ÜNİVERSİTE ADAYLARINA ÖNEMLİ UYARI: TÜRK HUKUKU TÜRKÇE OKUTULUR.

Fakültemizi ziyaret eden öğrenci adaylarının sıkça sordukları sorulardan biri, Ankara Hukuk Fakültesinde eğitim – öğretim dilinin Türkçe olmasının, kendilerinin mesleki gelişimini olumsuz etkileyip etkilemeyeceğidir.

Değerli üniversite adayları,

1) Türk Hukuku, Türkçe okutulur. Çünkü Türkiye Cumhuriyetinin hukuk kuralları Türkçedir. Bu kuralların ve bunları yorum yöntemlerinin öğretildiği bir mesleğin, yabancı dilde öğretilmesi ve öğrenilmesi mümkün değildir. Nitekim Türkiye'de hiçbir hukuk fakültesi, Türk Hukukunu yabancı dilde okutmamaktadır.

2) Ancak çağdaş hukukçunun, dünyada geçerli en az bir yabancı dili çok iyi derecede bilmesi gereklidir. Bu amaca ulaşmanın yolu, Türk Hukuku’nu örneğin İngilizce okutmak değil, öğrenciye, hukuk öğrenimi sırasında hem genel yabancı dil hem de mesleki yabancı dil dersleri seçeneklerini sunmaktır.

3) Ankara Hukuk Fakültesi’ni kazanan öğrenciler, dilerlerse bir yıl İngilizce hazırlık sınıfına devam edebilirler.

4) Ayrıca Ankara Üniversitesi, ilk 2000’e giren öğrencilere ücretsiz olarak TÖMER Dil Merkezinde yabancı dil öğrenme imkanı tanımaktadır. Fakültemizi kazanabilmek için ÖSS’de ilk 1500’ün altında bir derece yapmak gerektiğinden, öğrencilerimizin tamamı isterlerse bu imkandan yararlanabilmektedir.

5) Socrates-Erasmus Programına kabul edilen öğrencilerimiz, burslu olarak bir Avrupa hukuk fakültesinde bir veya iki yarı yıl okuyabilmektedir.

6) Öte yandan Fakültemizin bütün sınıflarında, mesleki yabancı dil dersi okutulmaktadır. Bu derslerde, öğrenciler, pek çok hukuk dalı hakkında temel bilgileri ve terminolojiyi konusunun uzmanı öğretim elemanlarından öğrenmektedir. Fakültemizin büyük önem verdiği mesleki yabancı dil derslerini 2006-2007 eğitim-öğretim yılında Av. Mustafa Bozcaadalı, Anayasa Hukuku Anabilim Dalı öğretim elemanları Yrd. Doçent Dr. Levent Gönenç ve Dr. Ozan Ergül, Avrupa Birliği Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Doçent Dr. Sanem Baykal, Medeni Hukuk öğretim üyesi Doçent Dr. Şebnem Akipek Öcal, Deniz Hukuku Anabilim Dalı öğretim üyesi Hakan Karan ve Ceza ve Ceza Usulü Hukuku Anabilim Dalı Başkanı ve Fakülte Dekanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu okutmuşlardır.

Bilgilerinize saygıyla sunulur.

Dekanlık

Fakülte anasayfasında böyle bir duyuru var sanırım bu sene üniversiteye başlayacak olan öğrencilerden sorular gelmiş.Daha fazla kişinin okuması için buraya taşıyorum.