Hepinizin geçmiş bayramını kutluyorum.Arama motorlarından soruma ilişkin bir tarama yaptım, fakat yeterli cevabı bulamadığım için yazmak istedim.
2006 yılının nisan ayında 22/II-h bendinin oluştuğu iddiasıyla işten çıkarıldım.Hemen akabinde işe iade davası açarak, Türkiye İş Kurumuna'da işsizlik ödeneğinin tarafıma ödenmesi talebinde bulunduğum bir dilekçe verdim.Fakat oradan da talebin reddedildiği, gerekçe olarak ise "işçi kusuru nedeniyle işten çıkarılmanın gerçekleştiği" ifadesi bulunuyordu. Dolayısıyla işsizlik ödeneği alamadım..İşe iade davasını, davayı açtıktan 1,5 yıl kadar sonra yargıtaydan kesinleşmiş bir şekilde kazandım. Hem işyerine hemde Türkiye İş kurumu şubesine, Avukatımın yönlendirmesiyle dilekçeyle başvurdum. 3 hafta sonra bugün işyerinden "norm kadro fazlalığı mevcudiyeti nedeniyle işe iademin yapılamadığı", Türkiye iş kurumu şubesinden de işsizlik ödeneğinin tarafıma ödenemeyeceği, gerekçe olarakta bu sefer "işe iade davası olması" gösterildi.
avukatım duruşmada olduğu için henüz avukatıma durumu bildirmedim. Bu arada sizlerinde görüşlerini almak istedim.
Neticede ilk cevap yazılarında işçi kusuru nedeniyle ödeme yapmadıklarını ifade eden kurum, işçi kusuru iddiası ortadan kalkınca, bu seferde işe iade davası açtığınız için ödenek alamassınız cevabını veriyor. Bana bu sonuç pek mantıklı gelmedi.Neticede son 3 yıl içindede 778 gün sigorta hizmet günüm var.
ayrıca işyeri beni çıkardıktan sonra 100 civarı işçi aldı ve 30 kadar işçiyide büyükşehir belediyesi bünyesine geçirdi..Dolayısıyla norm kadro fazlalığı var ise en son alınan kişiden başlamak üzere işten çıkarılma işleminin gerçekleşmesi gerekmiyormu. Bu fazla alımlardan beni etkilemiş olmaları ne kadar adildir?
Şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.Böyle bir siteyle onca yılın emeğini, bizlere ücretsiz olarak sunduğunuz için size minnet borçluyuz.