+ Konuyu Yanıtla
9 / 11 Sayfa İlkİlk 1234567891011 SonSon
81 den 90´e kadar toplam 105 ileti bulundu.

Konu: Reklam yasağı mı

Reklam yasağı mı Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Afyonkarahisar
    İletiler
    2.022
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Reklam yasağı mı

Sayın Dilek Kuzulu Yüksel,
    benim verdiğim siteler av.tr uzantılı değil. Bir avukatın yazar yada şair olması yada ilçesini tanıtmaya çalışması ve bunu avukat kimliğini kullanmadan yapmasının avukatlık kanunu ile ne ilgisi var anlayamadım. Av.tr uzantılı sitenin pr değerini yukseltmek bence reklamdır. Ama basmakci.comun page rank değeri yükselirse başmakçı kelimesinde olduğu gibi google da ilk sayfalarda çıkacak ve bu başmakçının tanıtılmasına katkı sağlayacak. Bu nedenle başmakçının tanıtımı için herşeyi yaparım. Kaldı ki basmakci.com da tek bir hukuki soruya yanıt vermediğim gibi Adanada bir kültür sanat girişimi olan otekileriz.com internet sitesinde de Ötekileriz Kültür Sanat girşiminin internet uzantısı kültür ve sanatı ilgilendiren konular dışında bir konu bulmanız çok zordur.

Her iki siteye de bakarak konumuzdan ne kadar farklı olduğunu görebilirsiniz. Ben alisinkay.com yada alisinkay.av.tr adlı bir siteye link versem söylediklerinize katılırım. Ve bu konuda link verilmemesine taraftarım. Link vermediğim ve özellikle kimliğimi sakladığım halde böyle talepler gelebiliyorsa ki bu taleplerin HİÇBİRİSİNİ KABUL ETMEYİP BULUNDUĞU İLİN BAROSUNA GİTMESİNİ SALIK verdim. Av.tr uzantılı bir sitede avukat olduğumu bildiklerinde daha fazla talep gelme ihtimali yüksektir.

Ayrıca bir talep gelmesi beni suçlamaz. Bu konuda internetin reklam olabileceği yönndeki kaygılarımı örneklendirdiğim de tm yazdıklarım beraber değerlendirildiğinde açık seçik ortaya çıkmaktadır. Burada olması gerekenden bahsediyoruz. kafamızı kuma gömdüğümüz falan da yok. Kaldı ki Sayın İllegal gibi sayın commodore1tr gibi benim de kimliğim hukuksever olarak geçiyor.

Hukuksal anlamda ifade özgrlüğümü yoğun bir şekilde bu sitede kullanıyorum. otekileriz.com yada vbasmakci.com u merak edip incelerseniz birinin daha çok kültürel ve yerel kaygıları üst düzeyde taşıyan bir site diğerinin de önemli yazarlara ve ürünlerine onların katılımıyla yer veren bir site olduğunu açıkca görürsünüz. gerek otekileriz.com internet sitesinin bir hukuk sitesi olmadığını kendi gözlerinizle görebileceğiniz gibi basmakci.comun da hukuk sorunları ile yüzeysel ilgilendiğini ve hukuğun daha çok haber bölüm ile meşgul olduğunu göreceksiniz.

Bu durumda hukuki.net internet sitesindeki bir yazıma istinaden bu sitelere oradan da bana ulaşılması elbette mümkün ancak bana ulaşan kişi avukat olduğumu bilmeden ulaşacaktır. Mevcut yada en kapsamlı olabilecek yasaklar dahil internette aktif olan bir kişiye ulaşmayı mümkün kılacaktır.

Sorun şudur. Reklam yasağı taksirle işlenebilecek bir yasak kapsamında değildir. Bu nedenle bu ünvanı müşteri bulmak amacıyla kullanmadığım sürece ( kaldı ki hiçbir şekilde kullanmıyorum) kullansam dahi bir sorun oluşturmayacaktır.

Kendimden verdiğim örnek internet bilgisi olan avukatların bu konuyu lehlerine kullanıp haksız çıkar sağlamaya yönelik davranışların mümkün olabileceği ile ilgilidir.

Şu andaki tüm yasaklar kullanılsa bile web tasarımı ve arama motorlarının işleyişleri hakkında bilgi sahibi olan bir avukat dilediği kelimlerde sayfasını üst sıralara kolaylıkla çıkarabilir.

Başmakçıdaki herkes benim mesleğimi biliyor. Çünkü başmakçı çok küçük bir ilçe bu son derece doğal ama Türkiye2de yada dünyada herkesin bildiğini siz iddia ediyorsunuz. İnsanlar tahmin yrütebilir bu doğaldır. Çünkü belirli sayıda bir hukuk sorusuna cevap vermiş olmak genel hukuk bilgisinden ote bir hukuksal bilgiyi gerektirir. Bunu da avukat olmasa bile hukuk eğitimi almış kişilerin yapabileceği son derece doğaldır.

Bu durumda internet üzerinden hukuki görüş ve yorum yapmayı yasaklayan bir düzenleme mi getirilmeli. Öneriniz nedir. Gerçek ad soyad kullanılması mı yasaklamalı. Yada suç olan benim ilçemi tanıtmaya çalışmama veya Türkiye'de edebiyat alanında bir akım başlatılmasına yardımcı olmam mı suçtur? Roman yazmam, şiir yazmam ve bu roman ve şiirlerin tanıtımlarını yapmam mı suçtur? Başmakçılı olmam ve başmakçının tanıtımı , yurt dışındakilerin özlemini giderme isteğim ve başmakçılıların birbirleri ile olan iletişimlerini sağlama çabam mı suçtur. Bu linkleri daha birkaç hafta önce yazılarımın altına koydum ancak bana yapılan teklifler bu linkler yokken yapılmıştı bu durumda sorumlu olan linkler midir?

Yada hukuki.net gibi bir sitede yazmayı bırakmam mı gerekiyor? Öneriniz nedir? verdiğim linklere giren kişiler daha çok googledan giriyor hemen istatistiklerini vereyim...Hukuki net üzerinden giren sayısı 1200 ve bu 1200 rakamı link tıklayan kişi değil. Benim sitemde var olan resimleri kullannan kişiler. 300 tanesi sadece bir forumdaki resim dolayısı ile diğerleri başka bir resim dolayısı ile sitemle ilişkiye girmiş ki. O resimde zaten hukuki.net forumlarında kullanılmakta, bu istatiksel olarak bana yansıyan... Yani siz açtığınız bir sayfada benim eklediğim resmi görüyorsunuz ve basmakci.comdan haberiniz bile yok....

Siteme giren sayısı da 1 yıl içerisinde 6 milyona yaklaşmış durumda.

Google arama motorunda hangi kelimelerle siteme girdikleri de aşağıda sıralama hite göre

başmakçı
    Başmakci
    basmakci
    bashaber
    basmakcı
    basmakçı
    müzik dinle
    teşekkürler aspsitem
    sorudoku
    karadeniz türküleri
    televizyonun icadı
    arap müzikleri
    makber dinle
    tümkız oyunları
    webaroo
    site indirici

Gelelim otekileriz.com'a

Ötekileriz
    otekileriz
    taner cindoruk
    cem yurtsev
    ötekileriz
    uluer aydoğdu
    nalan çelik
    nalan çelik
    www.otekileriz.com
    güluğur
    hakan kartal
    durzan cirano
    ferhat gülsün
    ilhan kemal

Yukarıda kaç tane hukuki terim olduğunu söyleyebilir misiniz. Otekileriz üzerinde kullandığım herhangi bir resmi yada programı hukuki net ile paylaşmadığım için hukuki.netten otekilerize giriş sayısı da çok az. 20 den daha az ziyaretçi gönderen siteler sıralanmadığı için şu an ne kadar ziyaretçi geldi bilemiyorum. Ancak 20 den az olduğu kesin... Aynı şekilde otekilerizin toplam ziyaretçi sayısı da 4 milyona yaklaşmış durumda....

Ancak yazdığım her sayfada linkimin bulunması page rank değerini yukselteceği için ve bu sitelerin de reklam verme yasağı olmadığı için bu sitelere elbette paylaşımlarım sonunda bize böyle bir fırsat sunulmuşsa linkimi vereceğim.

Yine bahsedilen sitelerde herhangi bir link bulunmaz. sayın Yüksel, eğer bu siteler av.tr uzantılı oslaydıo orada mesleğim makalelerim ve iletişim için herşey bulunacaktı, ancak şu anda ne böyle bir site kurmayı düşünüyorum nede böyle bir siteye link vermeyi....

av.tr uzantılı site page rank değerini arttırmak için eklenirse bu da google da sıralamayı etkileyeceği için bence olmamalı, ki bu forumda zaten görüşlerin paylaşılması amacı ile kurulduğuna göre bu bilgileri vermem de son derece doğal

Hukuki NET Güncel Haber

Reklam yasağı mı konulu yargıtay kararı ara
    Reklam yasağı mı konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Salihli/Manisa
    İletiler
    7.141
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sevgili alisinkay,

Öncelikle hemen belirtmek isterim ki, sizi ve faaliyetlerinizi itham altında bırakmak kasıt ve niyetinde değilim. Önümdeki en somut örnek olduğunuz için sizi örneklendiriyorum. (Ve kendimi de) Eğer bu durum sizi rahatsız ediyorsa lütfen belirtin, hemen özür diler gerekli düzeltmeyi yaparım.

Yazdıklarınzı okuyunca aynı noktaya gelmek üzere olduğumuzu fark ettim.Benim amacım, aslında reklam olmayan, reklam olup olmadığı, iş sağlama amacının olup olmadığı şekli bir inceleme ile, bir bakışta anlaşılamayacak bir durumun reklam olarak algındığının ne denli yanlış olduğunu; bir de aslında kötü niyetli birinin (Tekrar etmek isterim ki iyi niyetinizden kesinlikle şüphem yok.) yasaları dolanarak, şeklen yasaya uygun gibi görünerek nasıl reklam verebileceğini ortaya koymak idi.

TBB avukatlara av.tr uzantılı web sitesi açma izni vermekle, kendilerini tanıtmalarına imkan sağlamıştır. Aksi sonucu çıkarmanın imkansız olduğunu düşünüyorum, aksini iddia eden olursa amaç nedir onu açıklamalarını rica ediyorum. Ben sadece kendimi tanıtmak amacıyla arama motoruna kayıt olmakla yönetmeliğe aykırı davranmış olmam. Yine, avukatlara unvanlarını da kullanarak (!) her türlü ortamda (İnternet de dahil) kendilerini ifade edebilme imkanı da tanınmıştır. Bana hem kendimi ifade etme hakkı hem de web sitesi açma imkanı tanıyan, kendimi tanıtmama izin verenler, yaptığım her faaliyetin, ortaya koyduğum her ifadenin reklam olduğuna inanmaktalar. Bu sizce bir çelişki değil midir?

Şu andaki tüm yasaklar kullanılsa bile web tasarımı ve arama motorlarının işleyişleri hakkında bilgi sahibi olan bir avukat dilediği kelimlerde sayfasını üst sıralara kolaylıkla çıkarabilir.
    Demişsiniz ve yine görüşlerimi teyit etmişsiniz. Evet, başından beri anlatmaya çalıştığım da buydu. Birileri açık açık kendi isim ve unvanıyla kendini ifade ettiği ama kesinlikle iş sağlama amacında ve girişiminde olmadığı halde bu reklam sayılıyor. Ancak, bir diğeri çeşitli hilelerle yönetmeliğe şeklen uyarak, reklamın alasını yapabiliyor ve kimse onun reklam olduğunu düşünmüyor. Bu durumda söz konusu yönetmeliğin, yasakların yerindeliğinden, uygulanabilirliğinden bahsetmek mümkün müdür?

Önerileriniz nedir diye de sormuşsunuz. Öncelikle olanı ortaya koymak istedim, olan ortada, kesinlikle ve kesinlikle çağın va amacının gerisinde kalan bir yönetmeliğe sahibiz. Bu yönetmeliğin düzeltilmesi, değiştirilerek çağa uygun hale getirilmesi gerektiğine inanıyorum. av.tr uzantılı web siteleri yasaklansın, unvan ve isimler kullanılmasın gibi bir görüşün çağın gerisinde kalacağını düşünüyorum. Tamamen serbest olsun, dileyen dilediği reklamı yapsın da demiyorum. Sınırlamaların düzgün bir şekilde, internet hakkında teknik bilgisi olan hukukçular tarafından (Sizin gibi.) her türlü ihtimal değerlendirildikten sonra ortaya konulması, bu doğrultuda kanuna karşı hileyi önleyebilecek, aynı zamanda her faaliyeti reklam olarak nitelendirmeye fırsat tanımayacak bir yönetmelik hazırlanmalı diye düşünüyorum.

Bu hususta kişisel olarak (nacizane) bir çalışma içerisine girmiş bulunmaktayım. (Bitirdiğim zaman paylaşmak istiyorum ama bunun da reklam olarak algılanacağı endişesini de taşımaktayım maalesef.) Herkesten de, mevzuat böyle diye, mevzuatı ve getirdiği yasakları kabullenmek yerine sorgulamalarını ve olması gerekeni ortaya koymalarını rica ediyorum. Bunu bu işten anlayanlar (Teknik bilgim yeterli olmasa da öğrenmeye çalışıyorum, herkes yapabilir bunu.) yapmazsa, hiçbir bilgisi olmayanlarca hazırlanan mevzuatı tartışmaya devam etmekten öteye gidemeyeceğimiz kanaatindeyim.

Nerede
    İstanbul, Turkey.
    İletiler
    3.628
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın alişinkay ve Sayın illegal,
    Lütfen forumu amacından saptırmayınız ve sitemizde kişisel tartışmalara müsaade edilmediğini göz önünde bulundurunuz. Karşılıklı tartışma geçen iletiler, admin tarafından silinmiştir.

Nerede
    Afyonkarahisar
    İletiler
    2.022
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sadece bir öneri saçma bulabilirsiniz ancak düşünceler düşünceleri açar?

Baro başkanlığı tek bir alan adı alsa örneğin.... avukatlar.com.tr ve web sitesi yapmak isteyenlere bu alan adının alt adı şeklinde bir domain verilse.... Örneğin... akakakak.avukatlar.com ve 81 ilde alfabetik sıralamaya göre bu sayfadan link verilse, bu durumda belki benim dikkat çekmek istediğim durum da bir değişiklik oluşturulabilir.

Sorun avukatların sitelerine link vermesi değil. Sorun bu linklerin elde olmayan sebeplerden avantaja çevrilmesi, yukarıdaki fikir mantıksız bir fikir olabilir. Haksız rekabet oluşturulacak diye avukatların bilimsel çalışmalarını paylaşmalarını kısıtlamak son derece mantıksız. Aynı şekil de kısıtlama yapılmak istenmediği için de geniş bir serbestlik zararlı olabilir.

Günümüzde sitelerin arama motoru optimizasyonunu sağlayan şirketler vardır. Bu bir sektör haline gelmektedir. SEO (Search Engine Optimization). Arama motorları da yukarıdaki iletilerde Sayın Admin'in belirttiği gibi spam sayfalar ve yanıltıcı optimizasyona karşı algoritmalarını sürekli değiştirmektedirler. Arama motorları bundan şikayetçidir. Ancak arama motorları ne kadar gelişirse gelişsin, karşısındaki güç de gelişmektedir. Bugün sohbet kelimesini aratınca karşınıza çıkan ilk sitelerde herhangi bir içerik bulamazsınız. genel olarak sohbet odalarına bağlantı veren tek sayfa halindedirler. Ancak bahsettiğim optimizasyon iyi yapıldığı için sohbetle ilgili çok geniş içerikli bir site daha gerilerde çıkabilir. Arama motorlarından gelen ziyaretçilerin de ilk birkaç sayfada aradığını genellikle bulduğunu varsayarsak bu optimizasyonu yapan yada profosyonel yardım alan siteler büyük bir avantaj elde edeceklerdir.

