+ Konuyu Yanıtla
1 den 10´e kadar toplam 10 ileti bulundu.

Konu: Boşanmadan sonra Mal Paylaşımı.

Boşanmadan sonra Mal Paylaşımı. Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    26
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Boşanmadan sonra Mal Paylaşımı.

2003 Yılının sonunda evlendim. 2004 yılında oğlumu dünyaya getirdim. Şiddetli geçimsizlik nedeniyle (Ayrıntılara girmiyorum, çünkü ayrıntılar çok üzücü) 2005 yılında boşanma, oğlumun velayeti, manevi tazminat, nafaka ve evlilik birliği içerisinde elde edilmiş iki adet ev için yarısını talep ettim. Boşanma sonuçlanıncaya kadar mal paylaşımı için ayrı bir dosya olarak ayrıldı ve boşanmanın sonuçlanması için bekletiliyordu. Aile Mahkemesi tarafından onaylanan boşanma, karşı tarafın temyiz hakkını kullanarak uzun süre beklenildi. Neticede Davayı kazandım, boşanma davası Yargıtay tarafından kasım 2007'de onandı. Simdi Mal Paylaşımı için olan dava devam edebilecek.
    Genel özet bilgi verdikten sonra asıl konu için sorularım;
    Evlendiğimizde kooperatif yoluyla eşimin kendi üzerine (bekarken) üye olarak girdiği her iki evde su basmanlarındaydı. Evlenmeden önce yurt dışında çalışıyordum, orada yaptığım birikimlerimi, düğünümüzde ve oğlumuzun doğumunda takılan yüklü miktarda takıları da eşime vererek evli olduğumuz süre içinde her iki evinde tüm taksit ödemelerinin sağlanıp evlerin kaba inşaata ve bir tanesinin tümüyle bitmesine yardımcı oldum ve maddi katkıda bulundum. Yurt dışındaki banka hesaplarımı ve evlenmeden önce param olduğunu mahkemeye sundum. Şu anda evlerin bir tanesi tamam vaziyette diğeri kaba inşaattadır. Eski eşim tüm bu söylediklerimi red etmekte ve her iki evinde tapusu (eşimin üzerine)evlilik birliği içinde alınmasının tamamen prosedür gereği olduğunu ve sadece kendisine ait olduğunu evlenemeden önce kooperatif yoluyla girip ve ödemeleri yapıp evlendikten sonra tapuların uzun sürede ancak çıktığını iddaa etmektedir. Aslında tam aksine evler benim maddi katkılarımla ödenmiştir ve tapuları yazlık evler belli bir aşamaya geldikten sonra evlilik birliğinde çıkmıştır. Eğer benim katkılarım olmasaydı bu her iki evde şu anki boyuta gelmeyecek ve tapuları alınamayacaktı. Bu durumda acaba evlerden katkı payı alabilme şansım varmıdır? Bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim. Evli iken hiçbir şekilde mal rejimi anlaşması yapmadık, şu an sadece dava boyunca evlere koydurduğum tedbirle korumaya çalışıyorum. Bana verilecek en ufak bir fikir bile çok büyük önem taşımaktadır. Şimdiden çok teşekkürler.
    Saygılarımla,

Hukuki NET Güncel Haber

Boşanmadan sonra Mal Paylaşımı. konulu yargıtay kararı ara
    Boşanmadan sonra Mal Paylaşımı. konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Boşanmadan sonra Mal Paylaşımı.

SELAMLAR
    YASAL MAL REJİMİ:

Evlenmeden önce veya sonra,malvarlığının yönetimi ve paylaşımı konusunda yazılı seçimlik mal rejimlerinden birini sözleşme yaparak seçmemiş olan eşlerin kanunen tabi olduğu sisteme yasal mal rejimi denir.Yeni Medeni Kanun’da yasal mal rejimi,edinilmiş mallara katılma rejimi olarak adlandırılmıştır.

YASAL MAL REJİMİ OLAN EDİNİLMİŞ MALLARA KATILMA DA HER EŞİN İKİ TÜR MALVARLIĞI VARDIR:

1.Edinilmiş Mallar:
    Her eşin edinilmiş malları şunlardır:
    - Çalışmanın karşılığı olan maaş,ücret v.s.
    - Sosyal güvenlik kuruluşlarının yaptığı her türlü ödemeler,
    - Çalışma gücünün kaybı dolayısıyla ödenen tazminat,
    - Kişisel malların geliri (kira,faiz gelirleri gibi)

Mal rejimi tasfiye edildiğinde sadece yukarıda sayılan ‘’edinilmiş mallar’’ eşler arasında yarı yarıya eşit olarak paylaştırılır.

2.Kişisel Mallar:
    Her eşin kişisel malları şunlardır:
    - Eşlerden birinin kişisel kullanımına yarayan eşya,
    - Evlenmeden önce sahip oldukları mallar,
    - Evlendikten sonra miras veya bağış yoluyla geçen mallar,
    - Manevi tazminat alacakları,

Kanunda sayılan bu kişisel mallar tasfiye halinde paylaştırmaya tabi olmayıp,ait olduğu eşin mülkiyetinde kalacak mallardır.
    olayınızda ise gayrımenkullerin evlilik birliği içinde tescil edildiğinden ve sizin katkılarınızla tamamlandığından bahsetmişsiniz bu durumda anılan gayrımenkuller artık edinilmiş mal sayılacaktır.dolayısıyla bu mallar üzerinde sizinde hakkınız olacaktır.YİNEDE KENDİNİZİ BİR AVUKATLA TEMSİL ETTİRMENİZ EN DOĞRU YOLDUR...
    SAYGILARIMLA

İletiler
    26
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sn. Av. Oğuz Kuğu,
    Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Anladığım şu ki; evlilik birliği içinde elde edildiği için yasal olarak evlerde hakkım olacak. Tabiki avukatım ile işlem yapacağım.
    İyi çalışmalar,
    Saygılar,
    Passions

Alıntı Av.Oğuz KUĞU rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    SELAMLAR
    YASAL MAL REJİMİ:

Evlenmeden önce veya sonra,malvarlığının yönetimi ve paylaşımı konusunda yazılı seçimlik mal rejimlerinden birini sözleşme yaparak seçmemiş olan eşlerin kanunen tabi olduğu sisteme yasal mal rejimi denir.Yeni Medeni Kanun’da yasal mal rejimi,edinilmiş mallara katılma rejimi olarak adlandırılmıştır.

YASAL MAL REJİMİ OLAN EDİNİLMİŞ MALLARA KATILMA DA HER EŞİN İKİ TÜR MALVARLIĞI VARDIR:

1.Edinilmiş Mallar:
    Her eşin edinilmiş malları şunlardır:
    - Çalışmanın karşılığı olan maaş,ücret v.s.
    - Sosyal güvenlik kuruluşlarının yaptığı her türlü ödemeler,
    - Çalışma gücünün kaybı dolayısıyla ödenen tazminat,
    - Kişisel malların geliri (kira,faiz gelirleri gibi)

Mal rejimi tasfiye edildiğinde sadece yukarıda sayılan ‘’edinilmiş mallar’’ eşler arasında yarı yarıya eşit olarak paylaştırılır.

2.Kişisel Mallar:
    Her eşin kişisel malları şunlardır:
    - Eşlerden birinin kişisel kullanımına yarayan eşya,
    - Evlenmeden önce sahip oldukları mallar,
    - Evlendikten sonra miras veya bağış yoluyla geçen mallar,
    - Manevi tazminat alacakları,

Kanunda sayılan bu kişisel mallar tasfiye halinde paylaştırmaya tabi olmayıp,ait olduğu eşin mülkiyetinde kalacak mallardır.
    olayınızda ise gayrımenkullerin evlilik birliği içinde tescil edildiğinden ve sizin katkılarınızla tamamlandığından bahsetmişsiniz bu durumda anılan gayrımenkuller artık edinilmiş mal sayılacaktır.dolayısıyla bu mallar üzerinde sizinde hakkınız olacaktır.YİNEDE KENDİNİZİ BİR AVUKATLA TEMSİL ETTİRMENİZ EN DOĞRU YOLDUR...
    SAYGILARIMLA

İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

teşekkürler

İletiler
    26
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İyi Günler,

Bahsettiğim konumla ilgili bana fikir verecek başka kişilerinde yorumlarını bekliyorum. Tek öğrenmek istediğim kooperatif yoluyla eşim bekarken her iki yazlık ev için üye olduğu için buradan bir kazanç doğarmı ona. Çünkü evler biz evliyken tapuları çıktı ve tümü benim katkılarımla bitirildi. Maddi katkım olduğunu ispatlayabiliyorum mahkemeye. Bu durumda katkı payı doğacakmıdır?
    Tşkler,
    Saygılar,

2003 Yılının sonunda evlendim. 2004 yılında oğlumu dünyaya getirdim. Şiddetli geçimsizlik nedeniyle (Ayrıntılara girmiyorum, çünkü ayrıntılar çok üzücü) 2005 yılında boşanma, oğlumun velayeti, manevi tazminat, nafaka ve evlilik birliği içerisinde elde edilmiş iki adet ev için yarısını talep ettim. Boşanma sonuçlanıncaya kadar mal paylaşımı için ayrı bir dosya olarak ayrıldı ve boşanmanın sonuçlanması için bekletiliyordu. Aile Mahkemesi tarafından onaylanan boşanma, karşı tarafın temyiz hakkını kullanarak uzun süre beklenildi. Neticede Davayı kazandım, boşanma davası Yargıtay tarafından kasım 2007'de onandı. Simdi Mal Paylaşımı için olan dava devam edebilecek.

Genel özet bilgi verdikten sonra asıl konu için sorularım;
    Evlendiğimizde kooperatif yoluyla eşimin kendi üzerine (bekarken) üye olarak girdiği her iki evde su basmanlarındaydı. Evlenmeden önce yurt dışında çalışıyordum, orada yaptığım birikimlerimi, düğünümüzde ve oğlumuzun doğumunda takılan yüklü miktarda takıları da eşime vererek evli olduğumuz süre içinde her iki evinde tüm taksit ödemelerinin sağlanıp evlerin kaba inşaata ve bir tanesinin tümüyle bitmesine yardımcı oldum ve maddi katkıda bulundum. Yurt dışındaki banka hesaplarımı ve evlenmeden önce param olduğunu mahkemeye sundum. Şu anda evlerin bir tanesi tamam vaziyette diğeri kaba inşaattadır.

Eski eşim tüm bu söylediklerimi red etmekte ve her iki evinde tapusu (eşimin üzerine)evlilik birliği içinde alınmasının tamamen prosedür gereği olduğunu ve sadece kendisine ait olduğunu evlenemeden önce kooperatif yoluyla girip ve ödemeleri yapıp evlendikten sonra tapuların uzun sürede ancak çıktığını iddaa etmektedir.

Aslında tam aksine evler benim maddi katkılarımla ödenmiştir ve tapuları yazlık evler belli bir aşamaya geldikten sonra evlilik birliğinde çıkmıştır. Eğer benim katkılarım olmasaydı bu her iki evde şu anki boyuta gelmeyecek ve tapuları alınamayacaktı. Bu durumda acaba evlerden katkı payı alabilme şansım varmıdır?

Bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim. Evli iken hiçbir şekilde mal rejimi anlaşması yapmadık, şu an sadece dava boyunca evlere koydurduğum tedbirle korumaya çalışıyorum. Bana verilecek en ufak bir fikir bile çok büyük önem taşımaktadır. Şimdiden çok teşekkürler.
    Saygılarımla,[/QUOTE]

İletiler
    109
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı PASSIONS rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sn. Av. Oğuz Kuğu,
    Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Anladığım şu ki; evlilik birliği içinde elde edildiği için yasal olarak evlerde hakkım olacak. Tabiki avukatım ile işlem yapacağım.
    İyi çalışmalar,
    Saygılar,
    Passions
    Avukatınız varsa, neden bize soruyorsunuz?

* Anlattıklarınızı, mahkemede ispatlayacak delil ve tanıklarınızı avukatınıza verdiyseniz, katkı payınızı alırsınız.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Boşanmadan sonra Mal Paylaşımı.

Merhabalar ,Öncelikle sitenizde çok yeniyim.
    Boşanma davası ilk celsede bitti.Ve dava çabuk sonuçlansın diye mal talebinde bulunmadım.Çünkü anlaşabilceğimizi söylemişti.Davadan sonra değişti ve eşyalarımı ve çeyizlerimi vermeyeceğini söyledi. Ben bayanım bu arada.Altınlar kanunen benim olduğum için vermedim.Beyaz eşyalar ve çeyizlerimi nasıl alabilirim ? yeniden davamı açmam gerekiyor.lütfen yardımcı olunuz bana... eşyalarımı almak istiyorum.aldığım eşyaların faturaları halen bende ve annemin üstüne kayıtlı.evine girip çalıcakmıyım kendi eşyalarımı.bunu bile düşündüm.çok dokunuyor çünkü bana ,halen ben taksitleri ödüyorum..
    Teşekkür ederim...

İletiler
    2.586
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Boşanmadan sonra Mal Paylaşımı.

Alıntı aykut_25 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhabalar ,Öncelikle sitenizde çok yeniyim.
    Boşanma davası ilk celsede bitti.Ve dava çabuk sonuçlansın diye mal talebinde bulunmadım.Çünkü anlaşabilceğimizi söylemişti.Davadan sonra değişti ve eşyalarımı ve çeyizlerimi vermeyeceğini söyledi. Ben bayanım bu arada.Altınlar kanunen benim olduğum için vermedim.Beyaz eşyalar ve çeyizlerimi nasıl alabilirim ? yeniden davamı açmam gerekiyor.lütfen yardımcı olunuz bana... eşyalarımı almak istiyorum.aldığım eşyaların faturaları halen bende ve annemin üstüne kayıtlı.evine girip çalıcakmıyım kendi eşyalarımı.bunu bile düşündüm.çok dokunuyor çünkü bana ,halen ben taksitleri ödüyorum..
    Teşekkür ederim...
    Avukat tutup dava açacaksınız.

Nerede
    edirne
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

annem ile babam 21 yıldır evli. evlendikten sonra annemin üzerine bir ev babamın üzerine iki araba almışlar. Ayrıcada bankada annemin üzerine bir hesap açılmış. fakat babam içkiye ve eğlence hayatına olan düşkünlüğü yüzünden birçok bankadan kredi aldı. bundan evvelde annem bankadaki parası ile babamın kredi kartı borçlarını ( yaklaşık olarak 15.000 tl) ödedi. şimdi ise kredi borçları çıktı. annem çalışmıyor sadece bankada 30.000 tl birikimi ve üzerindeki ev var babamın arabaları ise bankalar tarafından alındı. şimdi annem boşanma davası açarsa acaba ev ve bankadaki para babamada paylaştırılır mı? sonuçta ikisindede eşit sayılabilecek mallar varken babam kendi üzerinde olanları harcadı şimdi annemin üzerinde olanlarda hak sahibi mi?

Nerede
    SAMSUN
    İletiler
    1.322
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yanlış bilgi vermek istemem.

Benim bildiğim 2002 yılında evlilik birliğinde alınan mallar ortak olması lazım.2002 den önce tapu annenizde ise babanız hak isterse tapusu annenizde olan mülkün alınmasında maddi katkı yaptığını ispatlaması gerekir diye biliyorum.

Tapu ne zaman alınmış tarihi önemli.Parayı çaktırmadan hesaptan çekip değişik muhafaza yolu bulursunuz artık.Para ile alakalı bilgim yok.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

boşandıktan sonra mal paylaşımı

bosanma sonrasi mal paylasimi

bosanmadan sonra mal paylasimi

boşanma sonrası mal paylaşımı

boşandıktan sonra ev satışı

boşandıgım eşimden eşyalarımı nasıl alabilirim

boşanmadan sonra mal paylaşımı

bosandim esyalarimi nasil alirim

boşanmada 2012 yılı dan sonra boşanmada mal bölümü

bosanmadan sonra mal paylasiminda yetkiye itiraz

boşanmada para paylaşımı

mal paylasimi yurtdisinda olan kredi

musterek tapu bosanmadan sonra satildi itirazbosanmadan sonra mal satmabosandiktan sonra evdeki esyalarimi nasil alabilirimboşandıktan sonra mal paylaşımı davasıesimin satmıs oldugu aracları bosandıktan sonra mal paylasımıboşanma dan sonra alınan evbosanma mal paylasim suresiyurtdisinda edindigim mal mal paylasimi a tabimidirmal paylaşımı davasinda yetki nerdedirboşanmada mal paylaşımı 2014evin satisu bosanmadan sonramialman turk bosanmasinda mal paylasimialmanyada bosanma ve mal paylasimi site:www.hukuki.net
Forum