+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 19 ileti bulundu.

Konu: Yalan Tanıklık

Yalan Tanıklık Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    148
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Yalan Tanıklık

Selamlar
    asliye ceza mahkemesinde görülen kamu davamda çağrılan tanıklar yanlışifade verdiler bu kişiler hakkında verdikleriyalan ve yanlış ifadelerinden dolayıne yapabilirim.Hangi mercie başvurabilirim.Bu kişiler verdikleriifadelerden ne kadar sorumlular.Ne yapabilirim. ÇOK TEŞEKKÜRLER

Hukuki NET Güncel Haber

Yalan Tanıklık konulu yargıtay kararı ara
    Yalan Tanıklık konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Ankara, Yenimahalle, Turkey.
    İletiler
    2.490
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Yalan Tanıklık

Türk Ceza Kanunu'nun Yalan Tanıklık başlıklı 272. maddenin 2. fıkrası hükmü şöyledir:
    [2] Mahkeme huzurunda ya da yemin ettirerek tanık dinlemeye kanunen yetkili kişi veya kurul önünde gerçeğe aykırı olarak tanıklık yapan kimseye bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası verilir.
    Savcılığa şikayette bulunabilirsiniz.

Diğer fıkralar şöyledir;
    [3] Üç yıldan fazla hapis cezasını gerektiren bir suçun soruşturma veya kovuşturması kapsamında yalan tanıklık yapan kişi hakkında iki yıldan dört yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.
    [4] Aleyhine tanıklıkta bulunulan kişi ile ilgili olarak gözaltına alma ve tutuklama dışında başka bir koruma tedbiri uygulanmışsa, yüklenen fiili işlemediğinden dolayı hakkında beraat kararı veya kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmiş olması koşuluyla, yukarıdaki fıkralara göre verilecek ceza yarı oranında artırılır.
    [5] Aleyhine tanıklıkta bulunulan kişinin gözaltına alınması veya tutuklanması hâlinde; yüklenen fiili işlemediğinden dolayı hakkında beraat kararı veya kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmiş olması koşuluyla; yalan tanıklık yapan kişi, ayrıca kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçuna ilişkin hükümlere göre dolaylı fail olarak sorumlu tutulur.
    [6] Aleyhine tanıklıkta bulunulan kimsenin ağırlaştırılmış müebbet hapis veya müebbet hapis cezasına mahkûmiyeti hâlinde, yirmi yıldan otuz yıla kadar hapis cezasına; süreli hapis cezasına mahkûmiyeti hâlinde, mahkûm olunan cezanın üçte ikisi kadar hapis cezasına hükmolunur.
    [7] Aleyhine tanıklıkta bulunulan kimsenin mahkûm olduğu hapis cezasının infazına başlanmış ise, altıncı fıkraya göre verilecek ceza yarısı kadar artırılır.
    [8] Aleyhine tanıklıkta bulunulan kişi hakkında hapis cezası dışında adlî veya idarî bir yaptırım uygulanmışsa; yalan tanıklıkta bulunan kişi, üç yıldan yedi yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

İletiler
    148
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Öncelilkle alakanıza teşekkürler.
    Bahsigeçen kişi ytarafıma açılan emniyeti suistimal adı altında asliye ceza mahkemesinde görülen kamu davasında tanıklık yapan kişi ve kişilerce mahkemehuzurunda bazı iddialar ortaya atılmış gerek diğer tanığın ifadesinde ve şahsımdaki belgelerlede bu söylediklerinin yalan olduğu kanıtlanabilir.Örneğin kişilerden biri yönetimde görevliolduğu halde denetim kurulu başkanıyım diyerek beyanatta bulunmuşve mahkeme tutanaklarına öyle geçirilmiş.Bu beyanatta bu kapsama girermi(Yalan ifade)Diğer tanıklarda ifadelerinde bazı yalanlar söylediler bunlarında doğruları şahsımdaki belgelerle ispat edilebilir.Bu konuda dava sonuçlanmadanmı asliye ceza mahkemesine başvurmalıyım yoksa dava bittikten sonramı.

Nerede
    İletiler
    2.490
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Burada, yalan tanıklık suçunu oluşturan fiil,mahkeme huzurunda ya da yemin ettirerek tanık dinlemeye kanunen yetkili kişi veya kurul önünde gerçeğe aykırı olarak tanıklık yapmaktır, dolayısıyla soruşturma veya kovuşturmanın sona ermesi suçun oluşumunda etkili değildir. Yalan tanıklık yapıldığına ve verilen beyan mahkeme tutanaklarına geçtiğine göre, dava sonuçlanmadan da, savcılığa şikayette bulunabilirsiniz. Savcı iddianızın doğru olduğuna kanaat ederse asliye ceza mahkemesinde dava açacaktır.

İletiler
    148
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

çok teşekkürler

İletiler
    148
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Selam
    Kafama bir şey takıldı tanık mahkemedeki fadesinde şahsım denetim kurulu başkan yardımcısıyım diyor hlbukibu kişikat malikleri genel kurul tutanaklarında yönetimkurulu üyesi ve denetm kurulu başkakişilerden oluşuyor ve belgelerivar.Bu konuda da savcılığa başvurabilirmiyimsavcı dava açmassa bu kişi benimahkemeye verirmi. Teşekkür

Nerede
    İletiler
    2.490
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kişi denetim kurulu başkan yardımcısı değilken, neden denetim kurulu başkan yardımcısıyım dediğini gözönünde bulundurmak gerekli diye düşünüyorum; bir hata, yanılgı sonucu söylemiş olabilir; kasten, mahkemeyi yanıltmak amacıyla söylendiyse, özellikle bu beyanın davanın sürecini etkileyeceği ihtimal dahilindeyse yalan tanıklık olarak değerlendirilebilir.

Nerede
    Antalya
    İletiler
    63
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: Yalan Tanıklık

Merhabalar Başak Hanım. Benim bir davam var. Bana isnad edilen suç; kasten yaralama, memurun görevini engelleme,hakaret. Ambulans ile götürüldüğüm hastane acil servisinde, doktorun tedavimi yapmaması sonucu sedye üzerinde yaşadığım tartışma sonucunda, doktor tarafından; alın bunu sedyeyle acilin kapısına bırakın, ne yaparsa yapsın denilmesi üzerine doktora vurduğum iddia ediliyor. Fakat ben 1,5 yıldır panik atak tedavisi görüyorum ve %78 engelliyim. İsnad edilen vurma olayına şahit olarak 2 tane güvenlik görevlisi göstermişler. Daha sonra da, güvenlikler tarafından sedye ile polis noktasına götürldüm ve sedyede yatarken, ellerim arkadan kelepçelendim. Polis odasına alınarak güzel bir dayak yedim. Sonra karakola götürüldüm, kendimi savunamayacak durumda olduğum halde ve istememe rağmen, avukat çağırılmadı. Karakola gelen eşim, babam ve kardeşim de gördü doktoru ve yüzünde veya başka bir yerinde hiçbir şekilde iz veya yara yoktu. Karakola getirilmeden önce de, hiçbir şekilde muayeneden geçirilmediğim halde hakkımda sağlam raporu yazdırmışlar. Karakol çıkışında da muayeneye gönderilmedim. Çağırdığım ambulans ile karakolun önünden alınarak, başka bir hastaneye götürüldüm ve darp raporu tutturdum. Ertesi gün de adli tıp kurumundan daha detaylı bir darp raporu tutuldu. Doktora da kendi hastanesi yüzünde sadece bir bölgede ödem var diye rapor yazmışlar. Ertesi gün de başka bir sivil hastaneye giderek, kendi meslektaşından, başka yara izleri olduğuna dair rapor yazdırıp adli tıp kurumundan onaylatmış. Böyle bir iz varsa bile, muhtemelen kendisi yapmıştır. Çünkü belirttiğim gibi; karakolda hiçbir şeyi yoktu ve eşim, babam ve kardeşim de buna şahit. Ayrıca iddia edilen vurma olayına şahit olan güvenlikler ve doktorun ifadeleri birbiriyle kesinlikle tutmuyor. Doktor demiş, güvenliklerle birlikle hastanın yanına gittik. Güvenlikler da tam tersine demiş ki, koridorda devriye gezerken sesleri duyduk ve yanlarına girdik) Ondan sonra da; ben kendimi duvarlara, camlara vurmuşum ve kaçmaya çalışmışım, kendime ve çevremdekilere zarar vermeye kalkışmışım da, onun için beni kelepçelemek zorunda kalmışlar. Bu ifade, polis ve 2 güvenlik görevlisi tarafından verilmiş ifadeler.Fakat bu ifadeleri yalanlayan şey ise, yine kendi imzalarının bulunduğu olay yeri tutanağı. Kendi imzaladıkları tutanakta ise, tam tersini yazmış ve belirtmişler)) Ben, güvenlik kamerası kayıtlarının istenmesini talep ettim sayın savcıdan, hastaneden göndermediler. 10 günden fazla kayıt saklayamıyorlarmış. İddia edilen vurma eylemiyle ilgili kayıt yok, şahit ifadeleri de ortada, aynı Namı Kemal fıkrası gibi. Tek somut delil sayılacak şey, adli tıp raporu. O raporun da doğruluğu şüpheli, çünkü olay sonrası gittiğimiz karakolda doktoru ben,eşim,babam ve kardeşim de gördü ki, yüzünde hiçbir şey yoktu. Bu olaylardan sonra, ben de polis, doktor, muayenemi yapmadan rapor düzenleyen diğer doktor ve güvenlikler hakkında şikayette bulundum. Bilirkişi incelemesi yapılıyor ve incelemeyi yapan hakem hastane, doktrların ihmalleri olduğunu söylüyor. Çünkü beni muayene ve tedavi etmek yerine, bu kadar olay yaşattılar ve raporlarıma hep sağlam yazdılar. Anca daha sonra başka hastanede devam ettirdiğim muayene sonucunda, boyun damarımda daralma ve epilepsi teşhisi konuldu. Bu rahatsızlıklarım ilk defa teşhis edildi. Benim yaptığım şikayet sonucundaki dosyaya, memur suçlarıyla ilgilenen sayın savcı bakıyor. Diğer dosyaya ise başka savcı bakıyor. Konular farklı olduğu için de dosyalar birleştirilemiyor. Ha bir de; karakola götürüldüğümde, doktorlar, polis ve güvenliklerden şikayetçi olduğumu ifademde belirttiğim halde, sadece beni şüpheli, diğerlerini müşteki ve tanık göstermişler. Konu aslında çok basit ama, karşımda polis, doktor ve yapılmayan şeyleri yapılmış gibi gösteren hastane var. Yani kamuyla mücadele ediyorum. Karşı tarafın bu tutarsız ifadelerine göre hakkımda dava açılması zor gibi görünüyor ancak, tek somut delil, doktorun aldığı şahibeli adli tıp raporu. Bu raporun da yalanlığını veya usulsüz olduğunu, ailemin doktorun sağlamlığını gördüğü şeklindeki tanıklıklarıyla ispat edebilir miyim? Tavsiyeniz ve yönlendirmeniz ne olur? Tecrübelerinizle, beni bilgilendirebilirseniz sevinirim. Saygılarımla

Nerede
    Antalya
    İletiler
    63
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Özür dilerim, bir düzeltme yapmak istiyorum. Olay ÇORUM'da oldu, davam da ÇORUM'da görülecek. Fakat ben İZMİR'e yerleşiyorum. Davalarımın İZMİR'de görülmesi için ne yapmalıyım?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Ceza davalarında olay yeri mahkemeleri yetkilidir. Mahkemelere siz gidip gelmek zorundasınız. Mahkeme değismez. Diğer konuyla ilgili tanık beyanları ceza davalarında önemli rol oynar. Sizin tanıklar yakınlarınız olduğu için zayıf görülebilir. Çeliskileri delillerle de desteklerseniz lehinize olur.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

yalan tanıklık dilekçe örneği

yalan tanikliktan dava

yalan taniklik sucu dilekçe örneği

yalancı şahitlik şikayet dilekçesi örneği

yalan tanıklık şikayet dilekçesi

adli mahkeleri yaniltma yalan beyan etme

denklestirmw davasinda tanik

yalan dilekce

mahkemeden once tanik yalan taniklik dilekcesi