+ Konuyu Yanıtla
37 / 58 Sayfa İlkİlk ... 71727282930313233343536373839404142434445464757 ... SonSon
361 den 370´e kadar toplam 575 ileti bulundu.

Konu: İsim değişikliği ile ilgili sorular

İsim değişikliği ile ilgili sorular Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    70
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: İsim değişikliği ile ilgili sorular

Alıntı elpenche21 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    benim adım ümit türkkan 17 yaşındayım bu türkkan ismini bugüne kadar hiç kendim kullanmadım biriyle tanışırken adımı söylerken vs falan ama okulda doğal olarak söyleniyor ve acaip utanıyorum alay konusu oluyor onun yüzünden nüfus cüzdanı taşıyamıyorum... davalı olarak babamı mı göstermem gerek yoksa nüfs müdürlüğünü mü? ayrca avukat tutmak mecburimi ve avukat tutmadan ne kadar ücret tutar malüm kendi cebimden verecem babam değiştirmekle uğraşmıyor .. türkkan ismini timur olarak değişre bilirmiyim timur ismi öylesine aklıma geldi

Dilekçe ile başvurmanız yeterli olacktır. İllaki Avk. tutmanız gerekmiyor. yaklaşık maliyeti 150-200.-Tl. civarında

Saygılar,

Hukuki NET Güncel Haber

İsim değişikliği ile ilgili sorular konulu yargıtay kararı ara
    İsim değişikliği ile ilgili sorular konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    ankara
    İletiler
    69
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Evlendikten sonra kaza sonucu yandım. Karın bölgemde 2. 3. derece geniş yanıklar meydana geldi dr. larında nedenini anlayamadığı bir şekilde yaralar zor kapandığı için 9 ay hastanede yatarak tedavi gördüm. Bu nedenle karın bölgemde kalın skarlar oluştu.
    Çoğu kişi hamile kalmamın sakıncalı olacağını söyledi ama ben hamilelik döneminde karnım büyürken çekeceğim olası acılara katlanıp çocuk sahibi olmaya karar verdim. çünkü dünyaya gelecek bebeğim yaşadığım acılarıma son verecekti. hamile olduğumu öğrendiğimde dünyalar benim oldu. doğmamış bebeğimi hep gülen yüzüm diye sevdim. karın bölgemdeki skarların
    kasılması ve bunun verdiği acılara dişimi sıktım bebeğim zarar görmesin diye ağrı kesici bile kullanmadım 8 ay kızıme ilerde hoşuna gideceği bir isim aradım ama 8. aydan sonra eşime ailesi baskı yapmaya başlayınca durumlar değişti
    Oysaki ben 9 ay bebeğime büyüdüğünde yadırgamayacağı sevebileceği bir isim arayıp durmuştum.
    Doğumumda eşim görevde olacağından doktorumun ve ailemin bulunduğu şehre gittim. doğum günü yaklaştığında yanımda ne eşim ne ailesinden 1 kişi bile yoktu yanımda. kızımı dünyaya getirdim isim konusunda baskılar bu sefer telefonda devam etmeye başladı. eşim. doktorumun --doğum çok zordu 7 saat sürdü---demesiyle vicdana gelmiş olacak ki en sonunda 2. bir isim koyacağımızı söyledi kavgalar büyümesin sütüm kesilmesin diye kabul ettim ve o gün net de --gülen yüz-ün isim karşılığında HANDE oldıuğunu öğrendim.

nüfus md. ne bir sürü dikişle zor güç gittim. ve eşimin annesinin ismi ile birlikte kızıma kendi ellerimle hiçbirşekilde istemediğim halde emine hande ismini kayıt ettirdim. kucağımda bebeğimle ağlayarak o soğukta eve döndüm. ama isim konusunda baskı yapan eşimin ailesi 6 ay torunlarını yeğenlerini görmeye bile gelmediler ama biz 1 kez görsünler diye götürdük yüzüne bile bakmadılar. şuan kızım 2.5 yaşında dünya tatlısı herkes tarafından çok sevilen bir kızım var. kızımın ne kimliğine ne de sağlık karnesinde isim hanesine 1 kez bile bakamadım. ve içim içimi yiyor.

kızıma herkes Hande diye hitap ediyor. bir tek kayın pederim kızının çocuğunu severken kızıma dönüp bu sahtekar Emineyi değil seni seviyorum diyor ve eşimde bende çok bozuluyoruz. yani kızıma 1 kişi emine diyor o da sahtekar emine diyor. eşim sonradan bana hak verdi ama boşuna tabi ki.

Şuanda eşim de ben de kızımın Hande haricinde ki ismini yani Emine olanını sildirmek istiyoruz. kızımın yaşı ilerlemeden bu ismi sildirmeyi düşünüyoruz. kızımın kimliğne 1 kez bakabilmek istiyorum.

dava için şahit gerekiyor mu?
    eşim, gündüzleri ve çoğu gece sürekli görevde olduğu için davaya katılamazsa bir sorun olur mu?
    dava masrafları ne kadar tutar.
    dava dilekçesi örneği konusunda yardımcı olurmusunuz?
    şuan görev nedeniyle şırnak silopideyiz ve çevremizde isim konusunda yaşadıklarımıza şahit olan kimse yok hepsi buranın yerel halkı
    davayı ben açacağım
    Dava açarken nasıl bir sebep sunmalıyım

şimdiden vereceğiniz cevaba teşekkür ediyorum
    Konu gülenyüz tarafından (24-12-2009 Saat 22:41:58 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    istanbul, şişli, Türkiye.
    İletiler
    1.653
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    1

Alıntı elpenche21 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    benim adım ümit türkkan 17 yaşındayım bu türkkan ismini bugüne kadar hiç kendim kullanmadım biriyle tanışırken adımı söylerken vs falan ama okulda doğal olarak söyleniyor ve acaip utanıyorum alay konusu oluyor onun yüzünden nüfus cüzdanı taşıyamıyorum... davalı olarak babamı mı göstermem gerek yoksa nüfs müdürlüğünü mü? ayrca avukat tutmak mecburimi ve avukat tutmadan ne kadar ücret tutar malüm kendi cebimden verecem babam değiştirmekle uğraşmıyor .. türkkan ismini timur olarak değişre bilirmiyim timur ismi öylesine aklıma geldi

benim 2. ismim türkkan ( cinsiyetim erkek) böyle bir isim türkiyede yok babamın aklı işte zamanında koymuş böyle bir isim bu ismi hiç bir şekilde kullanmamaktayım sadece okulda kullanılıyor ama söyledikleri zaman acaip utanıyorum artık kendimle bile dalga geçiyorum. benim sorum ben bu ismi istediğim başka bir isimle değiştirebilir miyim? bu istediğim isimle beni kimse tanımıyor o yüzden de tanığa gerek var mı? birde dilekçe yazarken nöbetçi yazmaya gerek var mı?

Esas No : 2002 / 9677 Karar No : 2002 / 11606
    Merci : Yargıtay 18. Hukuk Dairesi Tarih : 25/11/2002

Özü : MEDENİ KANUNUN 27. MADDESİNE GÖRE HAKLI SEBEBİN VARLIĞI HALİNDE İSMİN DEĞİŞTİRİLMESİ MÜMKÜN OLUP YARGITAY UYGULAMALARINDA DA KİŞİNİN ÇEVRESİNDE TANINIP BİLİNDİĞİ İSMİ İLE ANILMAYI VE BUNU KAYDEN TAŞIMAYI İSTEMESİNİN HAKLI SEBEP TEŞKİL EDECEĞİ KABUL EDİLMİŞTİR. BU DURUMDA YASAL BİR SAKINCA DA OLMADIĞI ANLAŞILDIĞI HALDE DAVANIN KABULÜNE KARAR VERİLMESİ GEREKİRKEN, İSPATLANAMADIĞI GEREKÇESİYLE DAVANIN REDDİ DOĞRU GÖRÜLMEMİŞTİR.

DAVA : Dava dilekçesinde isim değişikliği istenilmiştir. Mahkemece davanın reddi cihetine gidilmiş, hüküm davacı tarafından temyiz edilmiştir. Temyiz isteminin süresi içinde olduğu anlaşıldıktan sonra dosyadaki bütün kağıtlar okunup gereği düşünüldü:
    KARAR : Davacı dava dilekçesinde evlatlık olarak aldığı velayeti altındaki kızının adının aile arasında ve çevrede "Alara" olarak tanınıp bilinmesini istediğini, ancak nüfusa "Cansu" olarak kaydedildiğini, bu farklılığın ileride kendisini mağdur edeceğini dava etmiş, dinlenen tanık da bu iddiayı doğrular şekilde beyanda bulunmuş ise de, mahkemece davanın reddine karar verilmiştir. Medeni Kanunun 27. maddesine göre haklı sebebin varlığı halinde ismin değiştirilmesi mümkün olup Yargıtay uygulamalarında da kişinin çevresinde tanınıp bilindiği ismi ile anılmayı ve bunu kayden taşımayı istemesinin haklı sebep teşkil edeceği kabul edilmiştir. Bu durumda yasal bir sakınca da olmadığı anlaşıldığı halde davanın kabulüne karar verilmesi gerekirken, ispatlanamadığı gerekçesiyle davanın reddi doğru görülmemiştir.
    SONUÇ : Bu itibarla yukarıda açıklanan esaslar gözönünde tutulmaksızın yazılı şekilde hüküm tesisi isabetsiz, temyiz itirazları bu nedenlerle yerinde olduğundan kabulü ile hükmün HUMK.nun 428. maddesi gereğince BOZULMASINA, temyiz peşin harcının istek halinde temyiz edene iadesine, 25.11.2002 gününde oybirliğiyle karar verildi.

hukukturk.com ictihat sitesinden alınmıştır.

Nerede
    malatya
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

yani ben şimdi o ismimi istediğim bir isimle değiştirebilir miyim? herhangibir tanığa ihtiyac var mı? timur ismi veya başka bir isimle çağırılma gibi bir durumum yok ama türkkan ismiyle onu değiştirmek istiyorum

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Sizinki soy isim değilmi güzel kardeşim?

Nerede
    malatya
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Engin Oğuz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sizinki soy isim değilmi güzel kardeşim?
    hayır benim adım ümit türkkan ben bu türkkan ismini timur diye değiştirmek istiyorum malüm sebeplerden dolayı değişiklik istiyorum (böyle bir isim olmaması yanlış okunması utanç duyma bu isim yüzünden kimlik taşıyamıyorum)
    ama çevremdekiler beni timur diye bilmiyor timur ismini ben kendim istiyorum bunun için tanıklara ihtiyac olur mu?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

İki ismin varsa birini sildirebilirsin de. Timur'dansa Türkkan evladır aslında. Ama yaşın 17 sen isim davasını açamazsın. Belki baban senin adına avukat tutup değişmesini sağlayabilir.

Nerede
    malatya
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Engin Oğuz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    İki ismin varsa birini sildirebilirsin de. Timur'dansa Türkkan evladır aslında. Ama yaşın 17 sen isim davasını açamazsın. Belki baban senin adına avukat tutup değişmesini sağlayabilir.
    keşke kimse ismimle alay etmese bende her Türk vatandaşı gibi kimliğimi taşıyabilsem ne bileyim bir yerde çalışsam herhangibir spor dalında lisansım olsa ama işte o isim yüzünden utanıyorum ve bunların hiç birini yapamıyorum babam benle ilgilenmiş biri olsa keşke ama malesef en iyisi 18 yaşına girip kendim başvuru yapmak sorularıma cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Bu yaşlarda başkasının ismiyle alay edilip arkadaş arası eğlence mevzusu yapma sık karşılaşılan bir durumdur. Ben fakültedeyken Murat ve Ümit diye iki arkadaş vardı birbirlerine sürekli Mur at, Üm it diye seslenir gülmekten kırar geçirirlerdi bizi. Hiç biri gidip şu isimleri değişelim de at ile itle gır gır konusu olmayalım diye düşünmedi. Yaşın genç lise bitince biter bu alaylar sonra zaten olsa da umursamazsın.
    Hayat boyu mutluluklar dilerim.

Nerede
    malatya
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

isim değiştirme dilekçelerinde davalı olarak babamı mı yazmam gerek yoksa nüfus idaresini mi? ikisinede yazsak olur mu? davalı olarak babamın adını yazsam ne gibi sorun çıkar ya da çıkmaz?

+ Konuyu Yanıtla
37 / 58 Sayfa İlkİlk ... 71727282930313233343536373839404142434445464757 ... SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

isim değiştirmek ne kadara mal olur

ad degisikligi

isim degistirme hakkinda bilgiisim değiştirme ile ilgili bilgilerisim değişikliği ne kadara mal olurisim değiştirme hakkında bilgiad degistirmek icin nereye gidilirisim değişikliği ile ilgili sorularİsim değişikliğiyle ilgili sorularhttps:www.hukuki.netshowthread.php26290-isim-degisikligi-ile-ilgili-sorular&page=49isim değişikliği icin hangi mahkemeye gidilirisim değişikliği kanunu çıktımıisimi kolay degiatirme kanunu cikti miisim degistirmek icin eyupte nereye gidiliyoisim değiştirme iki hafta sürermiad degişikligidilekçe yazıp isim değiştirme yasası çıktı mıİsim değiştirme kanunu çıktımıisim deistirme bikgiisim değişikliği hakkinda herşeyisim degisikliginde izlenecek uollarisim ilave davası ne kadar sürerIsim degistirme mahkemesi uzun surermiisim degisikligi ile ilgili yeni kanunsokak ismini degistirmek icin nereye gidilmeli
Forum