+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 21 ileti bulundu.
    Nerede
    Turkey.
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation Merkez Bankası'ndan sicilimi temizlemek için ne yapmam gerekmektedir?

İyi Çalışmalar,

2004 yılında yaklaşık 4 bankadan icra takibi başlatıldı ben bütün bankalara borçlarımı kapattım o süre içinde mal beyanında bile bulunmadan, ama geçen gün bir bankadan araç kredisi alıcaktım ve sicil sorgusunda 4 bankanında merkez bankasından icra takipli oldugu çıktı ve kredi alamadım, merkez bankasından nasıl temizlenebilirim hiç borçum yok...

Hukuki NET Güncel Haber

Merkez Bankası'ndan sicilimi temizlemek için ne yapmam gerekmektedir? konulu yargıtay kararı ara
    Merkez Bankası'ndan sicilimi temizlemek için ne yapmam gerekmektedir? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Merkez Bankasından Sicilimi Temizlemek İçin Ne Yapmam Gerekmektedir

Merhaba,

Sorunuza kendi tecrübelerim doğrultusunda cevap vereyim..ilk yapmanız gereken bu borcun kapandığına dair ilgili bankalardan yazı almak. Bu yazı elinizde varsa çok iyi saklayın.
    Merkez bankası kayıtları bildiğim kadarıyla 5 yılda silinmesine rağmen, bankaların veritabanlarında kesinlikle silinmiyor ve kefilsiz hiçbirşey alamıyorsunuz. Önüne gelene kefilsiz bireysel kredi veren bankalar bu durumda 3000YTL maaş alan bir şahsa 1000YTL kredi vermek için bile kefil istiyorlar.
    Çok üzgünüm ama merkez bankasından silinse bile, bankalardan silinmiyor.

İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Merkez Bankası'ndan sicilimi temizlemek için ne yapmam gerekmektedir?

Bu arada eklemeyi unuttum, yukarıda yazdıklarım sadece kendi tecrübelerimdir, ben hukukçu olmadığım için bu bilgileri sadece aklınızda bulundurup yinede bir hukukçudan bilgi alırsanız daha uygun olur

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Merkez Bankası'ndan sicilimi temizlemek için ne yapmam gerekmektedir?

teşekür ederim cevabınız için,

İletiler
    389
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bir kredi işleminde bende 1999 yılından borç gözüktü. Demek o zaman baktıkları yer Bankalar Birliği kayıtları. Bankam gerekli başvuruyu yapıp kaydı sildirmeye çalışacaklarını söyledi. Gerçekten bu kaydı sildirmeyi başarabilirler mi?

İletiler
    389
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı anilmen rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    sicil sorgusunda 4 bankanında merkez bankasından icra takipli oldugu çıktı ve kredi alamadım, merkez bankasından nasıl temizlenebilirim hiç borçum yok...
    Bende de 99 yılından icra takibi çıktı. Sicilimi temizlemek için ne yapmalıyım? Merkez Bankası'nda kime nasıl başvurayım? Telefonları, fax numarası var mıdır? Hem bu borç nereden geliyor? Hiç ama hiç hatırlamıyorum bu borcun nereden kaynaklandığını. Olmadı canıma tak dediğinde kalkıp Ankara'ya Merkez Bankası'na gidip kapılarını aşındıracağım ve diyeceğim ki "alın işte 300 YTL lütfen siliverin şu sicilimi". Ama kiminle ya da hangi servisle muhatap olacağım? Acil bir tavsiyeye ihtiyacım var.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Lütfen ilgili gördüğünüz her konuya iletilerinizi serpiştirmemeye dikkat edin.
    Devamı halinde konunun kilitlenmesi,üyeliğinizin askıya alınması gibi tedbirler alınabilir.

Sorunuza gelince:
    http://www.tcmb.gov.tr/yeni/iletisimgm/sss.php
    adresinden aktarılmıştır.

Merkez Bankasına başvuru yaparak (karşılıksız çek, protestolu senetler ile ferdi kredi ve kredi kartı borçlularına ilişkin) kayıtları sildirmek mümkün müdür?
    Karşılıksız çek ve protestolu senetler ile ferdi kredi ve kredi kartı borçlularına ilişkin kayıtların Merkez Bankasına yapılacak bir başvuru ile sildirilmesi mümkün değildir. Merkez Bankası kayıtlarının silinmesi ile ilgili yukarıda anlatılanların dışında bir işlem yapılmamaktadır. Herhangi bir hata sonucu bildirilen kayıtların silinmesi işlemi sadece bu kaydı, Merkez Bankasına gönderen bankanın genel müdürlüğünün Merkez Bankasına başvurusuyla yapılmaktadır. Şahısların veya banka şubelerinin istemi ile Merkez Bankası tarafından yapılacak herhangi bir işlem bulunmamaktadır. Yapılacak işlemler sadece sisteme dahil olan bankaların genel müdürlüklerinin başvurusu ile gerçekleşmektedir.

Merkez Bankası ve bankalar tarafından, ödenmemiş kredi kartlarına ve bireysel kredilere, protestolu senetlere ve karşılıksız çeklere ilişkin kayıtlar silinebilmekte midir?Ödenmesi gereken tarihi 23.12.2003 (hariç)’den öncesine ait olan, 31.03.2004 tarihine kadar ödenen ve ödeme bildirimi bankalarca, Merkez Bankasına iletilen karşılıksız çek ve protestolu senetler ile ferdi kredi ve kredi kartı kayıtlarının tamamı, Merkez Bankası kayıtlarından silinmiştir.
    Ayrıca, protestolu senetler ile ferdi kredi ve kredi kartı borçlularına ilişkin ödenen kayıtlarda 3 takvim yılını, ödenmeyen kayıtlarda ise 5 takvim yılını doldurmuş olanlar, Merkez Bankası nezdindeki protestolu senetler ile ferdi kredi ve kredi kartı borçlularına ilişkin kayıtlardan silinmektedir. Bu uygulama karşılıksız çekler için geçerli bulunmamaktadır. Dolayısıyla, Merkez Bankası kayıtlarında protestolu senetlere ve ferdi kredi / kredi kartlarına ilişkin 5 yıldan daha eski herhangi bir kayıt yer almamaktadır.
    Kredi başvurularında şahısların karşısına bankalar tarafından çıkartılan kayıtlar ise doğrudan Merkez Bankası kayıtları değildir. Bankalar, kendilerine Merkez Bankası tarafından gönderilen ve genel müdürlüklerindeki veri tabanlarında tutulan listelere bakarak değerlendirme yapmaktadır. Bankaların bu kayıtları kütüklerinden silme zorunlulukları bulunmamaktadır. Bankaların, Merkez Bankasının yapmış olduğu silme işlemlerini yapma zorunluluğu olmadığından, Merkez Bankası tarafından silinmiş olan kayıtlar, şahısların bankalara yapmış oldukları başvurularda karşılarına çıkabilmektedir.

Merkez Bankası nezdindeki kayıtlar nasıl öğrenilmektedir? Merkez Bankasından borç veya kayıt olmadığına dair yazı alınması halinde ferdi kredi / kredi kartı alınabilir mi?Merkez Bankası nezdinde yer alan; karşılıksız çek ve protestolu senetler ile ferdi kredi ve kredi kartı borçlularına ilişkin verilerle ilgili olarak, sadece kişilerin kendilerine ait bilgi talepleri karşılanmaktadır. İlgililerin bilgi istemesi halinde bu taleplerinin karşılanabilmesi için yazılı bir dilekçe ile başvuruda bulunulması (elden veya posta yoluyla) gerekmektedir.
    Söz konusu dilekçede,
    - Talebin açıkça belirtilmesi,
    - Dilekçe sahibinin kendisinin, yetkili kanuni temsilcilerinin veya açıkça yetkili kıldığı vekillerinin adı soyadı, imzası ve yazışma adresinin yer alması,
    - Tüzel kişilerde yetkili kişi / kişilerin imzası ve imza sirkülerleri fotokopisinin eklenmesi,
    - İlgiliye ait geçerli bir kimlik belgesi (nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, pasaport gibi) fotokopisinin ilavesi,
    - Dilekçe sahibinin anne kızlık soyadı, vatandaşlık numarasının yer alması,
    - Vekaleten bilgi talep edilmesi halinde 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 27/3 maddesi gereğince pul yapıştırılmış bir vekaletnamenin aslı veya tasdikli bir örneğinin ibrazı,
    gerekmektedir.
    Elektronik posta mesajı veya faks yoluyla yapılan başvurularda başvuru sahiplerinin Merkez Bankasında bulunan kayıtlarına ilişkin bilgi verilmez.
    Merkez Bankasına yapılan başvuru neticesinde alınacak kaydı / borcu yoktur yazısı, yapılan ferdi kredi / kredi kartı başvurusu için hiçbir bağlayıcılık teşkil etmez. Şahıslara ferdi kredi / kredi kartı verip vermeme kararı tamamen bankanın kendi inisiyatifindedir. Bankalar; karşılıksız çek, protestolu senet, ferdi kredi ve kredi kartı borçlularına ilişkin kayıtları bulunanlara ferdi kredi / kredi kartı verebilecekleri gibi hiçbir kaydı bulunmayan başvuru sahiplerinin başvurularına da olumsuz yanıt verebilirler. Bu konuda Merkez Bankasının herhangi bir yetkisi ve sorumluluğu bulunmamaktadır. Başvuru yapılan bazı banka çalışanlarının dile getirdiğinin aksine, Merkez Bankasının kredi başvurularını onaylaması veya onaylamaması gibi bir uygulama olmayıp, başvurusu kabul edilmeyen şahısların başvurularının kabul edilmesi için Merkez Bankasından onay alması veya Merkez Bankasından yazı getirmesi gibi bir uygulama da söz konusu değildir.

iletişim için bilgi alabileceğiniz irtibat numaraları aşağıdadır
    ŞUBELER

ADANA ŞUBESİ : Mehmet Ali Tuğlu (322) 3521157

ANKARA ŞUBESİ : Mehmet Ali Koca (312) 3122760

ANTALYA ŞUBESİ : Mine Topçu (242) 244 2276

BURSA ŞUBESİ : İsmail Yürümez (224) 2244960

DENİZLİ ŞUBESİ : Kadriye Ay (258) 2613018

DİYARBAKIR ŞUBESİ : Eyüp Kütük (412) 2283473

EDİRNE ŞUBESİ : Muharrem Zengin (284) 2139704

ERZURUM ŞUBESİ : İbrahim Selami Yürek (442) 2135142

ESKİŞEHİR ŞUBESİ : Seniha Özer (222) 2219850

GAZİANTEP ŞUBESİ : Ahmet İnci (342) 2312367

İSKENDERUN ŞUBESİ : Tufan Sonek (326) 6142404

İSTANBUL ŞUBESİ : Ümit Fındıkoğlu (212) 2513090

İZMİR ŞUBESİ : Tevfik Hayati Boyalı (232) 4251850

İZMİT ŞUBESİ : Atanur Dursun (262) 3220505

KAYSERİ ŞUBESİ : Meral Kiper (352) 2313087

KONYA ŞUBESİ : Şerafettin Baydaş (332) 3524149

MALATYA ŞUBESİ : Abdullah Cengiz Sağdıç (422) 212 9007

MERSİN ŞUBESİ : Rıdvan Songör (324) 2385358

SAMSUN ŞUBESİ : Süleyman Koruyucu (362) 4311555

TRABZON ŞUBESİ : Nevzat Gülen (462) 2302566

VAN ŞUBESİ : Süleyman Miçooğulları (432) 2143422

İletiler
    389
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Verdiğiniz açıklayıcı bilgiler için çok teşekkür ederim Erdoğan bey. Bu arada bu konuda birazda ısrarcı olduğum için özür dilerim.(biraz stres var. Her geçen gün aleyhime, kartların ödeme zamanı geçti, her gün yüksek oranda gecikme faizi yiyorum ve yaklasık 1 haftadır onaylanmış olan kredim salıverilmeyi bekliyor. ama bu sicil olayı musluğun ağzını tıkıyor deyim yerindeyse)

Yazıda şöyle bir cümle geçiyor:
    "Dolayısıyla, Merkez Bankası kayıtlarında protestolu senetlere ve ferdi kredi / kredi kartlarına ilişkin 5 yıldan daha eski herhangi bir kayıt yer almamaktadır."

Ödenen kayıtlar 3 yıl içersinde, ödenmeyen kayıtlar ise 5 yıl içersinde silinmekte açıklananlara göre. Acaba bu durumda bir değişiklik olmuş olabilir mi? Çünkü banka bana "Daha önceleri son 5 seneye kadar görebiliyorduk, şimdi ise 5 sene önceside dahil tüm kayıtları görebiliyoruz." dedi ve "bu tüm kayıtları görebilme durumu yaklaşık 2 aydan bu yana başladı devam ediyor." şeklinde ekledi. Aklıma 2 ihtimal geliyor ya gerçekten Merkez Bankası geçen 2 aydan bu yana artık tüm kayıtları açık görülebilir hala getirdi(yani sadece son 5 seneyi değil), ya da banka şubesi kredi kartı icra bilgisini başka kayıttan(mesela Bankalar birliği'nden) alıyor.
    Eğer aramızda bir bankacı varsa sanırım daha net bir cevap verebilir bu konuda. Gerçekten Merkez bankası sadece son 5 seneyi değilde(5 sene önceside dahil)tüm kayıtları açık hale mi getirdi?
    Saygılarımla,

mkocagul Misafir

Bankalar artık T.C. Merkez Bankası kayıtları ile değil, Bankaların ortak olarak kurdukları Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. vasıtası ile sorgulama yapmaktadırlar. Bu sistem içersinde çok daha detaylı bilgiler bulunmaktdır. Herhangi bir icra takibatınız yada benzeri bir işleminiz olmasa dahi bu sistemde ödeme alışkanlıkları, toplam riskleriniz, başvurularınız, banka hesaplarınız dahil her türlü detay bilgi vardır. Bu nedenle T.C. Merkez bankası kayıtlarının sildirilmesinin pratik bir yararı yoktur. (bkz: www.kkb.com.tr )
    TC Kimlik nosu ile 5 dakikada kredi işlemleri bu veritabanı sayesinde uygulanmaktaır.

Saygılarımla.

İletiler
    389
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı mkocagul rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bankalar artık T.C. Merkez Bankası kayıtları ile değil, Bankaların ortak olarak kurdukları Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. vasıtası ile sorgulama yapmaktadırlar. Bu sistem içersinde çok daha detaylı bilgiler bulunmaktdır. Herhangi bir icra takibatınız yada benzeri bir işleminiz olmasa dahi bu sistemde ödeme alışkanlıkları, toplam riskleriniz, başvurularınız, banka hesaplarınız dahil her türlü detay bilgi vardır. Bu nedenle T.C. Merkez bankası kayıtlarının sildirilmesinin pratik bir yararı yoktur. (bkz: www.kkb.com.tr )
    TC Kimlik nosu ile 5 dakikada kredi işlemleri bu veritabanı sayesinde uygulanmaktaır.

Saygılarımla.
    Bu bilgi için çok teşekkürler, çok makbule geçti. Sanırım artık anladım bu konuyu.

Siteyi ziyaret ettim. Sıkça sorulan sorular'ın altında yardım masasına yazabileceğimiz bir link var. Oradan durumumu yazıp gönderdim. Bugün öğlen şu şekilde bana cevap verdiler:

Normal bir vatandaşın başvurusunu kabul etmiyorlar, ancak aracı bir banka vasıtası ile(ki bu kredi talebinde bulunduğumuz banka vasıtası ile) olacak. Banka e-mail olarak durmu belirten yazıyı onlara gönderiyor, onlarda banka aracılığıyla cevabı gönderiyorlar, eksik veya gerekli gördükleri hususları benden bankam aracılığı ile isteyecekler. Bu arada bankam KKB'ye başvuruyu fax ile yapmış, bunu kabul etmemişler, e-maille olması gerekiyormuş. Bana boşu boşuna 1 hafta zaman kaybettirdiler.(Benim durumumda olan biri varsa buna dikkat etsin derim. Yani bankası KKB'ye başvururken faxla değil, mail aracılığı ile yapsın).

+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

layra gayrimenkul merkez bankasi sicil temizleme

Forum