(hukukcu arkadaşların bilimsel yaklaşmalarını ve somut örneklerle açıklamasını rica ediyorum.yoksa birçok ailenin canı yanmak üzeredir).Birçok insan bu yazışmalardan faydalanacaktır kanaatindeyim.Emeği geçecek tüm hukukcu arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

OLAY:Zeminde faal olmayan 5 dükkan,üzeri 4 katlı 8 tapulu daire,çatı yerine 2 adet kaçak kat.(sanki 5.katmış gibi tamamen bağımsız olup,ortak alan olan çatıyıya çıkış yoktur.) Kaçak katların üzerinde de çatı olmayıp,beton dam dır.
Bu kaçak katlar,müteahhit(yani ruhsatta ismi geçen şahıs yani zemindeki
5 adet inşaat halindeki,henüz boş olan dükkanların sahibi)tarafından tapusuz olarak 2 kişiye satılıyor.Bu nedenle irtifak tapusu olan daire sahipleri kullanamıyor.İşte bu kaçak katlarda oturanlardan biri,kendi damının aktığı gerekcesi ile yalnızca kendi kaçak katını örtecek şekilde projeye aykırı(projede gösterilen çatı,kaçak katlar olmadığı için tüm binayı örten şekildedir) olarak yapıyor.Kaldı ki,hiç bir izin ve müsaade almadan,hiç bir kat malikinin yardımı da olmadan.(alamaz çünkü yönetim kurulu oluşturulmamıştır-oluşturulsa bile kanuna aykırı kimse izin veremezdi).Bir gün bir fırtına çıkıyor,çatıyı kaldırıp komşu binanın çatısına atıyor.Davacı taraf hasar tespiti yaptırıp mahkemeye dava açıyor.Davalılar tapusu olan tüm kat malikleri.Tapusuz çatı katlara dava açılmıyor.(mutlaka onlarda çağrılacaktır) fakat,mevzu davacı vekilinin tüm kat maliklerini müteselsilen sorumlu tutup,malvarlıklarına (tapulara)ihtiyati tedbir ve hasarın müteselsilen tazmini talebidir.
İŞİN HUKUKİ BOYUTUiz...nolu daire olarak inşaat devam ederken,projeyi gördük,müteahhidin resmi olmayan temsilcisine parasını verdik,ve kararlaştırılan günde giderek kat irtifaklı tapumuzu aldık.2 ay sonra taşındık.Baktık ki çatı yerine kaçak kat var.Mütahhidin temsilcisine sorduğumuzda belediyeden kat artırımı olduğunu bu çatı katlara müsaade edildiğini,oralara ayrı tapu verileceği söylendi.Bizler memur insanlarız.Hiç böyle olaylar yaşamadığımız için olayı makul karşıladık,ve bu güne kadar geldik.
Bu dava için bir avukat arkadaş ile anlaştık.Çatı katları ve 5 adet dükkan sahibi hariç bizi savunacak.Bu olayda fiilin hiç bir yerinde yer almayan insanların bu kadar ağır bir biçimde ve müteselsilen sorumluluğu olabilir mi ?
Kaldı ki,sorumlu tutulabilmemiz için haksız fiilin herhangi bir aşamasında bulunmamız gerekmez mi ?,2/3 çoğunluk sağlanamamış ki,yönetim kurulu oluşturulup karar alınabilsin.Ayrıca 2001 yılında inşaat ruhsatı alınmış olmasına rağmen:
1-)Çatı yapılmamış
2-)Yangın merdiveni yapılmamış
3-)Alt kat dükkanların içerisindeki bina kolonlarının dahi sıvaları yapılmamış
4-)Binanın boyası ve su inişleri yapılmamış
Binayı yapan şahıs başka bir şehirde olup,bu güne kadar hiç bir kat maliki ile görüşmesi olmamış ve adresini de bilmiyoruz.Hukuk makaleleri ve iştihat kararlarından okuduğum kadarla benim anladığım;sorumlu tutulabilmemiz için binanın bitmiş olması gerekiyor.Bina hala inşaat halinde ve yapı ruhsat süresi geçmiş olmasına rağmen süre uzatılmamıştır.
Biraz uzunca oldu fakat olayın aydınlanması için mecburen ayrıntıya girmek zprunda kaldım.Saygılar sunarım.