İyi günler diliyorum. İnternetten yaptığım araştırmalarda yeterli bilgi edinemediğimden ve mali durumumda bir avukata gitmemi engellediğinden sorunumu sizlerle paylaşmak istedim. Yardımcı olursanız sevinirim. Sorum şu;

1992 yılında babam,annem ve iki kardeşimle bir A.Ş. kurmuştuk. Şirket yetkilisi babamdı. (Babam şu anda rahatsız olduğu için onun yerine ben ilgileniyorum) Ancak faaliyette geçemedik ve maddi sorunlar nedeniyle A.Ş' nin kapanışını dahi yapamadık. Şirket şu anda faaliyette görünüyor. 5 gün önce Kadıköy vergi dairesinden 1997 yılına ilişkin vergi borçlarımız ve cezaları için ödeme emri geldi. 6183 sayılı yasada itirazın o vergi dairesinin tahsil işlerine bakan itiraz komisyonuna yapılacağı belirtilmiş. Ödeme emrinde ise 7 gün içinde dava açabileğimizi söylüyor. İnternetten yaptığım araştırmada 7 gün içinde vergi mahkemesine ödeme emrinin iptali için dava açılabileceğine yönelikl bir yazı okudum. Acaba ben bu ödeme emrine itirazı vergi mahekmesine iptal davası açarak mı yapacağım yoksa itirazın yapılacağı bir komisyon mu var?
Aynı şekilde mal beyanını nereye yapacağım? Bir de dava açılacaksa tedbir talebi yapılabilir mi, İcrayı engelleyebilir miyim?
Vergi dairesinnden yaptığımız araştırmada şirketin faaliyette olmadığını tespit ettiklerine ilişkin bir yazı bulduk. Bu bir şey ifade eder mi? Ayrıca 5 yıllık zamanaşımı süresi olduğunu öğrendim. Acaba 1997 yılına ait bu vergiler ve cezaları için zamanaşımı itirazında bulunabilir miyim? Yardımcı olursanız çok minnettar kalırım.