Benim önerim avukatların internet kullanım alanlarının arttırılması, dışarıdan reklam unsuru taşımayan link alabilmeleri aynı zamanda da optimizasyonun engellenebilmesidir ki bunun son derece güç olduğunun farkındayım. Öncelikle reklamın tanımı iyi yapılmalı ve o tanım yönetmeliğe geçmeli, bilimsel ve mesleki yayın yapan siteler belirlenmeli, bu konu hakkında barolar birliği tarafından başvuru bölümleri araştırılmalı ve siteler o barolara başvurduktan ve incelemeden sonra mesleki ve akademik site kategorisine sokulmalı, bu kategoriye sokulan sitelerde makale yayınlayan avukatların imza olarak değil ama makalelerin altına linklerini ekleyebilmeleri düzenlenmeli diye düşünüyorum. Eğer kabul ederseniz görüşlerimi ve önerilerimi aktarmaya devam edeceğim..

Not: Lütfen Yazılarımı eleştiriken kişilik haklarıma saygı gösterip, alaycı bir üslup kullanmayın. Unutmayın burada yazılanlar sadece önerilerdir. Öneriler şekillenip güzel bir teklif çıkabilir ve kimbilir bu teklifte birileri tarafından değerlendirilir. Düşüncelerim size yanlış, saçma veya komik gelebilir ancak bana göre düşünmek komedi değildir ve ne kadar saçma da olsa saygıyı hakeder.

Nerede
    Salihli/Manisa
    İletiler
    7.141
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Lütfen devam edin, ben ilgiyle okuyorum önerilerinizi...

İletiler
    5.751
    Blog yazıları
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    17
    Dosya Yükleme
    53

Sayın Alisinkay,
    Şimdi fikir fırtınası yapalım;

- Örnek : http://alisinkay.avukatlar.com sub-domain yani alt alan adıdır. Bu alan adına da link verildiğinde yine o sub-domainin SEO açısından değeri artar.
    Diğer taraftan, tahmini olarak 50 den fazla sub-domain kullanmak google a göre spamdır. Bu sefer arama motorlarında 50 ye kadar avukatın sitesi çıkar.
    Tabi bunda isim karışıklıkları da olacağını düşünmek lazım.
    Tutup, http://www.avukatlar.com/alisinkay/ diye klasör açsak yukarıda dediğim link olayı yine geçerli olacağı gibi (bunun fazlalığı spam sayılmaz), bu sefer de yine benzer isimlerde sorun çıkar.
    Kısacası bir sitenin neresine link verirseniz orasının değeri artacağından hepsini bir yere toplamanın bu açıdan bir avantajı yoktur.
    Hatta daha önce hukuki net bunu yapmayı planlamış, ancak av.tr uzantıları çıkınca bundan vazgeçmişti. Ücretsiz olarak isteye avukatlara http://hukuki.net/alisinkay/ gibi alanlar verecektik ama kısmet olmadı.

Bence mesele eğer pagerank ve seo ise avukatlara ait özel dizinler, hukuk siteleri ve beynelminel dizinler hariç yerlere site eklenmesin. Bunlar hepsi bir yerde durduklarından aralarında da rekabet olmaz. Ya da bu görevi baro üstlensin. Siteleri belirlediği dizinlere, hukuk siteleri linkler bölümüne, arama motorlarına baro eklesin. Bunun dışında da ekleme olmasın.
    Tabi biri sizin adınıza sitenizi herhangi bir yere eklerse yandınız!!!

