolosluktan uzattırsam akıllıca olacak) Pasaport başvurusunda görevli polis memuru mesleğimi sordu: Grafiker olarak kaydettirdim. Öğrenim durumumu sordu onu da Yüksek Lisans (Master) olarak kaydettirdik. (Gerçi bana diploma sormadı ama sanırım diplomamızın aslını yanımızda bulundurmamızda fayda var.) Bir tek kafama takılan konu: görevli memur pasaportun alınış nedenini sorarken bunu iki şıklı sordu… seyahat için mi yoksa iş için mi diye… bu iki şıktan durumuma uygun olanı seyahat gibi geldiği için seyahat dedim. Acaba açıklama yapmak gereklimiydi? Umarım bu sonradan bir sorun yaratmaz. Şimdi pasaportumun adresime gelmesini bekliyorum. Pasaportum bana ulaşır ulaşmaz gerekli diğer belgelerle beraber hemen nişanlıma yollayacağım. Oda bana özellikle ‘Evlilik Ehliyet Belgesi’ ve diğer belgeleri de yolladıktan sonra evlilik için gerekli başvurulara başlayabiliriz. Tabi bu arada beni en tedirgin eden konu A1 dil sınavı. Aslında normalde böyle şeyler gereğini yaptıktan sonra pek gözümü korkutmaz. Hem yeni şeyler öğrenmeyi severim hem de bu öğrendiğim dilin gittiğim yerde işime yarayacak kullanmam gereken bir şey olduğunu biliyorum. Zaten o dilin konuşulduğu ortamda yaşayınca ve de düzgün ciddiye alarak dil kursuna gidince de artık yavaş yavaş dile daha çok uyum sağlamaya başlar insan. Ama benim sorunum ikamet ettiğim Balıkesir iline bağlı Akçay’da ya da Edremit’de bırakın ‘A1 Aile Birleşimi Kursu’nu doğrudüzgün bir Almanca kursu bile bulunmaması. Doğru düzgün bir kursa disiplinli ciddiye alarak gidip sınavı geçmek benim için çok daha rahat olacaktı. Siz de forumda bu konudan bahsetmişsiniz; dikkatimi bazı konsolosluk belgelerinde geçen A1 belgesine ihiyaç duyulamayan ‘uyum ihtiyacının az olması’ gibi istisnai bir durum dikkatimi çekti. Bu konu hakkında İzmir’de ki Konsolosluğa durumumu açıklayan ve bu istisnai duruma girip girmediğimi soran bir e-posta attım. Orası da cevaben Balıkesir’in İstanbul Başkonsolosluğu yetki alanında olduğunu belirtmiş. Gerçi Akçay İzmir’e 3.5 saat İstanbul’a ise 8 saat uzaklıktayken bu durum biraz saçma geldiyse de (Gerçi bu yetki meselesi işte mantıklı olmak zorunda değil...) aynı e-postayı bu sefer İstanbul Başkonsolosluğuna attım. Orası da cevaben bana şöyle demişler:

“Sayin …,
    Öncelikle nisaniniz icin tebrik ederiz. Ancak maalesef asagida belirtmis
    oldugunuz durum sizi A1 sertifikasinin ibrazindan muaf tutmamaktadir.
    Saygilarimizla” (Ohh neeinn! Bu arada sağolsunlar tebrik etmeyi ihmal etmemişler)

Ahw… ne yapalım şu şartlar altında sanırım sınava kendi olanaklarımla disiplinli bir şekilde hazırlanmaya çalışmam gerekiyor. Gerçi geçen gün internette konu hakkında araştırma yaparken ‘A1 Almanca Aile Birleşime Hazırlık’ başlıklı bir kitap buldum ve sipariş verdim. Sanırım bugün yarın elime ulaşır. Bakalım umarım çalışmalarım verimli olur. Sonuçta insan bir kere evlendikten sonra eşinden uzak kalması pek hoş bir durum değil mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde bu sınavdan geçmek istiyorum.

Sonuç olarak işin içine girince insan kendi kendine sanırım eşinin yanına yerleşmenin daha zor olduğu bir ülkeyi arasam bulamazdım diyor. Gerçi adamlar kendilerince haklılar. Sorunun kökeninde bizim yasal ve sosyal konularda basiretsizliğimiz yatıyor. Her neyse, sonunda sevdiğin kişiye kavuşmak varsa insan her şeyi göze alıyor. Sonuçta hem ben hem de nişanlım çalışkan ve dürüst insanlarız. Alman Federal Cumhuriyetine yük olmak gibi bir niyetimiz yok. Sadece birbirimize kavuşmak ve huzur içinde yaşamak istiyoruz. Umarım Alman yetkililerde bu bunu fark ederler.
    Konu ArdasKeen tarafından (02-10-2010 Saat 13:29:58 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    mersin
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Fischer
    Öncelikle bu soruyu özelden yazmayı denedim.Fakat yeni üye olduğum için izin verilmedi.Fakat konu geneli ilgilendirmediği için forum kirliliği yapmak istemedim.
    Ben Almaya'ya sizin gibi evlilik yolu ile gitmeyi düşünen bi meslektaşınızım.Daha öncede bi sorum üzerine Almanyada mesleğinizi yapabildiğinizi herhangibir sorun yaşamadığınızı yazmıştınız.Bu beni çok rahatlattı.
    Şimdi sizin tecrübelerinizden yararlanmak istiyorum müsade ederseniz.Almanyada makine mühendisi olmak nasıl ? Yani sizden neler bekliyolar ? Hangi konumda nasıl firmalarda çalışabiliyorsunuz ? İş ararken nasıl bir yol izlediniz ? ve buna benzer diğer tecrübelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.
    Bende sizin tecrübeleriniz ışığında en azından Almanya'ya gelene kadar belirttiğiniz konularda araştırma yapıp eksik yönlerimi tamamlamayı düşünüyorum.
    Mail adresim asarkaya-ali@hotmail.com...Ekleme gibi imkanınız varsa detaylı konuşmak isterim.Tabi sizin zamanınızı çok fazla almadan.
    Şimdiden çok teşekkür ederim.Mesleğinizi yaptığınızı sölemeniz nişanlımla ' NEREDE YAŞAYALIM ' tartışmalarına nokta koydu.Umarım devamıda ikimiz içinde hayırlı olur.
    İyi akşamlar....

+ Konuyu Yanıtla
31 / 45 Sayfa İlkİlk ... 11212223242526272829303132333435363738394041 ... SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

almanya evlilik vizesi

almanyada evlilik

almanya evlilik

alman vatandaşı ile evlenmek

almanla evlenmek

alman vatandaşı ile evlilik

almanyada evlenmek

alman biriyle evlenmek

http:www.hukuki.netshowthread.php32894-Alman-Vatandasiyla-Evlenmek-Deneyimlerim

almanyadan biriyle evlenmek istiyorum

alman vatandaşıyla evlenmek

almanyada evlilik nasil yapiliralmanyadan evlenmekalman ile evlenmekeşim alman vatandaşı ben nasıl giderimalman vatandasiyla evlenmek icin gerekli belgelerhttps:www.hukuki.netshowthread.php32894-Alman-Vatandasiyla-Evlenmek-Deneyimlerimalmanyada evlilik için gerekli belgeleralmanya konsolosluğu evlilik işlemlerialmanyada nikah icin gerekli belgelerevlenerek alman vatandaşı olmakalmanya vatandaşı ile evlenmekalmanya biriyle evlenmekalman vatandaşı türk vatandaşı ile evlilikalman biri ile evlenmek
Forum