+ Konuyu Yanıtla
1 den 3´e kadar toplam 3 ileti bulundu.

Konu: Araç kiralama, çekici bedeli ödemem gerekir mi?

Araç kiralama, çekici bedeli ödemem gerekir mi? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Unhappy Araç kiralama, çekici bedeli ödemem gerekir mi?

Selamlar, saygılar.
    İlk önce konuyu ikinci kez açmışsam ve yanlış yere açmışsam veya sakıncalı bir şeyler yazdıysam özür dilerim. Lütfen affedin, ikaz edin.
    Eğer içinizde anlatacağım konuyu bilenler ve bana yol, dayanak gösterebilecek kişiler var ise yardımcı olurlarsa rica ediyorum.
    Şimdiden ilgi ve alakanız için teşekkür ederim.
    Saygılarımla…
    H.Sinan hsdibek@gmail.com

05.11.07 tarihinde saat 22-23.00 sıralarında Europcar Trabzon acentesinden 34 .V 2... plakalı aracı 100YTL liste fiyatı üzerinden 90YTL günlük ile kiraladım.
    08.11.07 tarihinde Erzurum istikametinden Artvin yönüne giderken Yusufeli ilçesinden 40 km sonra Artvin iline 80 kilometre kala heyelan sebebiyle dökülen kaya parçalarına aracın altını vurdum. Lastik patladı jant zarar gördü. Emniyetli şekilde kenara çekip lastiği değiştirip, hareket ettim. Belirli bir süre (300 metre civarında) gittikten sonra yağ ikaz ışığı yanmaya başladı, kenara çekip altının zarar görebileceğini düşünüp aracın arkasına baktım. Yağ akıyordu. Bulunduğum bölgede Avea-Vodafon ve Türkcell telefonlarımın hiç birisi çekmediği için biraz daha gittim ve park ettim. Kiralama acentesini aradım ve kaskodan istifade edilebilmesi için durumu bildirdim. Jandarmayı aradım. Jandarma gelip kaza yeri terk tutanağı tutacağını ama kaskodan istifade edebileceğimi belirtti. Burada kaza yeri terkten 108YTL ve 10 ceza puanı ceza yazıldı. Trafik raporunu sabah 08.30’da alabileceğimi belirttiler ve aracı çektirebileceğimi söylediler. Kiralama acentesini arayıp kasko firmasını sordum. Kendisi bana kaskonun çekici bedelini ödemediğini, rent a car kaskosu olduğunu bu sebepten benim çektirmem gerektiğini söyledi. Aracı 350 km uzaklıkta ki acentesine teslim etmemi başka bir şeye karışmayacağımı bundan başka bir şey yapamayacağını söyledi.
    Jandarma orada kalmamam gerektiğini beni ileride ki benzin istasyonuna bırakabileceklerini söylediler. Benzin istasyonunda tanrı misafiri olarak kalırken, kiralama acentesini aradım. Ve en azından kaskoya sormam için kaskonun markasını söylemesini istedim. Bana Europcar’ın yurtdışı kaynaklı bir firma olduğundan kaskonunda yurtdışından yapıldığını söyleyip kaskonun ismini söyleyemeyeceğini belirtti. Olsun yine söyleyin dediğimde, büro dışındayım hatırlamıyorum dedi. Bende ruhsatın içerisinde poliçe olmadığı için göremedim. Zorunlu trafik sigortasına (K.ç a.....z) sorduğumda kısa dönem kiralamalarda ücretsiz çekici hizmeti veremediklerini söylediler. Ruhsatın üzerinde ki Europcar’ın acil durum numarasını aradım. Telefona çıkan kişiye durumu anlattığımda ekstradan kasko hizmeti almadığımdan böyle bir şeyin normal olduğunu belirtti. Bu numaradan da çare bulamadım.
    Çevremde ki herkes jandarma olsun, sigorta acenteleri ve çekici firma olsun, ilk kez çekici ücretini karşılamayan bir kiralama acentesi ile karşıladıklarını ve bunun doğru olmadığını söylediler.
    Gece saat 02.00 sularında bir taksi ancak bulabildim. Bu arada geçen zaman bir benzin istasyonundaydı. Taksi vasıtasıyla bir otel bulup saat 03.00 gibi otele yerleştim. Cebimde sadece 15YTL vardı.
    Sabah 08.30’da jandarmaya gidip raporu aldım. Çekici ile Yusufeli ilçesinden Trabzon’a 475YTL’ye anlaştık. Artvin ilindeki bürolarına geldiğimizde fatura keseceğini ücreti alması gerektiğini söyledi. Bende Artvin’de Oyakbank olmadığını söyleyip Trabzon’dan çekip verebileceğimi söyledim. Çünkü şirketimin verdiği iş avansı Oyakbank hesabımda bulunuyordu. Çekici hizmeti veren firma ben bununla uğraşamam, Oyakbank Trabzon’un merkezinde birde oralara giremem, adam gibi kullansaydın da kaza yapmasaydın, kaza yaparken bana mı sordun diyerek 25YTL kredi kartı komisyonu istedi. Kendisine alternatifsiz çekici olmasından dolayı şansıma kahredip 500YTL’yi ödedim. Europcar kiralama acentesine bari bana bu konuda yardımcı olması için nerdeyse yalvardım. Sizin tanıdığınız çekiciler vardır, indirimli olur falan dedim. Ama yardımcı olamayacağımı sorunumu kendimin çözmemin gerektiğini söyledi.
    Trabzon’a arabayı getirdikten sonra kiralama acentesinin çalışanı veya yakını çekici ile servisi giderken benimde ofise geçmemi söyledi. Onları gönderip ofise geçtim. Bana geçmiş olsun falan diye güler yüzle karşıladı. Kendisine bunun nasıl bir şey olduğunu o kadar araba kiraladığımı ama ilk kez böyle bir şey ile karşılaştığımı söyledim. Bana ekstra sigorta veya kasko almadığımı belirtti. Bende bu işi araştırdığımı sorduğumda sinirlendi. Bana 1000YTL daha vermem gerektiğini, arabasının tamirde geçen süresinin bedelini ödemem gerektiğini ondan sonra istediğim yerden hakkımı arayacağını söyledi. Sözleşmenin bir nüshasını bana vermediğini ve vermesi gerektiğini söyledim. 1000YTL ve diğer tazminatları ödediğimde ve sözleşmenin gerekli yerlerini imzaladığımda bana vereceğini söyledi. Ne yapacağımı bilmez haldeydim. Düşünsenize iş için gidiyorsunuz 1300YTL maaş alıyorsunuz evlisiniz kira ödüyorsunuz ve şirketinizin arkanızda olmayacağını düşünerek hiçbir şey yapamıyorsunuz. Sözleşme imzalamış çıkmışsınız neler yazdığını nerden bileceksiniz, halen ilişiğiniz var. Neden ben nasıl öderim nasıl geçirim diye soruyorsunuz. Ben kaza yaptığımda alkollü değildim. Hızım belki 50 civarındaydı. Ve oraya gezmeye gitmemiştim, şirketin bana verdiği görevi yerine getiriyordum. Trabzon’a gidip arabayı teslim edip evime dönecektim.
    Ve oradan ayrıldım. Şirketime böyle bir olay olduğunu ve çekici bedelini benden aldıklarını söyledim. Onlarda (herkes gibi) haliyle bunu kiralama acentesinin karşılamasını gerektiğini söyleyip ödemediler.
    Europcar’ın Ankara şubesini arayıp acente ismi vermeden durumu anlattım siz ne yaparsınız beyefendi dedim. Bana trafik raporu tutturduğum takdirde aracı kendilerinin çektireceklerini ve bana işime devam etmem için yeni bir araba vereceklerini bunun için ekstradan bir ücret almayacaklarını söyledi. Peki! Bunun için benim sizden ekstra bir hizmet almam ve bunun için bir bedel ödemem gerekiyor mu dedim. Hayır, beyefendi araçlarımız kaskoludur dedi. Benim kullandığım araç 34 .V 2... plakalı 2007 model Renault Megane marka bir araçtı. Sizce kaskosuz olması normal mi? Europcar’ın Ankara acentesi bana İstanbul’da ki genel müdürlüğün numarasını verdi. 0216–... .. .. burası ile görüşmem gerektiğini söyledi.
    Bu numarayı aradım. Beni ...... Bey isminde bir beyefendiye bağladılar. Kendisine durumu anlattım. Benden acente ismi, sözleşme numarası v.b. detaylar istedi. Kendisine Trabzon kiralama acentesinin beni daha fazla para ödemem konusunda tehdit ettiğini, bu sebepten çekindiğimi söyledim. Sakıncası olmadığını belirtti. Kendisine plakayı verdim. Aracın kendilerinin olduğunu ama Trabzon’daki isim hakkını kullanan firmaya kiraya verdiklerini söyledi. Bana karşı tarafı da dinlemesi gerektiğini söyleyip, telefon numaramı aldı. Biz size döneceğiz dedi. 1 saat sonra arayıp bu acentenin acaba kaskosuz olduğu için mi böyle yapabileceğini sorduğumda, bana beklemem gerektiğini kendisine zaman vermem gerektiğini, Samsun acentesini aradığını ama ulaşamadığını söyledi. Bunun üzerinden bir öğleden sonra mesaisi birde tam gün mesaisi geçti.

Bana ne yapabileceğim konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

Hukuki NET Güncel Haber

Araç kiralama, çekici bedeli ödemem gerekir mi? konulu yargıtay kararı ara
    Araç kiralama, çekici bedeli ödemem gerekir mi? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Bursa
    İletiler
    2.153
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Araç kiralama, çekici bedeli ödemem gerekir mi?

Sayın Sinan Bey,

Öncelikle başınıza gelen bu büyük talihsizlikten dolayı üzüntümü ifade ediyor, geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Trabzon'da sahilden Meydan'a çıkan caddede çıkışta sağ tarafta bulunan Europe Car (yıllar önce bir dava için gittiğimde araç kiralamıştım yeri değişti mi bilemiyorum) size de söylendiği gibi Eupore Car'ın bir şubesi değil sadece isim hakkını kullanan bir firmadır. Daha doğrusu o tarihlerde öyleydi.

Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortaları sigortalısına hiç bir durumda ödeme yapmazlar, bu yasa gereği böyledir. Bu sigortalar karşı tarafa yani üçüncü şahıslara herhangi bir hasar verdiğiniz takdirde bunları karşılamak amacıyla zorunlu olarak yaptırılırlar. Kazayı tek taraflı olarak yapmışsınız ve aracın ZMSS size (şirkete) bir ödemede bulunmayacaktır.

Gelelim kasko meselesine; sigorta şirketleri araç kiralama firmalarının araçlarını kaza riski çok fazla olduğundan dolayı yapmak istemezler yapsalar da normalin çok üzerinde bedellerle poliçe keserler. Bu nedenle de araç kiralama firmalarının önemli bir bölümü böylesine yüksek bedellerle aracı kasko sigortası yaptırmaktansa kendi bünyeleri içerisinde oluşturdukları bir sigorta fonuyla meydana gelebilecek hasarları karşılama yoluna giderler. Bu tür sigortalar dünyanın her ülkesinde araç kiralama şirketlerince uygulanmaktadır. Buna "Collision Damage Waiver" kısaca CDW denir.

Benim şahsi kanım kaza yaptığınız aracın büyük ihtimalle bir kasko sigortası bulunmadığı yönündedir. Araç kiralama başlangıcında sözleşme imzalanırken firma, araç kiralayacak olan kişiye kiralama bedeli dışında günlük belli bir miktar karşılığında hasar durumunda bundan muaf olmak isteyip istemediğini sorar. Bunu kabul edip etmediğiniz sözleşme üzerinde açıkça belirtilir. Bazı firmalar uyguladıkları kiralama ücretine CDW nin dahil olduğunu da belirtmektedirler.

Size sözleşmenizi iyice okumanızı gerekirse sigorta hukuku konusunda uzman bir avukattan yardım almanızı öneririm. Tekrar geçmiş olsun. Saygılarımla,
    Devrim Sinan KARAVELİOĞLU
    Konu Devrim Sinan Karavelioğlu tarafından (15-11-2007 Saat 23:15:36 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Araç kiralama, çekici bedeli ödemem gerekir mi?

Sayın Devrim Sinan KARAVELİOĞLU,
    İlgi ve alakanız için teşekkür ederim. Verdiğiniz bilgiye bakacak olursam, sanırım 500YTL'yi sindirmekten başka birşey yapamayacağım. Evet, tarif ettiğiniz yerdeki bürodan kiraladım. Hala söylediğiniz yerde duruyor. Ne yazık ki hayatta yediğim kazıklara bir yenisini daha ekledim. Bu saatten sonra ah, vah demenin bir anlamı yok...
    Zaten tek acentede suçlu değil. Tüketici olarakda bilinçli değildim. Şirketin menfaatlerini düşünerek pazarlık yapıp aldım aracı... Ama onlar bana sahip çıkmadılar. Bana müdürüm tavsiye etmişti. Ama hiç böyle birşeyden bahsetmemişti. Ben Avis'ten kiralayacaktım. Daha önce sizin gibi kiralama yaptığı için beni oraya yönlendirdi. Bizde koyun gibi gittik.
    Meşhur cümleyi sözlemekten başka çare yok şu durumda. "Hayırlısı" : )
    Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için, bir avukata danışsamda sanırım kasko yapmak zorunda olmadıkları için herhangi birşey çıkartamayacağım.
    Tekrar site yöneticilerine, siz zamanını ayıran kişilere teşekkür ediyorum.
    İyi çalışmalar, kolay gelsin.
    Saygılarımla...

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

europcar kira taahhütname

Forum