+ Konuyu Yanıtla
1 den 8´e kadar toplam 8 ileti bulundu.

Konu: Gıyabi trafik cezası

Gıyabi trafik cezası Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation Gıyabi trafik cezası

06.06.2006 tarinde aracıma kesilmiş 49ytl lik trafik cezası tebligatı 25.07.2007 tarihinde elime ulaştı.cezanın kesildiğinden hiç haberim yoktu.zaten öyle bir durumda yaşanmadı.para cezası makbuzunda sadece cezayı kesen memurun imzası mevcut.ben trafik kurallarına uyan bir sürücüyüm.bu cezayı işlemediğimi biliyorum. tebligat elime geçer geçmez cezanın kesildiği ilçe emniyete gittim bana söylenen 49 ytl yi ödemem gerektiği.sizden öğrenmek istediğim işlemediğim bir ceza için 49 ytl yi ödemem şart mı?ayrıca bu konuda biz sürücüler hakkımızı nasıl savunabiliriz.çünkü ben bu cezayı işlemedim.

Hukuki NET Güncel Haber

Gıyabi trafik cezası konulu yargıtay kararı ara
    Gıyabi trafik cezası konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    106
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: gıyabı trafik cezası

Hiç kural ihlali yapmadığınızı söylemeniz bile Trf. kurallarını bilmediğinizi gösterir. Hiç kemerinizi takmadan araç kullanmadınızmı yada sağa veya sola dönüşlerde sinyalininzi verimisiniz veya dönüşünüze nekadar mesafe kala vermeniz gerektiğini biliyormusunuz, peki lastik diş derinliğinizin yasal olarak ne kadar olması gerektiğini, hiç ön koltukda çocukla seyahat ettğiniz olmadımı, meskun mahalin nerede başlayıp nerede bittiği ve bu mahallerde hangi hızlarla gitmeniz gerektiğini bilip uydmadığınız olmadımı, aynanızın altına sallanan görüşünüzü engelleyici nesnelerin takılmaması gerektiğini bilip takmadınızmı, aracınızın sağında solunda yazılar yokmu,şerit değiştirme kurallarını hiç ihlal etmedinizmi, emniyet şeridinde gitmiş olabilirmisiniz,sis farlarınızı sis veya yağmur yokken yaktığınız olmadımı veya sis ve yağmur varken sis farlarınızı yakmadığınız oldumu,arka - ön farlarınızda biri arızalanmış veya fren lambalarınız biri çalışmıyor olabilirmi, yada camdan sigara izmariti- kağıt-poşet v.b atmış olabilirmisiniz,konvoy halinde giderken aniden yavaşlamış olmanız veya lastik sesi çıkartarak hareket ettiğiniz olmuş olabilirmi,kavşaklara girerken hızınızı fazla azaltmadan girmiş olup, sizi geçmeye çalışan biri tam yanınızdayken hızınızı azalltmanız gerekirken arttırmış olma ihtimaliniz nedir, kavşak içerisinde yolcu alıp indirmiş olma, fazla yolcu ile seyahat etmiş olma,park edilmez yere park etme, ana yoldan gelen araçlara ilk geçiş hakkını vermemiş olma,özürlü arçlara ayrılmış bölüme park etme,aracınızda müzük dinlerken sesini biraz fazla açabilme ihtimaliniz v.b......olabilirmi vede bunları blinçli yapmış olmasanızda dalgınlıkla yapmış olabilme ihtimaliniz nedir.
    Yani söylemek istediğim o kadar uyulması gereken, bize göre ayrıntı tefarruat gibi gelen kurallar varki, ama bunlar gerekli ve bence mutlaka bunlardan birini işlemişsinizdir.Trafik kuralları sadece sigorta, muayene, ehliyet,kırmızı ışıkta durmak, emiyet kemerini takmak veya sollama yapmamak değil.
    2918 Sayılı Trf. Kanununu bir inceleyin. Halen yapmadığınızı iddia ediyorsanız, itiraz edin ve lütfen sizinle tanışmak isterim.
    Ne demek istediğimi anlata bildimmi?

İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Gıyabi trafik cezası

Evvela biz vatandaşız. Hukukçu değil. Siz hukukçular gibi kanunların ayrıntılarını bilemeyiz. Elbette ki dönüşlerde 150 metre kala değil de 149 metre kala sinyal verdiğimiz olmuştur ama bu kimsenin malını ve canını tehlikeye attığımız anlamına gelmez. Kaldı ki bunları her yapana veya yapmayana ceza mı kesiliyor?
    Ben de differ gibi trafik cezası yiyen bir vatandaşım ve sizlerden haklarım konusunda bilgi almak istiyorum. 29/11/2007'de tamamen haksız olduğunu düşündüğüm bir ceza yemişim. Makbuz bu gün(18/12/2007)posta ile elime geçti. Gerekçe ne bilmiyorum. Makbuzda yazana göre karayolları trafik kanununun 73. maddesini ihlal etmişim. myirtici'nin da dediği gibi 2918 sayılı trafik kanununu inceledim ve 73. maddenin 232 sayılı kanunla yürürlükten kaldırıldığını öğrendim. Ben de differ gibi genel olarak trafik kurallarına uyan birisiyim. Bu güne kadar karıştığım herhangi bir kaza yok. Gecenin bi saatinde yol boş da olsa kırmızı ışıkta durur, emniyet kemerimi her zaman bağlarım. Özellikle buna uymak zorundayım yoksa aracımın uyarı sinyali beni çileden çıkarıyor ve susmuyor. Şimdi ben haklı yere mi ceza yedim?
    Öğrenmek istediğim net olarak şu; 73. maddenin yürürlükten kaldırıldığını göz önünde bulundurursak, meblağ az da olsa haksız olduğunu düşündüğüm bu cezaya karşı haklarım nelerdir ve ne yapabilirim? İtiraz etmekten başka bir çarem yoksa bu eski 73. madde konusunda beni bilgilendirir misiniz nedir ne değildir?
    Konu nitrikoksit tarafından (18-12-2007 Saat 14:58:46 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Eskişehir
    İletiler
    209
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı nitrikoksit rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Evvela biz vatandaşız. Hukukçu değil. Siz hukukçular gibi kanunların ayrıntılarını bilemeyiz. Elbette ki dönüşlerde 150 metre kala değil de 149 metre kala sinyal verdiğimiz olmuştur ama bu kimsenin malını ve canını tehlikeye attığımız anlamına gelmez. Kaldı ki bunları her yapana veya yapmayana ceza mı kesiliyor?
    Ben de differ gibi trafik cezası yiyen bir vatandaşım ve sizlerden haklarım konusunda bilgi almak istiyorum. 29/11/2007'de tamamen haksız olduğunu düşündüğüm bir ceza yemişim. Makbuz bu gün(18/12/2007)posta ile elime geçti. Gerekçe ne bilmiyorum. Makbuzda yazana göre karayolları trafik kanununun 73. maddesini ihlal etmişim. myirtici'nin da dediği gibi 2918 sayılı trafik kanununu inceledim ve 73. maddenin 232 sayılı kanunla yürürlükten kaldırıldığını öğrendim. Ben de differ gibi genel olarak trafik kurallarına uyan birisiyim. Bu güne kadar karıştığım herhangi bir kaza yok. Gecenin bi saatinde yol boş da olsa kırmızı ışıkta durur, emniyet kemerimi her zaman bağlarım. Özellikle buna uymak zorundayım yoksa aracımın uyarı sinyali beni çileden çıkarıyor ve susmuyor. Şimdi ben haklı yere mi ceza yedim?
    Öğrenmek istediğim net olarak şu; 73. maddenin yürürlükten kaldırıldığını göz önünde bulundurursak, meblağ az da olsa haksız olduğunu düşündüğüm bu cezaya karşı haklarım nelerdir ve ne yapabilirim? İtiraz etmekten başka bir çarem yoksa bu eski 73. madde konusunda beni bilgilendirir misiniz nedir ne değildir?
    1.si 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 73. maddesinin yürürlükten kaldırıldığını nerden duydunuz. Madde hala durduğu yerde duruyor. Ayrıca yürürlükte de 232 sayılı Kanun diye bir kanun yok. Bu bilgileri nereden aldıysanız, ya yanlış anlamışsınız yada yanlış bilgilendirilmişsiniz.

2918 SK Madde 73 - TEDBİRSİZ VE SAYGISIZ ARAÇ SÜRME (Değişik fıkra: 17/10/1996 - 4199/27 md.) Karayolunda araçların kamunun rahat ve huzurunu bozacak veya kişilere zarar verecek şekilde saygısızca sürülmesi, araçlardan bir şey atılması veya dökülmesi, seyir halinde sürücülerin cep ve araç telefonu ile benzer haberleşme cihazlarını kullanması yasaktır.
    2.si ilk mesajınızda bahsettiğiniz gıyabınızda kesilen ceza, Karayolları Trafik Kanunu'nun 73. maddesi gereğince mi kesildi? Eğer 73. madde harici bir maddeden kesindiyse kaç sayılı kanunun kaçıncı maddesi. İlgili bilgiyi tutanakda bulabilirsiniz. Ayrıca cezayı trafik polisi mi kesmiş yoksa fahri trafik müfettişi mi? Bu bilgiyi de tutanakta bulabilirsiniz.
    Konu Oğuzhan Dayar tarafından (18-12-2007 Saat 20:50:29 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Oğuzhan Dayar rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    1.si 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 73. maddesinin yürürlükten kaldırıldığını nerden duydunuz. Madde hala durduğu yerde duruyor. Ayrıca yürürlükte de 232 sayılı Kanun diye bir kanun yok. Bu bilgileri nereden aldıysanız, ya yanlış anlamışsınız yada yanlış bilgilendirilmişsiniz.

2.si ilk mesajınızda bahsettiğiniz gıyabınızda kesilen ceza, Karayolları Trafik Kanunu'nun 73. maddesi gereğince mi kesildi? Eğer 73. madde harici bir maddeden kesindiyse kaç sayılı kanunun kaçıncı maddesi. İlgili bilgiyi tutanakda bulabilirsiniz. Ayrıca cezayı trafik polisi mi kesmiş yoksa fahri trafik müfettişi mi? Bu bilgiyi de tutanakta bulabilirsiniz.

İyi akşamlar Oğuzhan Dayar;
    İlk olarak rehberliğin için teşekkür ederim. Karayolları trafik kanununun 73. maddesinin 232 sayılı kanunla yürürlükten kaldırıldığına dair edindiğim bilginin kaynağı güvenilir değil, haklısın, o yüzden sizlere danışmak istedim.
    Bahsini ettiğim ceza, tutanakta yazdığına göre Karayolları Trafik Kanununun 73. maddesini ihlalden kesilmiş. Cezayı ise anladığım kadarıyla B.Gözükara adında ve ..... sicil numaralı trafik polisi kesmiş. Daha net ifade etmem gerekirse, cezayı yazan hakkında trafik polisidir veya fahri trafik müfettişidir diye bir ibare yok. Sicil numarasının yazıyor olmasından böyle bir sonuca vardım. İlk etapta ben de fahri trafik müfettişinin yazmış olabileceğini düşündüm ama incelediğimde böyle olmadığı görüşü bende uyandı...Şimdi; bu konuda itiraz hakkımın olduğunu, itiraz durumlarında benim şahit göstermemin akabinde karşı taraftan duruma dair fotoğraf veya kayıt istendiğini ve neticede genellikle itiraz edenin leyhine karar verildiğini yine güvenilir olmayan kaynaklardan öğrendim. Bu ne kadar doğrudur? Mahkeme süreci nasıl işler? Neticelenmesi tahminen ne kadar sürer? İtiraz dilekçesi ne şekilde yazılmalıdır? Yarın itibariyle veya en geç bayramdan sonra (Bana tebliğ tarihinden itibaren 15 gün geçmemiş oluyor) Üsküdar adliyesinde Trafik Mahkemesine eğer böyle bir mahkeme yoksa trafik suçlarıyla yetkilendirilmiş Sulh Ceza Mahkemesine başvuracağım. Tekrar teşekkür ederim...
    Konu nitrikoksit tarafından (18-12-2007 Saat 22:18:22 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    389
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bir dönem trafik cezaları tahsil edilemedi, ödenek yokluğundan. Herhalde ödenek çıktı ve cezaları postaya ancak verebildiler. Yaklaşık 2-3 yıl önce bende 49 YTL ceza yemiştim. Park edilmemesi gereken yere park ettiğim için. Muhtemelen sizde park edilmemesi gereken yere park ettiniz, trafik polisi cezayı kesti, makbuzu sileceklerin arasına iyi yerleştiremedi veya rüzgarlı bir gündü büyük ihtimalle uçtu makbuz. Bence büyütmeye gerek yok, ödeyin gitsin, ödememe konusunda harcayacağınız zaman ve emeğe değmez. Trafik polisinin iş olsun diye ceza kesmiş olduğunuda hiç sanmıyorum, mutlaka haklı bir nedeni vardır.

İletiler
    34
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ben şöyle bir katkıda bulunayım. İşyerimin yakınında hemen herkesin mütemadiyen kaldırıma park ettiği park yasağı olmayan bir sokak var. Ben o gün arabamı nizami park ettim, tesadüf bu ya, yol su içindeydi ve yayaların yürüyeceği yer kalmamıştı. Komik geldi, fotoğrafını çektim. Akşam arabamın çekildiğini öğrendim. Ceza makbuzunda suç maddesi önce park yasağı olarak yazılmış, sonra karalanarak "kaldırıma park"a çevrilmiş. Madde numarasını hatırlamıyorum. Mahkemeye itiraz ettim. İtirazım reddedildi. Doğal olarak çektiğim ofotğrafın o güne ait olduğunu ispatlayamıyorum. Fotoğraf bir yana, mahkemenin bu tutumu şunu gösterir:

Siz arabanızı nereye park ederseniz edin, bir memur kaldırıma park tutanağı düzenleyip arabanızı çektirebilir. Yanılıyorsam düzeltin.

Nerede
    antalya, alanya, Turkey.
    İletiler
    31
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Benimde başıma böyle bir olay geldi.Hiç gitmediğim bir şehirden ceza makbuzu geldi.Bu cezaya nasıl ve nerede itiraz edebilirim?

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

gıyabında kesilen trafik cezası itiraz dilekçesi 2015

gıyabi trafik cezaları

trafik cezasi 73

http:www.hukuki.netshowthread.php26214-Giyabi-trafik-cezasi

giyabi trafik cezasına itiraz

arabamı çektiler makbuzu kestiler

gıyabi trafik cezasına itiraz

gıyabında düzenlenen trafik cezaları hakkında yönetmelik

kişinin gıyabı ile yapılan trafik cezası

giyabi yazilan trafik cezasi