+ Konuyu Yanıtla
3 / 3 Sayfa İlkİlk 123
21 den 27´e kadar toplam 27 ileti bulundu.

Konu: Kıbrıs Üniversiteleri Hakkında

Kıbrıs Üniversiteleri Hakkında Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Thumbs up Avantajları ve dezavantajları...

Merhaba, ben Doğu Akdeniz Üniversitesi mezunuyum. Akademik kadrosu, öğrencilere sağladığı imkanlar ve zorluk bakımından tanınmış devlet üniversitelerini aratmayan bir üniversite. Devam zorunluluğu arkadaşın dediği gibi yok; ama devam edenlerin etmeyenlerden daha avantajlı olduğu kesin. Kıbrısın rahat ortamına kendini fazla kaptırmazsan, gerek sosyal gerek eğitim açısından memnun kalacağına inanıyorum.
    Kıbrıstaki diğer üniversiteler bakımından aynı şeyi söyleyemeyeceğim, tabii sadace hukuk fakültesiyle ilgili olarak.
    Bu arada DAÜ' de dersler dönemlik olarak görülür -örn. medeni usul I-II olarak- ve bütünleme yoktur. Make-up alabilmek içinse devlet hastanesinden rapor almak; ayrıca ilgili dersin sınavına final döneminde girmemek gerekmektedir. En fazla üç dersten make-up alınır ve sınavların bitiminden itibaren 1 hafta sonra yapılır. Son olarak, kaldığın dersleri ertesi dönem alabilirsin fakat her dönem için belirlenmiş ders sayısını geçemezsin....
    Bir de hazırlık sınavını geçmek gerekiyor...
    Bunlar olumsuz tarafları ama çalışan arkadaşlar hakimlik-savcılık sınavlarında, avukat olarak veya akademik kariyerlerinde her zaman başarılı olmuşlardır.
    YDÜ' de ise hazırlık problemi yoktur. Vizelerin pek önemi yok ve bütünleme var. Ama okulun sağladığı olanaklar ve sosyal açıdan aynı şeyleri söyleyemeyeceğim.

Hukuki NET Güncel Haber

Kıbrıs Üniversiteleri Hakkında konulu yargıtay kararı ara
    Kıbrıs Üniversiteleri Hakkında konulu hukuk haber
    Konu ruzgargulu tarafından (02-07-2008 Saat 21:55:39 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Kıbrıs Üniversiteleri Hakkında

Mrb arkadaslar Dogu Akdeniz Universitesi Hukuk Fakültesi mezunuyum su an izmirde avukatlık yapıyorum ve gayetde basarılı bi avukatımdır. Ankara hukuk İstanbul hukuktan arkaslarımla rahatlıkla bilgi yarasına girebilicek kadar .... Oncelikle sunu sölemeliyim ben burslu okudum ve Dogu Akdeniz Universitesini sectim puanım Erciyes Univ. de yetiodu ve baska burslu üniversitelere ama Dogu Akdenizi sectim cunku sunu unutmayalım her ulkenin kendi odtusu vardır ben Kıbrısın Odtusunu sectim Yakın Dogu Universiteli arkadaslara sölicem tek sey var bu zamana kadar Dogu Akdeniz Univesitesinin ismi asla " para ile diploma veriyor " diye gecmedi ben unutmuyorum o zamanlara barolar birligi sikayette bulunucaktı.. Ve Kıbrısa gelmeyi dusunen arkadaslar hazırlık Kıbrıs universitelerinde zorunludur ve en zor hazırlıkta Dogu Akdeniz Universitesindedir.. Evet egitim kadrosu daha cok paraya gitmis olabilir.. Sebebide Yakın Dogu Universitesinin sahibinin Kıbrısın en zengin is adamı olmasıdır daha cok para veriyo... Dogu Akdeniz Universitesinin sitesinde de egitmenleri görebilirsiniz ankara hukuk 9 eylul hukukta hocalar geliyolar ... Unutmadan Dogu Akdeniz Universitesi bir devlet - vakıf universitesidir ( tamamen özel bi universite degil %51 devlete aittir ) ve Kıbrısın ilk devlet universitesidir .. Bildiginiz gibi Odtü lü hocalarda daha cok para verdigi için Bilkente geçiyolar ama hala Odtü 1 numaradır tıpkı Dogu Akdeniz Universitesi gibi .. Ve Kıbrısta tek Avrupa Universiteler Birligine uye universitedir.. Kıbrıs cok kötü bi yer degil büyük sehirlerden gelen arkadaslarımız tabiki begenmiceklerdir cunku Kıbrıs cok kucuk bi yer ama tam bir egitim adası.. ve arkadaslar en güzel kampus Dogu Akdeniz Universitesindedir.. Kıbrısın en buyuk ve en koklu universitesidir ben size tavsiyelerimi sunuyorum ... ayrıca Kıbrıs gece hayatıyla meshurdur ama Magusa kentinde gece hayatı cok yoktur anneniz ve babanızla da gidip görebilirsiniz tam bir ögrenci kenti diyorum herkese saygılar.. " Dau lu olmak ayrıcalıktır " her zaman gurur duydum hala gurur duyuyorum...

Nerede
    Diyarbakır, İstanbul
    İletiler
    185
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Türkan Tilli rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Size tek şey söyeleyeyim kıbrısa gelmeyin.
    Ben şuan kıbrısta hukuk eğitimi alıyorum.Kıbrısta iki hukuk fakiltesi vardır:Doğu akdeniz ve de Yakın doğu'dur.En iyisi de Doğu Akdenizdir.Bu söylediklerimi kulak ardı etmeyin sakın.İÇindeyim bu işin ve açık yüreklilikle konuşuyorum.Ancak nedendir bilinmez kıbrıs türkü biz tc vatandası öğrencileri hem severler hem de hiç haz etmezler.severler çünkü bizi ayaklı dolar olarak görürler.Ev kiarları senelik peşin verilir.suları musluktan tuzlu kar.yüzünü yıkarken gözlerin acır.Banyo yaptığında temzlendiğini hissetemezsin.Belediye otobüsü kavramı yoktur.Gümrük vergisi az olması dolayısıyla heryerde mercedes otomobiller vardır ve bunlar ticari taxi olarak kullanılır.sıcaktır çekilmez.Öğretmenler bile bunların parası var bırakalım bi sene daha okusun gözüyle bakarlar.eğer türkiyede hiçbir şansın yoksa ve hukuk okumayı çok arzuluyorsan tabiki git. ancak en ufak bir şansın dahi varsa.mutlaka türkiyede okumalısın.benden sana tavsiye...
    Yukarıda alıntı yaptığım arkadaşın ifadesinde büyük ölçüde yanlış ve gerçek dışılık söz konusu. Hayatımın bir dönemini geçirdiğim ve ikinci vatanım dediğim Kıbrıs için kabul edilemez cümleler kurulmuş. Şöyle ki;

1- Kıbrısa gelmeyin evet devlet üniversitesinde okuma şansınız var ise gelmeyin tabiki, ancak Devlet üniversitesine yerleşme durumunuz/şansınız yok ise Kıbrıs'a gitmekten çekinmeyin.

2- Kıbrıs'ta iki hukuk fakültesi vardır ve bunların en iyisi Doğu Akdeniz değildir. Böyle bir ölçütte olamaz. En iyi şu yada bu dersek her iki üniversitede ki değerli hocalara haksızlık etmiş oluruz. Doğu Akdeniz üniversitesi ve Yakın Doğu Üniversitesinin hocalarının kadroları web sayfalarında mevcuttur. Tercih size ait.

3- Kıbrıslıların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını sevmedikleri bir ölçüde doğru ancak bu durumda da genelleme yapmak yanlış. Ben 4 yıl boyunca aynı evde kalmıştım. Okulumu bitirdiğim zaman ev sahibim komşularım v.d arkamızdan çok üzülmüştü. Kendileri ile çok iyi ilişkiler kurmuştuk sayelerinde kıbrıs şivesi ile konuşmaya bile başlamıştım.

4- Ev kiraları her yerde peşin verilmez ancak kiralar yüksektir.

5- Suyu serttir ama Lefkoşa ile Magosa arasındaki farktanmıdır bilemem ama gözlerimi yakacak kadar tuzlu akan çeşme hiç görmedim. Sadece şehir şebeke suyu içilmez. Bu ülkemizde ki bir çok ilde de aynıdır. Ör: İstanbul.

6- Şehir içinde toplu taşımacılık çok gelişmemiş olmakla birlikte yok olduğuda söylenemez!Lakin öğrencilerin böyle bir sıkıntısı yoktur, okulların her saat başı periyodik olarak çalışan şehir içi servisleri vardır.

7- Sıcaktır çekilmez, ancak biraz lükse kaçıp klimalı bir ev bulabilirsen yada evine klima taktırabilirsen bal gibi çekilir.

8- Bizim üniversitede öğretmen yoktu (YDÜ) Geneli profesörlerden oluşan bir öğretim kadrosuna sahipti. Bu öğretim üyelerininde paraları çoktur bırakalım mantığında olduklarını düşünmüyorum. Öğretim üyelerinin kalitesinin yüksek olması nedeniyle, dersleri çok rahat geçemiyorsunuz. Çalışan emeğinin karşılığını alır.

Saygılarımla...

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

aarkadaşlar ben yakın doğu üniversitesinde hukuk fakültesini bitirdim yaklaşık 1 yıl oldu ancak denklik alamadım. yök denkliğimin reddedildiğini ancak kararın hala imzada olduğunu söylüyor. neden olarak da yeteri kadar kıbrısta kalmadığımı öne sürüyorlar. ben her yılyaklaşık 80-100 arasında kıbrısta kalara 5 yıldabitirdim okulu ayrıca beni ösym yerleştirmişti. buna rağmen denklik alamadım. kıbrısa gitmek isteyenlerin yada bir yakını göndermek isteyenlerin haberi olsun
    ayrıca bana bir çıkış yolu gösterebilecek kimse varsa yardımcı olabilirse çok müteşekkirolurum

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı kaptanspark rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    tabiki kktc de denklik merkezi yok. hem kktc de olmasıda sacma olur sonucta kktc de okuyoruz. fakat bu giriş-çıkışlardan dolayı kendisine denklik verilmeyen olmuşmudur. bununla ilgili duyumunuz yada bilginiz varmı??
    var ben e bir arkadaşımın daha denkliği reddedildi

İletiler
    93
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

denklik alamayan arkadaşların kendileriyle aynı durumda denklik almış birini bulup onu emsal göstermeleri faydalı olur diye düşünüyorum.

Nerede
    izmir
    İletiler
    40
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Lightbulb Re: Kıbrıs Üniversiteleri Hakkında

Alıntı Av.Bülent Akçadağ rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Yukarıda alıntı yaptığım arkadaşın ifadesinde büyük ölçüde yanlış ve gerçek dışılık söz konusu. Hayatımın bir dönemini geçirdiğim ve ikinci vatanım dediğim Kıbrıs için kabul edilemez cümleler kurulmuş. Şöyle ki;

1- Kıbrısa gelmeyin evet devlet üniversitesinde okuma şansınız var ise gelmeyin tabiki, ancak Devlet üniversitesine yerleşme durumunuz/şansınız yok ise Kıbrıs'a gitmekten çekinmeyin.

2- Kıbrıs'ta iki hukuk fakültesi vardır ve bunların en iyisi Doğu Akdeniz değildir. Böyle bir ölçütte olamaz. En iyi şu yada bu dersek her iki üniversitede ki değerli hocalara haksızlık etmiş oluruz. Doğu Akdeniz üniversitesi ve Yakın Doğu Üniversitesinin hocalarının kadroları web sayfalarında mevcuttur. Tercih size ait.

3- Kıbrıslıların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını sevmedikleri bir ölçüde doğru ancak bu durumda da genelleme yapmak yanlış. Ben 4 yıl boyunca aynı evde kalmıştım. Okulumu bitirdiğim zaman ev sahibim komşularım v.d arkamızdan çok üzülmüştü. Kendileri ile çok iyi ilişkiler kurmuştuk sayelerinde kıbrıs şivesi ile konuşmaya bile başlamıştım.

4- Ev kiraları her yerde peşin verilmez ancak kiralar yüksektir.

5- Suyu serttir ama Lefkoşa ile Magosa arasındaki farktanmıdır bilemem ama gözlerimi yakacak kadar tuzlu akan çeşme hiç görmedim. Sadece şehir şebeke suyu içilmez. Bu ülkemizde ki bir çok ilde de aynıdır. Ör: İstanbul.

6- Şehir içinde toplu taşımacılık çok gelişmemiş olmakla birlikte yok olduğuda söylenemez!Lakin öğrencilerin böyle bir sıkıntısı yoktur, okulların her saat başı periyodik olarak çalışan şehir içi servisleri vardır.

7- Sıcaktır çekilmez, ancak biraz lükse kaçıp klimalı bir ev bulabilirsen yada evine klima taktırabilirsen bal gibi çekilir.

8- Bizim üniversitede öğretmen yoktu (YDÜ) Geneli profesörlerden oluşan bir öğretim kadrosuna sahipti. Bu öğretim üyelerininde paraları çoktur bırakalım mantığında olduklarını düşünmüyorum. Öğretim üyelerinin kalitesinin yüksek olması nedeniyle, dersleri çok rahat geçemiyorsunuz. Çalışan emeğinin karşılığını alır.

Saygılarımla...

Yazdıklarımı gerçek dışı ve yanlışlıkla eleştiren değerli meslekdaşımız KKTC'yi çok fazla benimsemiş olacak ki madde madde sinirlenmiş;ancak Kıbrısta öğrencilik yapmış olan insanların %90'ının fikirleri yalanlanıyorsa orada "gerçek,doğru" kelimelerinin anlamlarının daha iyi bilinmesi gerektiğini düşünüyorum...
    Ayrıca burası en nihayetinde bir forum sitesi dileyenler görüşlerini SINIRLARINI AŞMADAN orataya koayabilirler.

Hem bir üniversitenin sadece kadrosuna bakıp iyi yada kötü olduğunu değerlendiremezsiniz,kampüs hayatı,güvenilirliği,sosyal durumları vs de çok önemlidir.Dolayısıyla Yakın Doğu Üniveristesi'nin Değerli öğretim üyelerinin
    Doğu Akdeniz Üniversitesi daha iyidir dediğimde alınmalarına gerek yoktur.
    Diğer yandan sular tuzlu akmaya devam etmekte ve alışık olmayan(istanbullu olmayan) bizler için sağlık bozucu sonuçlar yaratabilmektedir.Ev kiraları genellikle peşin verilmeye devam ediyor.
    Belediye otobüsü kavramı hiçbir zaman görmedim,okul servisleri var...
    Okula ait bu servisler YDÜ'de ücretsiz ve saat başı olarak hizmet yapar.DAÜ de ise 15 dk arayla 1.5TL karşılığında hizmet görür.Ancak ana cadde dışında başka yerden geçmez ve güzergah oldukça kısadır.
    (YDÜ de imrendiğim TEK nokta da zaten okul servisleridir.Orada yaşamadığım için bilemicem rahat edebilir miydim ulaşım konusunda ama DAÜ'de ulaşıma verdiğim ücreti okul harcı olarak vermemişimdir.)
    Öğrenci olmamıza rağmen hadi lükse kaçtık ve klimalı ev bulduk ama kaldığımız yer elektiriği parayla sattığı ve KW/sa 90YKrş. olduğu için klimamızı da açamıyoruz.Daha da lükse kaçamıyoruz malesef...Hekesin bir bütçesi var değil mi???
    Saygıdeğer hocalarımız;Türkiye'nin önde gelen hukukçularından bir hocamız aynen şunu söylüyor: "Yeriniz güzel,Türkiye'ye gidip napıcaksınız,işsizlik var,en iyisi siz burda biraz daha kalın da aklınız başınıza gelsin!!!" kendisine cevaben : " Tamam hocam olur,nasılsa ihiyaçlarımızı siz karşılıyorsunuz" dediğimizde de aynı dersi 3 kez alabiliyoruz.

Kıbrıs'a geldiğim ilk zamanlar edindiğim görüşe göre bakıyorum da okulu bitirirken de hemen hemen aynı şeyleri düşünüyorum.
    Okulumu 4 yılda bitirebiliyor olmamın sevincini yaşarken,pek kıymetli hocalarımız tarafından çoğunlukla haksız yere işittiğimiz hoş olmayan sözler akıllarımızdan silinmeyecek.En niyahetinde bir öğrenci ders çalışmıyorsa aptal değildir,ya da dışarıda cep telefonuyla görüşme yapıyorsa görgüsüz vs değildir..."Bir avuç sorunlu insanı lanetli bir adaya koymuşlar" lafını söyleyen değerli öğretim üyesinin lafı üzerine adanın lanetli olduğunu düşünmesem de insanların burada sorunlarla daha fazla karşılaştığına çoğu kez şahit oldum.

Evet,düşünceler ve sorunlar kişiden kişiye değişiyor.Bu nedenle gerçekleri yalanlamak çoğu zaman çok basit olabiliyor.

Saygılarımla...

+ Konuyu Yanıtla
3 / 3 Sayfa İlkİlk 123

Bu sayfada bulunan kavramlar: