Anket Sonuçlarını Göster:

Oylayanlar
0. Bu ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor.
  • 0 0%
+ Konuyu Yanıtla
54 / 66 Sayfa İlkİlk ... 4142434444546474849505152535455565758596061626364 ... SonSon
531 den 540´e kadar toplam 655 ileti bulundu.
    İletiler
    31
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Adli sicil ile ilgili konular bu başlık altında toplanacaktır

Alıntı gunesizmir rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    ADLİ SİCİL KANUNU

Kanun Numarası : 5352

Kanun Kabul Tarihi : 25/05/2005

Resmi Gazete Tarihi : 01/06/2005

Resmi Gazete Sayısı : 25832

Geçici Madde 2 - (1) Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte, Adalet Bakanlığı Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünce toplanmış olsun veya olmasın, suç tarihi itibarıyla bu Kanunun yürürlük tarihinden önceki kayıtlar hakkında, 3682 sayılı Kanuna göre süre yönünden silinme koşulu oluşanlar silinir; diğer kayıtlar için bu Kanun hükümlerine göre işlem yapılır. Anayasanın 76 ncı Maddesi ile özel kanun hükümleri saklıdır.

(2) Birinci fıkra gereğince işlem yapılarak arşive alınan kayıtlar hakkında, 3682 sayılı Kanunun 8 inci Maddesinde öngörülen sürelerin dolduğu veya ertelenmiş olan hükmün esasen vâki olmamış sayıldığı hallerde bu tarih esas alınarak, Anayasanın 76 ncı Maddesi ve özel kanunlarda sayılan suç ve mahkûmiyetler dışındaki kayıtlar için ilgilinin, Cumhuriyet Başsavcılığının veya Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünün talebi üzerine hükmü veren mahkemece veya talep edenin bulunduğu yer asliye ceza mahkemesince arşiv kaydının silinmesine karar verilir.

YÜRÜRLÜK

Madde 19 - (1) Bu Kanun 1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe girer.

YÜRÜTME

Madde 20 - (1) Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.
    kusuruma bakmayın kafam karıştı. sürem dolmadığı için ( 1 yıl ertelemden bahsediyorum ) , cumhuriyet başsavcılığına başvursam da "kaydım silinsin" diye ; silinir mi kaydım ? kısaca ; cumhuriyet başsavcılığına başvurmam mı gerekiyor ?

Hukuki NET Güncel Haber

Adli sicil ile ilgili konular bu başlık altında toplanacaktır konulu yargıtay kararı ara
    Adli sicil ile ilgili konular bu başlık altında toplanacaktır konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    31
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

"En az ilkokul mezunu olmayanlar, kısıtlılar, yükümlü olduğu askerlik hizmetini yapmamış olanlar, kamu hizmetinden yasaklılar, taksirli suçlar hariç toplam bir yıl veya daha fazla hapis ile ağır hapis cezasına hüküm giymiş olanlar; zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı suçlarla, kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma, ideolojik veya anarşik eylemlere katılma ve bu gibi eylemleri tahrik ve teşvik suçlarından biriyle hüküm giymiş olanlar, affa uğramış olsalar bile milletvekili seçilemezler."
    Bu Anyasamız'ın 76ncı maddesi . Benim "suç"um "cinsel taciz" olarak geçiyor. Başvurursam Cumhuriyet Başsavcılığı'na silinir mi kaydım ?

Nerede
    İzmir
    İletiler
    261
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Thumbs up Cevap: Adli sicil ile ilgili konular bu başlık altında toplanacaktır

Alıntı net200920092009 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    "En az ilkokul mezunu olmayanlar, kısıtlılar, yükümlü olduğu askerlik hizmetini yapmamış olanlar, kamu hizmetinden yasaklılar, taksirli suçlar hariç toplam bir yıl veya daha fazla hapis ile ağır hapis cezasına hüküm giymiş olanlar; zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı suçlarla, kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma, ideolojik veya anarşik eylemlere katılma ve bu gibi eylemleri tahrik ve teşvik suçlarından biriyle hüküm giymiş olanlar, affa uğramış olsalar bile milletvekili seçilemezler."
    Bu Anyasamız'ın 76ncı maddesi . Benim "suç"um "cinsel taciz" olarak geçiyor. Başvurursam Cumhuriyet Başsavcılığı'na silinir mi kaydım ?
    Erteleme 1 yıl olmaz ceza ertelenmiş ise 5 yıl deneme ve bekleme süresi vardır bu 5 yılın sonunda başkaca bir suç işlemediğiniz taktirde hiç ceza almamış olursunuz.denetimli serbestlik hakkıdan yararlanıp hakim size verdiği cezayı denetimli serbestliğe cevirmiş ve ceza süresi kadar(kararda belirtilen süreyi)iyi halle ve belirtilen şartlara uymuşsanız cezanızın çekildiği kabul edilir ve adli sicile işlenir.5 yıllık ertelemeniz sözkonusu ise sildirmenize gerek yok başkaca suç işlemeden bu süreyi gecirmiş iseniz ancak denetimli serbestlikteki hususlar gerçekleşmiş ise kararı veren mahkemeye müracaat edip adli sicilinizin ve arşiv kaydınızın silinmesini kararı veren mahkemeden yada size en yakın ağır ceza mahkemesinden talep edebilirsiniz.Saygılarımla.
    Konu gunesizmir tarafından (13-10-2009 Saat 17:04:04 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    31
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

adli-sicil.gov.tr'de bunu buldum:

ADLİ SİCİL KAYDININ SİLİNMESİ

Sabıka kayıtlarının silinmesine ilişkin hükümler, 3682 sayılı Adli SicilKanunu'nun 8 ve 9 uncu, Adli Sicil Yönetmeliği'nin 9, 10 ve 11 inci maddelerinde yer almaktadır.
    3682 sayılı Adli Sicil Kanunu'nun 8 inci maddesine göre; adli sicildeki kaydın silinebilmesi için aşağıdaki koşullar aranır.
    1- Cezanın çekildiği,
    2- Cezanın ortadan kalktığı,
    3- Cezanın düştüğü
    tarihten itibaren;
    kabahat türünden mahkumiyetlerde, bir yıl içerisinde yeni bir kabahat veya cürümden,
    Cürüm türünden mahkumiyetlerde, beş yıl içerisinde evvelce verilen ceza cinsinden bir cezaya veya daha ağır bir cezaya, mahkum olunmadığında; sabıka kaydı adli sicil kayıtlarından çıkarılır.
    Ancak;
    Zimmet, ihtilas, (Basit ve nitelikli zimmet ile devlet alım ve satımlarında menfaat sağlamak.)
    İrtikap
    Rüşvet
    Hırsızlık
    Dolandırıcılık
    Sahtecilik
    İnancı Kötüye Kullanmak
    Dolanlı iflas
    gibi yüzkızartıcı cürümler ile; beş yıldan fazla ağır hapis ve hapis cezalarının, esas olarak silinememeleri kural ise de, istasnai olarak silinebilmeleri daha ağır koşullara tabidir.
    Yukarıda sayılan ve silinmesi mümkün olmayan cürümlere ve hürriyeti bağlayıcı cezalara ait mahkumiyetlerin;
    a- Suçun işlendiği zaman Türk Ceza Kanunu'nun 54/3 maddesi veya 2253 sayılı Çocuk Mahkemelerinin Kuruluşu Görev ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanunu' nun 12 nci maddesine göre 15 yaşını doldurmamış olan küçükler hakkında verilmesi halinde beş yıl içerisinde,
    b- Suçun işlendiği zaman Türk Ceza Kanunu'nun 55/3 maddesine göre 15 yaşını doldurupta 18 yaşını doldurmamış küçükler hakkında verilmesi halinde on yıl içerisinde,
    c- 647 sayılı Cezaların İnfazı Hakkında Kanun'un 6 ncı maddesi uyarınca cezanın ertelendiği ve Türk Ceza Kanunu'nun 95/2 maddesine göre mahkumiyetin esasen vaki olmamış sayıldığı hallerde beş yıl içerisinde, evvelce verilen ceza cinsinden bir cezaya veya daha ağır bir cezaya mahkum olunmadığı takdirde, adli sicil kayıtlarından çıkartılabilmeleri mümkün olmaktadır.
    Silinmesi mümkün olmayan cürümlerden mahkumiyet hallerine ve yukarıda belirtilen nitelikteki hürriyeti bağlayıcı cezalara Kanunun tanıdığı bu ayrıcalık, doğal olarak silinmesi mümkün olan cürümlerden mahkumiyet hallerine ve hürriyeti bağlayıcı cezalara da uygulanmaktadır. Sabıka kaydının silinmesine imkan bulunan bu durumlarda;
    a- Suçun işlediğin zaman T.C.K' nın 54/3 maddesi veya 2253 sayılı Çocuk Mahkemeleri Kanununun 12.maddesine göre 15 yaşını doldurmamış küçükler hakkında verilen mahkumiyetlere ilişkin sabıka kayıtları iki yıl içerisinde,
    b- Suçun işlediğin zaman T.C.K' nın 55/3 maddesine 15 yaşını doldurmuş, 18 yaşını doldurmamış küçükler için verilen mahkumiyetleri ilişkin sabıka kayıtları 3 yıl içerisinde,
    evvelce verilen ceza cinsinden bir cezaya veya daha ağır bir cezaya mahkum olunmaması sabıkanın adli sicil kayıtlarından çıkartılabilmesi olanaklıdır.
    3682 Sayılı Adli Sicil Kanununun 8 inci maddesine göre Mahkemelerce verilen silme kararlarının, Genel Müdürlüğümüzün 0.312.435 09 29 nolu faksına veya Tuna Cad.No:10 06100 Yenişehir/ANKARA adresine posta ile gönderilmesi veya kişinin kararla bizzat başvurusunun Tetkik Hakimlerinden oluşan, Adli Sicil Komisyonunca incelenmesi sonucu Silme İşlemi yapılır.Ayrıca ilgilisine bilgi verilir.
    Adli Sicil taşra teşkilatını teşkil eden Bölge ve Ağır Ceza Bilgi İşlem merkezlerinde Silme İşlemi yapılmaz.

Kısaca : cezanın verildiği 1 nisan 2009'u mu , yoksa "suç"un başlangıcı olan 12 aralık 2008'i mi esas alacağım ?
    Konu net200920092009 tarafından (13-10-2009 Saat 17:10:21 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    31
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

"3682 sayılı Adli Sicil Kanunu'nun 8 inci maddesine göre; adli sicildeki kaydın silinebilmesi için aşağıdaki koşullar aranır.
    1- Cezanın çekildiği"....
    "kabahat türünden mahkumiyetlerde, bir yıl içerisinde yeni bir kabahat veya cürümden, "

diyor. bu da demek ki ; 1 yıl içerisinde silinir.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    261
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Thumbs up Cevap: Adli sicil ile ilgili konular bu başlık altında toplanacaktır

Alıntı net200920092009 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    "3682 sayılı Adli Sicil Kanunu'nun 8 inci maddesine göre; adli sicildeki kaydın silinebilmesi için aşağıdaki koşullar aranır.
    1- Cezanın çekildiği"....
    "kabahat türünden mahkumiyetlerde, bir yıl içerisinde yeni bir kabahat veya cürümden, "

diyor. bu da demek ki ; 1 yıl içerisinde silinir.
    Sizin suçunuz kabat türünden değil tck da yazılı cürümlerden biri.Saygılarımla.

İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bir konuda yardıma ihtiyacım var cevap verebilirseniz sevinirim

1994 yılında 18 yaşından küçük iken hırsızlık olayına karıştım kısa süreli ceza aldım ve paraya çevrildi cezamı ödedim. adliyeden temiz kağıdı aldığımda sicil yok-arşiv yok olarak karşıma çıkıyor.

Soruma gelince Yukarıda bahsettiğim durum
    1-Özel güvenlik görevlisi olabilmem için yapılacak olan güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasında nasıl çıkar ?
    2-Özel Güvenlik olamazmıyım?
    3-Bu tür olaylarda 18 yaşından küçük olunması ve zaman aşımı durumlarının etkisi varmıdır

Cevaplarınız için Teşekkürler...

İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

2006 yılının aralık ayında TCK 244/2 den 6 ay hapis cezası aldım,mahkeme cezamı erteleyerek 1 yıl denetim süresi belirledi,denetim süresince her hangi bir suça karışmadım,1 yıl sonunda adli sicil istatistik gen müdürlüğüne gönderdiğim dilekçeme gelen cevap cezayı veren mahkemenin yerine getirme fişi düzenlemesinden sonra silineceği oldu.bunun üzerine ilgili mahkemeye başvurdum ve yerine getirme fişi düzenlenip adli sicil istatistik gen müdürlüğüne temmuz 2008 tarihinde gönderildi.en son aldığım adli sicil kaydında hem aldığım ceza hemde yerine getirme kararının yazılı olduğunu gördüm.bunların silinebilmesi için ne yapmam gerekiyor ?

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhabalar
    2002 yılında uyuşturucu madde satmaktan hüküm aldım. bu tarihin üzerinden 5 yıl geçtikten sonra adli sicil kaydımdan silinmiştir. Fakat resmi işlemlerde Arşiv kaydım olarak görülmektedir.

Arşiv kaydımı sildirebilirmiyim? silinebiliyorsa bu işlemi nasıl gerçekleştirebilirim. bu konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim.
    şimdiden teşekkürler

Nerede
    Baku
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

selam.ben Azerbeycan vatandaşıyım.1999 Türkeyede suç işledim(adam yaralama)10 il hapis cezasi aldim.Şartla olarak tahliyeyle 2003 çıktım.tahliye 6 il infazım kaldı.Şuan çok problem yaşıyorum,pasaport almakta zorluk çekiyorum.
    benim adli sicilim Türkeyede ne zaman silinicey?belkede silindi.bizimkilerin haberi yok.bilsem silindi burdan muraciat edicem adli sicilim silindi diye.

Rüşvet vermek istemiyorum.aslında bizim kanunlara göre ben pasaport ala bilirim.ama bu şerefsiz meymurlara anlatmak olmuyor.

Yazımda yaptığım yalnışlıklara göre üzür dilerim.
    Yabanciyım inşallah çok kusur görmessiniz.
    Cevabınızı çok bekliyorum,şimdiden teşekkür ediyorum.

+ Konuyu Yanıtla
54 / 66 Sayfa İlkİlk ... 4142434444546474849505152535455565758596061626364 ... SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php28229-Adli-sicil-ile-ilgili-konular-bu-baslik-altinda-toplanacaktirpage64

https:www.hukuki.netshowthread.php28229-Adli-sicil-ile-ilgili-konular-bu-baslik-altinda-toplanacaktirpage63

asck 911 2015 para cezasina cevrilmesi emsal karar

konul durmuş sicili nede

https:www.hukuki.netshowthread.php28229-Adli-sicil-ile-ilgili-konular-bu-baslik-altinda-toplanacaktir

2451

apron

ekremiyican

curuk raporu gbt de gorunurmu

pitivoman

2a15g

sabika raporun da sicile bakarlar mi

ekremiyican gbt

adli sicil ile ilgili konular bu baslik altinda toplanacaktir

adli sicil ile ilgili konular

esasen vaki olmamış cezanın 2014te arşivden silinmesi

48534 ehliyet cezasi anlami

https:www.hukuki.netshowthread.php28229-Adli-sicil-ile-ilgili-konular-bu-baslik-altinda-toplanacaktirpage59

Forum