Merhaba, benim sorunum var yardımcı olursanız sevinirim.
09.11.1995 tarihinde İş Bankası ile işyerimiz maaş anlaşması yapmıştı ve maaşımız iş bankasına yatıyor, o zamanlar artı kredi kartı çıkarmak için işyerimize gelmişlerdi herkez birbirine kefil oldu. Yapılan sözleşme GARANTİ SÖZLEŞMESİ hiç kimse bilmiyerek kefil oldu ve o zamandan beri kefil olduğumu bile unuttum. Kefil olduğum arkadaş 2006 yılı Temmuz sonunda işten ayrıldı. 2006 Ağustos ayında da kredi kartı ile harcama yapmış ve ödememiş banka o zamandan bu zamana kadar bana bildirmedi yanlız telefonla şifayen sözleşmedeki telefonla anneme ulaşmışlar annemde bana bildirdi o şahısın çalışıp çalışmadığını sordular yinede bana kefil olduğumu bildirmediler ben sıkıştırdığım zaman kefilliğimi söylediler. Şu anda kart sahibini bulamıyorlar banada henüz resmi olarak bir belge göndermiş değiller ama faiz hala işliyor. Meblağ avukatlık+faiz 6.500.00 YTL. ana parada 4.000.00 YTL. banka bana ana parayı ödemem lazım olduğunu söylüyor faizi indiriyor ben en karlı şekilde nasıl kurtulabilirim.??? Bazı avukatlara sordum ödekyeceğimi bazılarınında 2003 yılında yargıtay kararlarının değiştiğini hiç bir şey ödemeden kurtulabileceği söylüyorlar yada risk almadan avukatlık ücreti ödemeden uğraşmadan bankaya 1.000.00YTL. ödenip kefaletin sonlandırmasını ve bankadan belge alarak kapatılmasını öneriyor. Ne yapabilirim bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim.