+ Konuyu Yanıtla
3 / 3 Sayfa İlkİlk 123
21 den 28´e kadar toplam 28 ileti bulundu.

Konu: İkametgah adresi vermek zorunlu mu?

İkametgah adresi vermek zorunlu mu? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    4.244
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: Ev adresi.

Alıntı karabekir rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ben de merak ettim mesela memurun, kurumuna adres bildirmek gibi bir yükümlülüğü var mıdır? Ya da İcra dairelerince kurumlardan istenilen adreslerin kanuni dayanağı nedir?

Bu iki sorunun da kanuni dayanaklarını evet vardır diyenler göstermek zorundadırlar. Yoktur diyenlerin böyle bir zorunluluğu yoktur. Hukuk mantığına mazhar olanlar ne demek istediğimi anlamışlardır...

Ben özel olarak İcra İflas Kanununun 357. maddesine göre konuya yaklaşanlara seslenmek istiyorum. " kanuna göre yapılan tebliğ ve emirleri derhal yapmağa ve neticesini geciktirmeksizin icra dairesine bildirmeğe alakadarlar mecburdur"

..
    Durup dururken bildirmek zorunda değiller.
    İİK 357 ye göre icra Dairesi "BİLDİR" Şeklinde bir talimat/EMİR verirse talimatın muhatabının bildirmek zorunda olduğunu düşünüyorum. Yoksa 357 de icra dairesinin emirleri arasında tebligat bildirme hariç tutulmuştur diye bir hüküm bulunmamaktadır.

Hukuki NET Güncel Haber

İkametgah adresi vermek zorunlu mu? konulu yargıtay kararı ara
    İkametgah adresi vermek zorunlu mu? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    112
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Tayfun Eyilik rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Durup dururken bildirmek zorunda değiller.
    İİK 357 ye göre icra Dairesi "BİLDİR" Şeklinde bir talimat/EMİR verirse talimatın muhatabının bildirmek zorunda olduğunu düşünüyorum. Yoksa 357 de icra dairesinin emirleri arasında tebligat bildirme hariç tutulmuştur diye bir hüküm bulunmamaktadır.
    Tayfun Bey, bende durup duruken bildirmek zorundadır demedim zaten. Böyle bir talimatın hukuki dayanağının olmadığını belirttim. Yani ki "BİLDİR" şeklinde bir talimatın hukuki dayanağı yoktur. Daha öte giderek bahse konu maddede Kurumların yapması gerekenler tek tek sayılmıştır da dedim. Nelerin yapılacağı tek tek belirtilmişse; mefhumu muhalifinden çıkan sonuç da gerisinin bildirilmesinin hukuki bir temelinin olmadığıdır.

Siz bana tebligat bildirmenin zorunlu tutulduğunu gösterebilirseniz daha uygun olur kanaatindeyim. Nihayetinde birilerini sorumlu tutabilmek için sorumluluğa esas bir kanun olması gerekir. İcra Dairesince talep edilmiş olan tebligat adresine kurum cevap vermediğinde suç işlenmiş olacaksa/veya bir sorumluluk atfedilecekse bunu yerine getirmeyenlere karşı açık bir kanun hükmüyle bu konuda icra dairesinin yetkili kılınmış olması gerekir.

Neyse; bunları bildiğinize eminim. Ancak, böylesi bir bilgi aynı zamanda avukatların da elini zayıflatan bir bilgi olduğu için kamufle edilmesi gerekir değil mi? Saygılar...

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    37
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bir vatandaşın ev kiralayabilmesi tamamen maddi gücüyle alakalı bir olaydır. Diyelim ki bu kişinin ev kiralayacak ve eşya alacak parası yok. O kişiye zorla ev kiralatıp borca sokmak mümkünmüdür? Kişi istediği yerde istediği şekilde oturabilir,ister otelde kalır, ister pansiyonda kalır. Bu onun özgürlüğüdür diye düşünüyorum. Ben de çeşitli bankalara olan borcumdan dolayı ikametgahımı değiştirmek zorunda kaldım. Çünkü eski işyerimden 4 aylık maaş ve tazminatımı alamadan işten çıkardılar. İş mahkemesi 1,5 yıldır sürüyor. Ne yapsaydım yani ikametgahım burası alın herşeyimi, ben nasıl olsa 4-5 yıl beklerim alacağımı mı deseydim?

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    4.244
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı karabekir rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    T Nihayetinde birilerini sorumlu tutabilmek için sorumluluğa esas bir kanun olması gerekir.

İCRA VE İFLAS KANUNU
    Madde 357 - İcra dairesince kanuna göre yapılan tebliğ ve emirleri derhal yapmağa ve neticesini geciktirmeksizin icra dairesine bildirmeğe alakadarlar mecburdur. Makbul sebep haricinde tebliğ ve emirleri yapmıyanlar hakkında ait olduğu dairece tahkikatı evveliyeye hacet kalmaksızın Cumhuriyet Savcılığınca doğrudan doğruya takibat yapılır.

KABAHATLER KANUNU
    Kanun Numarası: 5326

İKİNCİ KISIM : ÇEŞİTLİ KABAHATLER

EMRE AYKIRI DAVRANIŞ

Madde 32 - (1) Yetkili makamlar tarafından adli işlemler nedeniyle ya da kamu güvenliği, kamu düzeni veya genel sağlığın korunması amacıyla, hukuka uygun olarak verilen emre aykırı hareket eden kişiye yüz Türk Lirası idari para cezası verilir. Bu cezaya emri veren makam tarafından karar verilir.

(2) Bu madde, ancak ilgili kanunda açıkça hüküm bulunan hallerde uygulanabilir.

(3) 1.3.1926 tarihli ve 765 sayılı Türk Ceza Kanununun 526 ncı maddesine diğer kanunlarda yapılan yollamalar, bu maddeye yapılmış sayılır.

İletiler
    112
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Tayfun Eyilik rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    İCRA VE İFLAS KANUNU
    Madde 357 - İcra dairesince kanuna göre yapılan tebliğ ve emirleriderhal yapmağa ve neticesini geciktirmeksizin icra dairesine bildirmeğe alakadarlar mecburdur. Makbul sebep haricinde tebliğ ve emirleri yapmıyanlar hakkında ait olduğu dairece tahkikatı evveliyeye hacet kalmaksızın Cumhuriyet Savcılığınca doğrudan doğruya takibat yapılır.

KABAHATLER KANUNU
    Kanun Numarası: 5326

İKİNCİ KISIM : ÇEŞİTLİ KABAHATLER

EMRE AYKIRI DAVRANIŞ

Madde 32 - (1) Yetkili makamlar tarafından adli işlemler nedeniyle ya da kamu güvenliği, kamu düzeni veya genel sağlığın korunması amacıyla, hukuka uygun olarak verilen emre aykırı hareket eden kişiye yüz Türk Lirası idari para cezası verilir. Bu cezaya emri veren makam tarafından karar verilir.

(2) Bu madde, ancak ilgili kanunda açıkça hüküm bulunan hallerde uygulanabilir.

(3) 1.3.1926 tarihli ve 765 sayılı Türk Ceza Kanununun 526 ncı maddesine diğer kanunlarda yapılan yollamalar, bu maddeye yapılmış sayılır.

Tayfun Bey, 357. maddenin girişinde ne yazıyor. Kanuna göre. Hangi kanun. Kabahatler Kanunu değil. İcra İflas Kanunu. İcra İflas Kanununun ilgili maddesinde de hangi emirlerin kanuna göre olduğu açıkça yazılı. Bu yazılı olanlar içerisinde adres yok.

Lütfen; bir yanlışı savunmak zorunda kalıp da daha büyük yanlışlara kapı aralamayalım.

Saygılarla...

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sn.karabekir;
    5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu ile adres bildirimi zorunlu hale getirilmiştir.
    Aşağıdaki linkten ilgili kanunun 48,49,50,51.maddelerini inceleyebilirsiniz.
    Ayrıca 29.04.2006 tarih ve 26153 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 26.04.2006 tarih ve 5490 sayılı yasa ile yerleşim yeri adresinin bildirilmesi zorunlu hale getirilmiş ve ilgili yasa hükümleri gereği elektronik ortamda ulusal adres veri tabanının oluşturulması, nüfus kayıtları ile adres bilgilerinin ilişkilendirilmesinin sağlanması görevi ile Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü görevlendirilmiştir.

15 Mayıs 2009 tarihinden itibaren,adres bildirimi yapmayanlardan 322 TL,gerçeğe aykırı adres beyanında bulunduğu tespit edilenlere ise 646 TL İdari para cezası uygulamasına başlanacaktı...

https://www.hukuki.net/hukuk/index.php?article=156

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    4.244
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

357 nin başında Cumhuriyet savcılığınca takip yazmaktadır. 357 nin tek başına 355 in müeyyidesi olduğu şeklinde iddia kanunun sözü'nede özü'nede uygun değildir.

İcra dairesince yapılan tebliğ ve emirlerin illaki icra iflas yasasında yazılı olması da gerekmiyor. Kanun koyucu sadece ve sadece İİK ya atıfta bulunsa idi bir çok hükümde olduğu gibi " bu kanun" "bu bap" "yukardaki hükümler" gibi ifadeler ile ayrık tutar idi.

Yasada bahsi geçen "kanun" ibaresi öncelikle İcra İflas kanununu, çelişmediği sürece de diğer kanunları ifade eder.

357 ye aykırı davranışın görevi ihmal suçunu oluşturacağı Yargıtay 2. Ceza Dairesinin Bir çok kararında belirtilmektedir. (YKD 1986/1 s 733, M.Oskay, C.Koçak, A.Deynekli, A.Doğan İİK Şerhi Ankara 2007 5. Cilt sh 6792)

Kabahatler kanunu ise açık bir şekilde "her hangi bir kanun ayırımı ve dahi ikametgah veya başka bir şey ayırımı yapmaksızın" adli makamların emir verebileceğini ve buna uyulmasının mecburi olduğunu, uyulmaz ise ceza verileceğini belirtmektedir.

Öte yandan

İcra dairelerinin tebliğ edeceği , emir vereceği hususların Yasada tahditi olarak sayıldığı hususuna da katılmadığımı belirtmek istiyorum.

Kaldı ki ; Erdoğan beyin de ifade ettiği gibi icra dairesinin de "adres bildir" diye emir vermesi de gerekmiyor

İletiler
    112
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: İkametgah adresi vermek zorunlu mu?

İcra Dairesi bir memurdan amuda kalkmasını isterse bu yerine getirelecek midir mesela. Sanmıyorum.

Bu sebeple icra dairesi ancak kendisine kanun tarafından yetki verilen şeyleri isteyebilir. İcra Dairesi örneğin memurun sicil dosyasını da soramaz. Değil mi?

Gelelim ilgili başka bir kanuna.

MADDE 45- (1) Bakanlık, Kimlik Paylaşımı Sistemi ve Adres Paylaşımı Sistemi veri tabanlarında tutulan bilgileri bu Kanunda belirtilen esas ve usûller çerçevesinde kurumlar ile diğer kişilerin hizmetine açabilir. Yerleşim yeri adresi bilgileri ancak kurumların paylaşımına açılabilir.
    (2) Kimlik Paylaşımı Sistemi veri tabanındaki bilgilerin tamamı veya bir kısmı toplu halde hiçbir kuruma veya diğer kişilere verilemez. Kurumlar ve diğer kişiler kendi iş ve işlemlerine esas olmak üzere sadece kayıtlarını tuttukları kişilerin bilgilerini alabilirler.
    (3) Kurumlar aldıkları bilgileri tanımlanmış hizmetlerin yerine getirilmesi dışında başka hiçbir amaçla kullanamaz; ilgilisi veya bu Kanunun 44 üncü maddesinde belirtilenler dışında kimseye veremez. Sistemin bütün aşamalarında görev yapan yetkililer de bu kurallara uymakla yükümlüdür. Bu yükümlülük, kamu görevlilerinin görevlerinden ayrılmalarından sonra da devam eder.
    (4) Genel Müdürlükten alınan bilgilerin iş ve işlemlerde kullanılmasının hukukî sonuçları bilgiyi alan kurumun sorumluluğundadır.
    (5) Bu Kanun ile kurulacak veri tabanlarının istatistik amaçlı kullanımında 10/11/2005 tarihli ve 5429 sayılı Türkiye İstatistik Kanunu hükümleri uygulanır.

O kanunda böyle bir hüküm var. Bildirim yükümlülüğü icra dairesine bildirim yükümlülüğü değildir. Yine ben memurun kendi kurumuna adres bildirmesinin zorunlu olup olmadığını açıklıkla belirtmiştim. Böyle bir zorunluluk olmadığını da söylemiştim. Hali hazırda böyle bir yükümlülük yok. Adrese dayalı kayıt sistemini yapan yer kendi kayıtlarını icra dairesine açabilir. İcra dairise bu kayıtlar üzerinden gerekli tebligatı çıkarabilir ama Kamu Kurumlarından kişilerin kendi ikamet adreslerinin bildirilmesini isteyemez. Zira; kişinin çalıştığı kamu kurumuna ikamet vermek gibi bir mecburiyeti yoktur. Böyle bir mecburiyet olsaydı dahi; kamu kurumu ancak ve ancak kendisinden istenilen bilgi kanuna dayanırsa verebilir. Zaten ilgili kanunda kendisine bildirimde bulunulan kurumun dahi yerleşim yeri adresini kamu kurumlarının hizmetine açılabileceği ve gizli tutulması gerektiğini belirtiyor.

Neyse; ben yine tekrarlıyorum. Sizin de böyle bir zorunluluk olmadığınızı bildiğinize eminim ama mecburiyet...

Saygılarla...Biraz ironik girişler yaptığım oldu kusura bakmayın ukalalık veya kendini bilmezlik olarak algılamazsanız memnun olurum. Anlaşılmayı veya olayı belirginleştirmeyi esas alarak yazdım dersem vuzuha kavuşur...

Tekrar saygılar...

+ Konuyu Yanıtla
3 / 3 Sayfa İlkİlk 123

Bu sayfada bulunan kavramlar:

ikametgah zorunluluğu

rezidanslarda ikametgah zorunlu mu

ikametgah taşımak zorunlu mu

https:www.hukuki.netshowthread.php20689-ikametgah-adresi-vermek-zorunlu-mu

zorunlu ikametgah nedir

ikamet adresim yok

ogrencinin ikametgah degisikligi zorunlumu

adres aldirmak zorunlumu