Fethiye Tüketici Sorunları Hakem Heyeti (TSHH), ‘haksız gecikme bedeli’ şikayetim üzerine 21.09.2007 tarih ve 2006/79 sayılı kararıyla Turkcell’i ‘yasada belirtilen orandan fazla gecikme faizi aldığı kanatiyle gecikme faizi tutarı 0.62 YTLyi tüketiciye iadeye’ mahkum etmiş bulunmaktadır.
Turkcell o tarihten bugüne kadar faturalarını inatla düzeltmediğinden gecikme faizli faturaların ödenmesi tarafımca reddedilmekte ve Turkcell de bunun üzerine hattımı konuşmaya kapatmaktadır. Yasaya aykırı olası böyle bir haksız uygulamaya karşı Turkcell’e zamanında ihtarda bulunulmuş ve kapatma durumunda maddi ve manevi tazminat talep edileceği bildirilmiştir.
Şu anda Fethiye TSHH nezdinde Turkcell aleyhine tazminat talepli yeni şikayetlerim bulunmaktadır. Hattımın aramaya kapalı tutulduğu beher gün için 150 YTL talep edilmiştir. Sözkonusu tazminat bedeli sizce dava konusu olan 899 YTLyle sınırlı mıdır? Şu anki durumda hattımının 3-4 gün kapalı tutulmasından sonra ‘zoraki olarak’ ödeme yaparak hattımı tekrar açtırmış bulunuyorum çünkü mesleğim icabı gelen görüşmelere kesinlikle geri dönmem gerekiyor. TSHH’nin olası bir lehime kararında 899 YTL sınırı aşılmayacaktır.

Yukarıda belirtilen ilk şikayetimde belirli bir miktar bildirilmeden genel olarak ‘tazminat’ talep edilmiş, TSHH ise ‘maddi ve manevi tazminat talebim için genel hüküm dahilinde adli mercilere başvurmamı’ uygun görmüş bulunuyor. Sizce 4077sayılı Kanun gereğince Hakem Heyeti, Turkcell’in ayıplı hizmeti nedeniyle maddi ve manevi tazminat hususunda karar verme yetki ve görevine sahip midir?
Genel olarak bilindiği üzere GSM operatörleri ve bankalar faturalarını geç postayla gönderdiklerinden tüketicinin eline zamanında ulaşmamaktadır. Buna rağmen biz Tüketicilerden kayıtsız şartsız – yani yazılı fatura üzerinde herhangi bir kontrol imkanı bulunmadan – müşterinin ‘ön ödeme’ yapması beklenmektedir. Sözleşmelerde bulunan bu hususun Tüketici Haklarına aykırı olduğunu düşündüğümden Turkcell’in son faturasını ilgili belgenin elime zamanında ulaşmadığından ödemedim. Olası bir hat kapatma durumunda TSHHne şikayette bulunacak ve tazminat talep edeceğim. Bu hususta yasal yollar hakkında deneyimi olan üyelerden destek bekliyorum!