Ankara Çayyolu Türkkonut uydukent'de kooperatif üyesiyim. Kooperatif %100 tamamlanmış olup, iskan izni için müracaat edilmiş, işlemleri devam etmektedir. 2006 yılı başında TEDAŞ ve ASKİ tarafından abonelik işlemleri birçok üye tarafından yaptırılmıştır. Ancak görevim ve işlerimin yoğunluğu nedeniyle ben yaptıramadım. Doğalgaz aboneliğini sorunsuz aldığım halde, başvuru için gittiğimde elektriğe şantiye abonesi olabileceğimi, su abonesi ise iskan izni olmadığı için olamayacağımı söylediler. Bu durumda;

1. Aynı apartmandaki komşularım evlerinde oturabilirken ben oturamayacak mıyım? Kanun bana iskan izni olmadığı için oturamazsın derken, diğerlerinin oturmasına nasıl müsaade edebilir? Benim için olan sakıncalar onlar için de geçerli değil midir?

2. Sitenin veya bloğun su aboneliği (şantiye veya apartman/site) mevcut ise, yani ana girişte bir sayaç varsa ve site bunun bedelini ödüyorsa benim evimde akan suyun bedeli ödenmiş olmaz mı? Ben bir yerde siteye borçlu olmaz mıyım? Bu durumda kaçak duruma düşer miyim?

Bu konuda hukuki olarak yapabileceklerim nelerdir?

Selam ve saygılar sunarım.