Konunun diğer bir boyutu da tekelleşme. Zaten av.tr gibi bir tekel altına alınan avukatlık sitelerini biraz daha sıkarsanız, av.tr nin amacı da ortadan kalkacak.
    Av.tr kaldırılsın deniliyorsa bunu ayrıca konuşuruz. Ama sahiden de tek tip sitelerin kimseye faydası olmayacağına eminim. Boşuna masraf yapmaya dahi değmez.
    Bence av.tr kalmalı ama etkin denetimle bu sitelerin İÇERİKLERİ incelenmeli, aynı zamanda REKLAM olgusunun sınırları, site sahibinin de hakkını yememek adına elden geçirilmelidir. Yoksa reklam serbest olsun olayı ülkemiz için çok çok erkendir.
    Yok av.tr kalksın, zaten işe yaramaz deniyorsa o zaman AÇIK bir REHBER hazırlasın, burada ad, resim, telefon, adres olsun ve bölgelere göre (bana göre uzmanlık alanları da olsun) ayırsın, örnek olarak İstanbul linkine tıkladığımızda oradaki avukatları görelim. Ama bunun dahi ilkel bir çözüm olacağına eminim.

Saygılarımla.
    Hukuki Net - Hukuk Arama Motoru - İyi günler Türkiye, her nerede uyuyor veya uyutuluyorsan!

Nerede
    Turkiye.
    İletiler
    2.302
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Arrow Re: Reklam yasağı mı

Sadece bir öneri saçma bulabilirsiniz ancak düşünceler düşünceleri açar?
    Unutmayın burada yazılanlar sadece önerilerdir. Öneriler şekillenip güzel bir teklif çıkabilir ve kimbilir bu teklifte birileri tarafından değerlendirilir.
    Kesinlikle...
    Zaten zıt düşünceler olmazsa sadece adı tartışma olur. Ben de sizleri ilgiyle izliyorum.

Teşekkürler...

Nerede
    Afyonkarahisar
    İletiler
    2.022
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Admin,
    Önerinizi oldukça makul buldum. Baro robot.txt dosyasını kendi hazırlayıp her siteye o dosyayı koymayı da zorunlu hale getirebilir. Bu durumda en azından arama motorlarının bir kısmından kurtulma şansı var.

Baro da bir sayfa açarak tüm avukatların linklerini verebilir. Hatta o dizini baro da açabilir diye düşünüyorum. Gelelim makaleler altındaki tanıtıcı imza bölümüne, Avukatların elbette başka sitelerde makale veya yazı yayınlaması hakları olmalıdır. Bu durumda arama motorları kısıtlanırsa oradaki adres ise tanıtım amacını yerine getirebilecektir.

İletiler
    5.751
    Blog yazıları
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    17
    Dosya Yükleme
    53

Ek olarak mesleki ve bilimsel hukuk sitelerinden bahsediyorsunuz. Bilimsel ve akademik siteler zaten baroların sitelerinde var. Mesela hukuki net de bunlardan biri. http://www.istanbulbarosu.org.tr/Lin...sp?id=31&sid=2 adresinde göreceğiniz gibi topu topu 9 site kabul edilmiş istanbul barosu web sitesine.
    Şimdi bir hukuk sitesinden yapılan bir bağlantı rekabet yaratmaz, çünkü orada bir çok link vardır. Ama örneğin, bir kadın dergisinin sitesinde avukatın linki varsa işte bu reklamdır. Onun için google reklamları da reklamdır diyoruz.

Sizin dediğiniz gibi aşağıda vereceğim linkler onlara pagerank kazandıracak ama bilim için feda olsun deyip, hızla bulduğum 30 tane forum sitesi ve bunların hukuk forumları bölümünü veriyorum;
    http://www.forumlife.biz/forumdisplay.php?f=11
    http://www.forumsahane.com/forum/hukuk-f102.html
    http://www.forumend.com/hukuk-f116.html
    http://www.forummekan.com/forum/foru...hukuk-169.html
    http://www.kadinlarkulubu.com/hukuk-kosesi-f57.html
    http://www.forumakademi.org/forumdisplay.php?f=260
    http://www.forumpasha.com/hukuk-f29.html
    http://www.turkwelt.de/forum4.html
    http://www.supermeydan.net/forum/forum324/
    http://www.prestijforum.com/forumdisplay.php?f=65
    http://www.turkforum.net/forumdisplay.php?f=897
    http://www.maksiforum.net/forumdisplay.php?fid=60
    http://forum.tnn.net/kategori_list.asp?fid=28
    http://www.yogurtcuoto.com/hukuk/
    http://mavifrm.com/hukuk/
    http://www.genckolik.net/forum/hukuk/
    http://besiktasforum.net/forum/hukuk/
    http://www.byturk.us/hukuk-f253.html
    http://www.turkforum.net/forumdisplay.php?f=897
    http://www.delinetciler.com/forum/fo...kosesi-38.html
    http://www.prestijforum.com/forumdisplay.php?f=65
    http://www.paylasimturkey.com/forumd...hukuk-391.html
    http://www.gunluktr.com/forumdisplay.php?f=219
    http://www.sohbet-forum.org/index.php/board,36.0.html
    http://www.hepimizbiriz.com/forum/Hukuk-f-58.html
    http://www.zipkinforum.com/forumdisplay.php?f=31
    http://www.annecocuk.com/modules/new...m.php?forum=-1
    http://www.frmtr.com/hukuk/
    http://forum.canawar.net/index.php?board=46.0

İşte size asıl problem. Bunlar kim? O forumlarda yazanlar kim? Avukat mı değil mi? Hiç biri belli değil. Ha avukatsa zaten bana göre reklamdır, çünkü esasen bunlar hukuk bilimi ile alakalı siteler değildir. Yazdıkları şeylerin vebalini de yazılanlara inanan vatandaş ödemektedir. Malum yarım doktor candan, yarım avukat (bunlarda avukat da yok) maldan edermiş.
    Şimdi hukuki nette yazıyı yazan avukatın adı soyadı ve onun o şahıs olduğuna dair linki olsun mu ? Yoksa yukarıda örneği verildiği üzere binlerce hukuk forumu doğsun mu?
    Hukuki Net - Hukuk Arama Motoru - İyi günler Türkiye, her nerede uyuyor veya uyutuluyorsan!

Nerede
    Afyonkarahisar
    İletiler
    2.022
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu arada robot.txt dosyasını da hemen izninizle açıklayayım. Arama motorları genel olarak programlardan oluşur ve sitenize ilk girdiğinde robot.txt dosyasını arar. Bu dosya arama motorunun hangi klasörleri indexleyeceği veya hangi arama motorlarına izin verilip verilmediği gibi bilgileri içermektedir. Bu dosyaya bakan robot gerekli iznin verildiğini gördükten sonra sayfalarınızı indexlemeye başlar.

Normalde arama botları gördükleri her linki takip ederler. Bu dosya robotların bazı klasörlere ulaşmasını engeller. Bu txt dosyası ile spam amaçlı e-mail toplayan botlar da engellenebilir. Örneğin aşağıdaki gibi bir dosya sizi e-mail toplayan o robottan koruyacaktır

User-agent: Emailcollector
    Disallow: /

Bu robotlara örnek verecek olursak msnbot, googlebot gibi robotlar sayılabilir.

aşağıdaki gibi bir kod msnbot gezginini tüm siteden dışlayabilmektedir

User-agent: msnbot
    Disallow: /Aşağıdkai kod da msnbot gezgininin belli uzantıdaki dosyaları indexlemesini engellemek içindir

User-agent: msnbot
    Disallow: /*.PDF$
    Disallow: /*.jpeg$
    Disallow: /*.exe$Yani bu dosya ile belli dizinlere bizden habersiz siteler kaydedilmiş olsa bile arama motorlarında çıkmasına engel olunabilir.

+ Konuyu Yanıtla
9 / 11 Sayfa İlkİlk 1234567891011 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: