+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 15 ileti bulundu.

Konu: Kredi Kartı Sorunu Olanlar İçin Çözüm!

Kredi Kartı Sorunu Olanlar İçin Çözüm! Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    25
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation Kredi Kartı Sorunu Olanlar İçin Çözüm!

Erciyes üniversitesi öğretim görevlisşi Dr.Şükran Ekecik der ki;
    Türk Ticaret Kanunu'nda, üç aydan aşağı olmamak üzere faizin anaparaya eklenerek birlikte tekrar faiz yürütülmesi şartının yalnızca cari hesaplarla borçlu bakımından ticari iş mahiyetine sahip olan borç akitlerinde geçerli olduğunu hatırlatan Ekecik, bununda amir (emredici) nitelikte olduğunu bildirdi.
    Faizin belirli devrelerde anaparaya eklenmesi ve anapara olarak tekrar faizlendirilmesinin bileşik faiz olarak adlandırıldığını hatırlatan Ekecik, bir başka deyişle bileşik faizin, faize faiz yürütülmesi anlamı taşıdığını söyledi.
    Kredi kartlarında ödenmeyen bakiyeye bir aylık devreler itibari ile faiz hesaplanarak, bunun dönem sonunda anapara olarak talep edilmesinin de Türk Ticaret Kanunu'na aykırı olduğunu [/B][/I][/B]kaydeden Ekecik, ”Borçlar Kanunu'nun 19 ve 20. maddesi gereğince kanunun amir hükümlerine aykırı maddeler batıl (boş-çürük) olduğundan, kredi kartı sözleşmelerinde aylık bileşik faiz uygulamasına neden olan maddeler batıldır” dedi.
    Kanunun amir hükümlerini uygulamanın ise hakimin görevi olduğuna dikkat çeken Ekecik, kredi kartı borçlarının tam ödenmemesi durumunda, yapılan harcama tutarı ile bir önceki dönemden ödenmeyen harcama miktarı ve yine bir önceki dönemden ödenmeyen harcama miktarına yürütülen faize tekrar faiz yürütülmesi nedeniyle tüketicinin borcunun kar topu gibi büyüdüğünü kaydederek, bu durumu eleştirdi. Ekecik, şöyle dedi:
    “Hukuk sistemimizde borçlu temerrüde düşene kadar borcuna işletilen faiz anapara faizidir ve hesabın kat'ı anında bu meblağ anaparaya dönüşür. Borçlunun temerrüdünden sonra işleyen faiz temerrüt (gecikme) faizidir. Borçlar Kanununu 104. maddesi gereğince gecikme faizini tekrar faiz yürütülmez.

“ANA PARAYA İTİRAZ EDİLMELİ”

Bu nedenle borçlular tarafından icra takiplerinde bir aylık devreler itibari ile hesap edilerek anaparaya dönüşen faize, itiraz edilebilmesi için anaparaya itiraz edilmesi gerekir. Oysa tüketiciler yaptıkları harcamaların dışındaki rakamların hepsini faiz olarak nitelendirmeleri nedeniyle dava dilekçelerinde “faize itiraz ediyorum” demektedirler. Bu durumda da anaparaya dönüştüğü için anaparanın içinde yer alan bileşik faiz itiraz dışında kalmaktadır.
    Oysa borçlunun zarara uğramaması için anaparaya itiraz etmesi gerekmektedir.”

İCRA TAKİBİNDE TÜKETİCİLER NASIL HAREKET ETMELİ

Ekecik, ancak tüketicinin anaparaya itiraz etmesi halinde, anapara içinde yer alan harcama miktarına da itiraz etmiş sayılacağından, harcama miktarına icra inkar tazminatı tahakkuk ettirilmesine muhatap olmaması için, icra takip talebinde harcama miktarı ve tahakkuk ettirilen anapara faizi belli ise buradaki anapara faizini miktar olarak yazıp itiraz etmesi gerektiğini anlattı.
    Ekecik, aynı konuda eğer anapara miktarı kendisini teşkil eden kalemler itibari ile belirtilmemiş ancak, borçlu tarafından biliniyorsa, “Şu kadar TL'lik harcama miktarını kabul ediyorum, kalan şu kadar liralık anapara faizine itiraz ediyorum, faize bir aylık devreler itibari ile bileşik faiz yürütülmesi ve buna yönelik sözleşme hükümleri kanunun amir hükümleri karşısında batıldır” şeklinde itiraz etmesi gerektiğini bildirdi.
    Yine borçlu tarafından harcama miktarı bilinmiyor, takip talebi ve kendisine gönderilen ödeme emrinden anapara içinde yer alan harcama miktarı ve hesaplanan anapara faizi anlaşılamıyorsa tüketicinin itiraz dilekçesini, “Anapara borcu içinde yer alan harcama ve işletilen faiz kalemleri takip talebinden ve ödeme emrinden anlaşılmadığı için, borca itiraz ediyorum. Bilirkişi tarafından anapara içinde yer alan harcama miktarım tespit edildiğinde bu miktarı kabul etme hakkımı saklı tutuyorum. İtiraz dilekçemin borcun tamamına itiraz olarak işleme konulmasını talep ederim” şeklinde vermesi gerektiğini anlattı. Ekecik, bu dilekçe ile duran takibin devamı nedeniyle alacaklı tarafından açılacak davalarda ödemelerin aksadığı dönemdeki bileşik faiz hesaplamasının kanunun amir hükümlerine aykırılığı belirtilerek savunmada bulunulması gerektiğini de bildirdi.
    Borçluların kendilerine gönderilen veya belirli dönemler itibari ile gönderilmiş sayılan hesap özetlerinin kesinleşmiş sayılmaması açısından dikkatli olup hesap özetlerine ve hesap kat ihtarlarına süresi içinde itiraz etmeleri gerektiğini de ifade eden Ekecik, uygulamada bankaların kredi kartı borçlularını temerrüde düşürdükten sonraki dönemde icra takip tarihine kadar tahakkuk ettirdikleri temerrüt faizini anaparaya ekleyerek takibe geçtikleri ve dolayısıyla temerrüt faizine de tekrar faiz talep ettiklerini söyledi. Ancak borçlular tarafından bu uygulamaya karşı bilinçli itiraz edildiğinde bunun mümkün olmadığının mahkeme kararlarında yer aldığını ifade eden Ekecik, Yargıtay'ın bu konudaki içtihadının da aynı doğrultuda olduğunu söyledi.

Hukuki NET Güncel Haber

Kredi Kartı Sorunu Olanlar İçin Çözüm! konulu yargıtay kararı ara
    Kredi Kartı Sorunu Olanlar İçin Çözüm! konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İzmir
    İletiler
    21
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Kredi Kartı Sorunu Olanlar İçin Çözüm!

Sayın tunak,bu konudaki Yargıtay İçtihatlarından da örnekler verebilirseniz çok faydalı olacak.

İletiler
    29
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Dava açıp kazanan var mı acaba ? Emsal teşgil edecek bir karar ?

İletiler
    25
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Konunun sahibiyle doğrudan temas kurulması daha sağlıklı olabilir.kendisi bu konuyu ayrıca bilimsel bir tebliğ olarak sunmuştur.Yine bu konuyla ilgili paylaşımlarımı sürdüreceğim,çok önemli bir konu olduğu aşikar.Aşağıya internetten almış olduğum iletişim bilgilerini yazıyorum.bilim insanı olmak sadece kuru kuruya bilimsel makaleler ele almakla olmaz toplumsal sorumlulukların paylaşımıyla ilgili yükümlülüklere katılımı da zorunlu kılar.Dolayısıyla iddia sahibinin bu yükümlülükten sakınacağını düşünmek bile istemiyorum.
    bilgiler:
    Dr.Şükran Ekecik
    Erciyes Üniversitesi Hukuk Fakültesi
    Tel:03524380661 Dahili Tel:38301
    E-posta:ekeciks@erciyes.edu.tr

Nerede
    İÇ ANADOLU
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bir hukukçu olarak bilimsel anlamda gelen bir yoruma somut içtihat istenmesini garip buluyorum arkadaşlar.Karşıma çıkan ilk olayda faize itiraz edeceğim ve umarım EMSAL teşkil edecek kararı en kısa zamanda çıkartırım. Türk Hukuk ne kadar kazuistik olsa da yorumla uygulanagelmiştir. Yorumun sağlıklı olmasını sağlamak ve fikir üretmekte savunma nın görevidir. Yargıtay uygulamalarının emsal olmasının yanında değişebilir olduğunu unutmamalı ve her hukuki olayı Yargıtay Şablonu altında düşünmemeliyiz diye düşünüyorum. Hukuk mantığı ile örtüşen, tamamen yasal bir dayanağı olan bir görüş. Saygılarımla.

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    4.244
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

SÖZLEŞME ŞARTLARI

Madde 24 - Kart çıkaran kuruluşlar ile kart hamilleri arasındaki ilişkiler, bu Kanun ve ilgili diğer mevzuat çerçevesinde en az oniki punto ve koyu siyah harflerle hazırlanacak yazılı sözleşme ile düzenlenir. Sözleşmenin bir örneği, kart hamiline ve varsa kefile verilir. Sözleşme hükümleri ve kartın kullanımı hakkında kart hamiline ayrıntılı bilgi verilmesi zorunludur.

Kart çıkaran kuruluşların kart hamilleri ile akdedeceği sözleşmelerin şekil ve içeriğinde yer alması gereken asgarî hususlar Kurulca belirlenir.

Sözleşmede belirtilen asgarî tutar, dönem borcunun yüzde yirmisinden aşağı olamaz. Hesap özetinde yer alan asgarî ödeme tutarı son ödeme tarihinde ödenmediği takdirde kart hamili ödenmeyen tutar için sözleşmede öngörülen gecikme faizi dışında bir yükümlülük altına sokulamaz.

Kart hamilinin yaptığı işlemler nedeniyle, sözleşmede yer almayan faiz, komisyon veya masraf gibi adlar altında hiçbir şekil ve surette ödeme talep edilemez ve kart hamilinin hesabından kesinti yapılamaz. Sözleşmede kart hamilinin haklarını zedeleyici ve kart çıkaran kuruluş lehine tek taraflı haksız şartlar sağlayan hükümlere yer verilemez.

Kart hamilinin borcu kefile bildirilmedikçe, kefil için temerrüt durumunun oluşmayacağı sözleşmede gösterilir. Sözleşme hükümlerinde kefilin sorumluluğunu artırıcı nitelikteki değişikliklere ve kartın kullanım limitinin yükseltilmesine ilişkin olarak kefilin ilave şartlara dair sorumluluğunun başlaması için kefilin yazılı onayının alınması şarttır. Kredi kartı kullanımlarındaki kefalet, Borçlar Kanununda belirtilen adi kefalet hükümlerine tâbidir. Asıl borçluya başvurulup borcun tahsili için tüm yollar denenmeden kefilden borcun ifası istenemez.

SÖZLEŞME DEĞİŞİKLİKLERİ

Madde 25 - Sözleşmede yapılacak değişiklikler kart hamiline bildirilir. Bu değişiklikler bildirimin yapıldığı döneme ilişkin son ödeme tarihinden itibaren hüküm ifade eder. Bildirimin ait olduğu döneme ilişkin son ödeme tarihinden sonra kartın kullanılmaya devam olunması halinde, sözleşmede meydana gelen değişikliklerin kabul edildiği addolunur. Faiz oranının artırılması durumunda ise bu değişikliğin hüküm ifade edebilmesi için otuz gün önceden kart hamiline bildirilmesi zorunludur. Kart hamili faiz artırımına ilişkin bildirim tarihinden itibaren en geç altmış gün içinde tüm borcunu ödeyip kredi kartını kullanmaya son verdiği takdirde faiz artışından etkilenmez.

Kart hamili, talep etmek suretiyle kartı iptal ettirmek ve sözleşmeyi feshetmek hakkına sahiptir.

FAİZ HESAPLAMASI

Madde 26 - Bir hesap dönemine ilişkin toplam borç tutarı veya hesap bakiyesi üzerinden, o döneme ilişkin hesap özetinin düzenlendiği hesap kesim tarihinden önceki bir tarih itibarıyla faiz yürütülebileceğine ilişkin kayıtlar hükümsüzdür. Nakit kullanımına ilişkin borçlar hakkında işlem tarihi esas alınabilir. Nakit kullanımı kapsamında değerlendirilecek işlemler Kurulca belirlenir.

Dönem borcunun bir kısmının ödenmesi halinde kalan hesap bakiyesi üzerinden faiz hesaplanır. Kalan hesap bakiyesine, asgarî tutar ve üzerinde ödeme yapılması durumunda akdi faiz, asgarî tutarın altında ödeme yapılması durumunda ise gecikme faizi uygulanır. Temerrüt hali de dahil olmak üzere, kart uygulamasından doğan borçlarda bileşik faiz uygulanmaz.
    Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, azami akdi ve gecikme faiz oranlarını tespit etmeye yetkilidir ve belirlediği bu oranları 3 ayda bir açıklar.

Hesap kesim tarihi ile son ödeme tarihi arasında on günden az bir süre olamaz.

Katılım bankaları açısından bu Kanun uygulamasında yer alan faiz kâr payı, gecikme faizi ise gecikme cezası olarak uygulanır.

4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 10 uncu maddesinin ikinci fıkrasının (f) bendi kredi kartları için uygulanmaz.

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    4.244
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Konuya tüm hukukçu arkadaşların katılmasını ve görüşlerini belirtmesini rica ediyorum. Sanırım faydalı bir görüş alış verişi olacaktır.

Söz konusu makaleyi yeterince incelemedim. Genel olarak söylemem gerekirse yazının ana fikrinin Faizin belirli devrelerde anaparaya eklenmesi ve anapara olarak tekrar faizlendirilmesinin bileşik faiz olarak adlandırıldığı ..., bir başka deyişle bileşik faizin, faize faiz yürütülmesi anlamı taşıdığı. bileşik faiz uygulamasının ticaret yasasının emredici hükümlerine aykırı olduğu, emredici hükümlere aykırı sözleşmelerin veya maddelerin BK 19 ve 20 maddelerine göre batıl olduğu hususudur.

Bana göre temel olarak doğru bir mantık yürütülüyor gibi görünsede. Uygulanacak hukuk kuralının tespiti bakımından eksik bulmaktayım. Bilindiği üzere
    1-) Lex superior derogat legi inferiori (anayasa kanun hiyerarşisi)
    2-) Lex posterior derogat legi prior (sonraki öncekini kaldırır)
    3-) Lex speciales derogat legi generales (özel olan genel olanı kaldırır.)
    (Oğuzman ders notları)

Bu itibarla Kredi kartları ile ilgili yürürlükte olan yasalar makalede de belirtildiği gibi, Ticaret kanunu, Borçlar Kanunudur. Ancak yukarıda bir kaç maddesini alıntı yaptığım ve 23/02/2006 Tarihinde Kabul edilen 01/03/2006 tarihli Resmi Gazete yayınlanarak yürürlüğe giren 5464 sayılı BANKA KARTLARI VE KREDİ KARTLARI KANUNU ile birlikte değerlendirmek gerekmektedir. Bu yasanın 26 maddesinin ikinci fıkrası

Dönem borcunun bir kısmının ödenmesi halinde kalan hesap bakiyesi üzerinden faiz hesaplanır. Kalan hesap bakiyesine, asgarî tutar ve üzerinde ödeme yapılması durumunda akdi faiz, asgarî tutarın altında ödeme yapılması durumunda ise gecikme faizi uygulanır. demek sureti ile birleşik faize onay verir görünmektedir. hemen devam eden ikinci cümle ise ; Temerrüt hali de dahil olmak üzere, kart uygulamasından doğan borçlarda bileşik faiz uygulanmaz. hükmü bulunmaktadır. Meclis tutanaklarında bu madde ile ilgili gerekçelerde "Tüketicilerin mağduriyetinin önlenmesi için makul bir faiz oranının uygulanmasıdır
    Bankacılık sektörünün kredi kartlarına uyguladığı faiz oranlarının çok farklı olması nedeniyle, bazı bankalar sektör ortalamalarının çok çok üzerinde faiz uygulamaktadır. Değişiklik ile bu uygulamanın önüne geçilmesi, makul düzeylerde faiz oluşumuna ortam hazırlanması amaçlanmıştır.
    "

denilmektedir.

O zaman; sevgili hukukçular kanun koyucu 26 maddenin ikinci fıkrasının ilk cümlesinde neye izin vermektedir ?

İletiler
    25
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

AŞAĞIYA ALINAN BİLGİLERE DE DİKKAT EDİNİZ!
    Bu konunun tebliğ olarak sunulduğu yer Ankara Üniversitesi BANKA VE TİCARET HUKUKU ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ olmaktadır.

XXI. TİCARET HUKUKU VE YARGITAY KARARLARI SEMPOZYUMUNDA SUNULAN TEBLİĞLER

9 - 10 Aralık 2005 Tarihleri arasında yapılmıştır. Sempozyuma ilişkin kitap basılmıştır. Yayın No: 427

9 Aralık 2005 Cuma

10.45-11.15 Dr. Şükran EKECİK
    “Kredi Kartlarında Bileşik Faiz ve İcra

İletiler
    17
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Değerli arkadaşlar
    bir kredi kartzedesi olarak bende bu konuya çok kafa yordum

Örnek: Bir kart sahibi oldunuz kartınızın limiti 1000 YTL olsun
    bunu bir süre kullandınız
    ama daha sonra ödemeye gücünüz yetmedi
    banka 1000 Liraya % 5 Gecikme faizi % 6 Gecikme Ücreti koyuyor toplamda borcunuz 1110 Liraya çıkıyor
    2. ay yine aynı faizleri ve ayrıca artan 110 liraya % 5 limit aşım faizini uyguluyor
    yani
    1110 liraya %11 limitten fazla olan 110 lirayada % 5 koyuyor
    borcunuz
    1110 liranın 112 lira faizi ve 110 liranın 5,5 lira faiziyle beraber
    Borcunuz 1227,5 lira oldu dikkat edilirse burada bileşik faiz uygulandı çünkü bu kez 1000 lira yerine 1110 liraya faiz uyguladılar
    evet
    borcumuz 1227,50 lira iken yine % 11 koydular 135 daha bindi borç 1362 liraya çıktı
    1362 liraya %11 daha koydular
    Borç 1512 lira oldu
    şimdi üç ay borcu ödemediğiniz için kartlarınız iptal oldu
    ama
    1 aylık ihtar süreniz
    o sürede bir tane % 11 daha koyuyorlar borç 1678 liraya çıkınca
    hesebınızı kat ederek kat ihtarnamesi yolluyorlar bu dört aylık süre içinde
    her seferinde faize de faiz işleterek borcunuzu katlıyorlar
    eğer kat ihtarnamesine aynı yolla cevap verip borca itiraz etmezseniz icra takibine itiraz etseniz dahi takip durur ama dava açtıklarında kat ihtarnamesine itiraz etmediğinizden davayı kaybedip üstüne birde icra inkar tazminatı ödemek mecburiyetinde kalıyorsunuz

Sonuç olarak 1000 liraya 4 ayda % 67,8 faiz ödemek zorunda kalıyorsunuz
    bu da yılda % 203,4 gibi bir faiz yapar

size önerim
    ben borçlarımı ödüyorum başıma böyle birşey gelmez diyorsanız mutlaka eksrelerinizi saklayınız hiç belli olmaz
    ayrıca 1000 lira örnek olsun diye verdim hele birde kart limitleri 10 binlerle ifade edilen limitlerse Eyvah

Eğer Dr.Şükran Ekecik haklıysa bu yaptıklarını kalem kalem döküp itiraz ettiğinizde belki sonuç alırsınız
    Konu dkrhn tarafından (22-03-2007 Saat 16:07:50 ) de değiştirilmiştir. Sebep: düzeltme

İletiler
    17
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

kimsenin kredi kartı sorunu yok gibi

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: