Merhabalar,

Lise mezunuyum. Dijital fotoğraf stüdyosu açmak istiyorum. Bu konuda 2-3 yıllık iş tecrübem var. fakat sigorta, bağkur girişim hiç olmadı.

Dijital Fotoğraf stüdyosu açmak için ustalık belgesi istiyorlar. Bu ustalık belgesi isteniyor. Önce kalfalık ardından ustalık belgesi veriliyormuş. Bulunduğum ildeki Mesleki Eğitim Merkezi Kalfalık belgesini bir kaç sonra gireceğim sınav ile alabileceğimi söylüyor. Kalfalık belgesini aldıktan sonra Ustalık belgesi için bulunduğum ildeki Mesleki Eğitim Merkezinde talep doğrultusunda fotoğrafçılık sınıfı açılırsa(ki açılması zor) 2 yıl sonra da ustalık belgesi almam gerekiyormuş. Bu safhalar çok uzun ve can sıkcı. Ayrıca dijital fotoğrafçılık kavramı normal fotoğrafılık ile aynı çatı altına konulmuş ki bunlar çok farklı alanlar. örneğin Dijitalde karanlık oda denen bir kavram yok ama sınavlarda bana karanlık oda sorulacak.

Kısacası benim bildiğim konuda iş yeri açmami için 2-3 yıl beklemeden 7-8 ay içerinde bu belgeleri alabilmem mümkün mü? bu kadar beklemden sınavlara girme hakkım yok mu? Ben bu konuda kendimi zaten yetiştirmişim. Mesleki eğitim merkezinin amacı zaten iş yeri açmak isteyen kişlere destek olmak değil mi? bu zorluğun anlamı nedir? Bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum.