+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12
11 den 20´e kadar toplam 20 ileti bulundu.

Konu: Askeri muayeneyi kabul etmeyen vicdani retçi

Askeri muayeneyi kabul etmeyen vicdani retçi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    istanbul, Aksaray, Turkey.
    İletiler
    19
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Askeri muayeneyi kabul etmeyen vicdani retçi

[QUOTE=Av.Duygu Tekay;82713]Vicdani retçi’ye askeri hakimden azar

askeri muayeneyi kabul etmiyorum. Umarım beni zorla götürmezler. Bu duruşmadan bir şey çıkmayacağını

Vicdani retçi’ye askeri hakimden azar ........

VİCDAN ,HİCRAN,CÜZDAN,SİYASİ CÜZZAM...

Ah be vicdan kaldın mı hala medeniyet denen nesnenin içerisinde.
    at izi ve it izinin iyice karıştığı günümüzde,
    bu konu ile sessel özdeşliği olduğu için aşağıda bir yazı gönderiyorum efem
    sevgilerimle,hürmetler.S.K.

2008 BAŞLARI NERDE BUNUN ASLI ASTARI:

Dünya trendlerini yönlendiren deccalim,
    Nerde benim aslım astarım,
    Kaybolan masumiyete mi ağlasam,
    Yoksa gelip seni şu kazığa mı bağlasam?

Uyan bir bak çevrene ve birde kendine.
    Her şey olmuş yalan dolan,
    Ancak sorarsan reklam, konsept, başarı falan filan,
    Çok şatafatlı sıfatlarla saklanmış gerçekte var olan,

Gencecik insan kanı kadehleri tokuşturmak yontulmamış kapitalizmle,
    medeniyet olmuş ne yazık!
    İşte bu insanlığa en büyük bin kazık.
    İki damla gözyaşı bile damlamıyorsa artık
    Barış adına, din adına, şu adına bu adına
    Tüm bu yaşananlara;
    kan, kusmuk ve pislik denizinde maskeli balo diyelim kısaca

Olanlara içsel özden bakınca,
    Ruhlarımız , can tozuna bulaşmanın,
    can pazarına atılmanın acı ve korkularını yaşıyor.
    vitrindeki pırlantalarda ruhunu arıyor.

Ah ne yazık sana be Can,
    özündeki ruhunu dışarıda arıyorsun
    beden kabrinde ızdırap çekiyorsun
    dışarıdaki şarlatanlara inanıyorsun.

Serzenişim;sunulan bu sahte realiteye,
    globalleşme,elleşme,oynaşma denilen vicdansız medeniyete;
    Truva atı de, illizyon de, maya de ne dersen de,
    Ancak saf ve masum gerçeği sakın elleme,
    Zaten elleyemezsin istesen de,
    Şunu bil ki ölümlü dünya, fani cihan,
    Bu beden denen tende,
    Can tozu olan bu nefiste,
    Sahte cennetin ölümlü iblislerine,insanlık hainlerine
    Ölümsüz ruhum galip gelecek elbet bir gün yine.

Ey sahte cennetin iblisleri,maddi trend soytarıları
    Her ne kurgularsanız kurgulayın
    İstediğiniz kadar sanal yapay cennetlerle ruhumuzu baskılayın
    En sonunda,
    Her ne pahasına olursa olsun ruh, cana galip çalacaktır.
    Korkular,ikilik ve bedensel cehaletin üzerine ruhun güneşi doğacaktır.

Hangi din,hangi yol olursa olsun insan oğlunun tek komutanı,yol göstericisi vardır ,
    O da yüreğinde oturan,
    vicdan denilen ıkomutandır.
    Ne mutlu o kişiye ki,
    Vicdanıdır tek komutan.
    Gerçeği fısıldar alt perdeden an be an,
    Olmayacak şeyleri oldurur,
    Acılarla dolu anlamsız anlara, anlam doldurur.
    Böylece yüce yaratan ile aramızı buldurur.
    Kitaplarda ve isimlerde kalmış değil O,
    Vican katından konuşulan bir yaşayan gerçek O,
    Hisseden kalplerdeki sezgisel akılda,
    her an kanlı canlı var olan yüce BİR ışık O,
    Rab,Allah,Brahman,Elohim,Nirvana,Tao,Sonsuzluk ne isimle çağrılırsa çağrılsın,
    En derin özde var olan gerçek ışıkdır O.
    Aşkın akıl ve kalp makamıdır O,
    Aklın körleştiği yerde, yönetimi alan, yüreğin kanatlı aklıdır.
    İnsanoğluna ait yüce algılama hep vardır ve olacaktır.
    Çağlayan kalplerde, gerçek her daim akacaktır.26.02.2008 .S.K

Hukuki NET Güncel Haber

Askeri muayeneyi kabul etmeyen vicdani retçi konulu yargıtay kararı ara
    Askeri muayeneyi kabul etmeyen vicdani retçi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı SEYREALEM1 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Arkadaşı tebrik ediyorum.Hür iradesini sonuna kadar koruyup,zorla kımsenın kimseye birşeyler yaptıramayacağını gösterdi!! Daha da yaygınlaşması dileğiyle.

Her Türk Türk doğar,vicadanı isterse askerlik yapar.
    Tebrik edip, bir de yaygınlaşmasını dilediğiniz hususun anlamını bilmiyor olabileceğinizden tanım vermeyi uygun buluyorum. Vicdanî ret, bir bireyin politik görüşleri, ahlaki değerleri veya dinsel inançları doğrultusunda askerlik hizmetini reddetmesidir.

TCK'daki ilgili maddeyi hatırlatarak başlamak istiyorum;
    Halkı askerlikten soğutma
    MADDE 318. - (1) Halkı, askerlik hizmetinden soğutacak etkinlikte teşvik veya telkinde bulunanlara veya propaganda yapanlara altı aydan iki yıla kadar hapis cezası verilir.
    (2) Fiil, basın ve yayın yolu ile işlenirse ceza yarısı oranında artırılır.

Vicdani retçi, ekonomik retçi, total retçi veya sair çeşitlerdeki retçiler... 1.Dünya Savaşı'ndan sonra askerlik yapmaktan korktukları için kendilerine böyle bir hak yaratan kişiler... Bu hakkı tanıyan ülkeler aşağıdaki gibidir:
    * İngiltere (1916)
    * Danimarka (1920) (4 ila 12 ay askerlik veya 4 ila 13 ay kamu hizmeti)
    * İsveç (1920)
    * Hollanda (1922)
    * Finlandiya (1931) (8,5 ay askerlik veya 13 ay kamu hizmeti)
    * Almanya (1949) (9 ay askerlik veya 10 ay kamu hizmeti)
    * Fransa (1963)
    * Lüksemburg (1963)
    * İtalya (1972)
    * Avusturya (1974)(7 ay askerlik veya 12 ay kamu hizmeti)
    * Portekiz (1976)
    * İspanya (1978)
    * Polonya (1988)
    * Macaristan (1989)
    * Letonya (1990)
    * Çek Cumhuriyeti (1990)
    * Slovakya Cumhuriyeti (1990)
    * Slovenya (1991)
    * Estonya (1994)
    * Yunanistan (1997) (12 ay askerlik veya 13 ay kamu hizmeti)
    * Litvanya (1997)

Türk gençlerinin ve Türk evlatlarının ne kadar çevik, cesaretli ve karakterli olduğu tüm dünya tarafından bilindiği üzere vicdani ret veya buna benzer şekilde hakların tanınmadığı aşikardır. Korkak, asil olmayan veya terör örgütü yandaşı olan bir kaç kişinin söylemleri dolayısıyla böyle bir düzenleme yapılmayacaktır.

Bu bir vicdan meselesi değildir, borçtur!

Nerede
    istanbul, kadiköy, Türkiye.
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Anayasadan gücünü almayan hiç bir hak hak değildir.
    Vicdani red tartışılabilir . Doğrumu yanlışmı araştırılabilir ama asla ve kata kendisinin ne olduğu tam belli olmayan kişilerin dangalakça konuşmaları örnek olarak gösterilemez. Hele hele o kişi sözünün nereye gittiğini anlama akıl ve izanından bile yoksunsa daha bir dikkat etmek gerekir. Kadın Tanrıça anlamına gelen ve müzikte çok büyük kadın şarkıcılara verilen bir ünvan olan Divalığı kendisine alan ama sesi erkek sesi olan kişiler bu konuda şaçma örnek verirse verdiği örneğin değeri onun divalığı kadar olur. Kaldıki bu kişi vicdani red e destek çıkmamış harekata karşı çıkmıştır. Çok yüce bir davranış !!!!! Alkış tuttum ama bizim fidanlarımız kalleşçe katledilirken pusuya düşürülürken bu diva bozuntusundan ses çıkmamıştır. Daha açığını söyleyeyim vicdani reddi savunanların bu sözde divanın sözlerinden yararlanması kendileri için küçük düşürücü olmaktan öteye gidemez. Bu dangalak söylem uyduruk divayı roj tv de meşhur yapmış pkk nın '' Bülent ablası olmuştur.'' Günün birinde de bülent ablaları onlara bir yerlerde '' Ablanız size kurban olsun ...'' der anlaşırlar. Uyduruk sesi ve ukalalığı ve kalitesizliğe ödün verme sayesinde bu halk sayesinde hak etmediği bir zenginliğe ve üne kavuşanların zeka düzeyleri ne olursa olsun daha dikkatli konuşmaları gerekirdi.
    Divacığı bir yere bırakırsak vicdani red anayasal bir hak değildir. Kabul eden ülkeleri yazmış Emrah bey sağ olsun onlarıda incelediğimizde kabul edilen kısmın savaş kısmı olduğunu ve zaten bazılarında zorunlu askerlik hizmetinin olmadığını görüyoruz. Askerlik hizmetini zorunlu kamu hizmeti olarak yapılabileceğini hükme bağlayan ülkelerde ise düzenleme temel eğitim sonunda kamu görevinde hizmet etmektir. Vicdani ret bir vatan hizmetine karşı değil bir savaşa karşı yapılır. Dolayısıyla savaşın olmadığı durumunda hizmetten red olmaktan öteye gitmez. 1111 sayılı askerlik kanununun düzenlenmesi gerekir mi derseniz bence gerekir. Örneğin ''italyan ''rumuzlu üyenin son satırında ki '' ailesine bakan 13 yaşından beri çalışan hasta aile bireyleri olan ailesine bakan biri ''' veya daha ağır durumda olanlar için bir düzenleme yapılmalıdır diye düşünüyorum. Ama bu kesinlikle vicdani red maskaralığı altında olmamalıdır.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    1.305
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı commodore1tr rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Anayasadan gücünü almayan hiç bir hak hak değildir.
    Vicdani red tartışılabilir . Doğrumu yanlışmı araştırılabilir ama asla ve kata kendisinin ne olduğu tam belli olmayan kişilerin dangalakça konuşmaları örnek olarak gösterilemez. Hele hele o kişi sözünün nereye gittiğini anlama akıl ve izanından bile yoksunsa daha bir dikkat etmek gerekir. Kadın Tanrıça anlamına gelen ve müzikte çok büyük kadın şarkıcılara verilen bir ünvan olan Divalığı kendisine alan ama sesi erkek sesi olan kişiler bu konuda şaçma örnek verirse verdiği örneğin değeri onun divalığı kadar olur. Kaldıki bu kişi vicdani red e destek çıkmamış harekata karşı çıkmıştır. Çok yüce bir davranış !!!!! Alkış tuttum ama bizim fidanlarımız kalleşçe katledilirken pusuya düşürülürken bu diva bozuntusundan ses çıkmamıştır. Daha açığını söyleyeyim vicdani reddi savunanların bu sözde divanın sözlerinden yararlanması kendileri için küçük düşürücü olmaktan öteye gidemez. Bu dangalak söylem uyduruk divayı roj tv de meşhur yapmış pkk nın '' Bülent ablası olmuştur.'' Günün birinde de bülent ablaları onlara bir yerlerde '' Ablanız size kurban olsun ...'' der anlaşırlar. Uyduruk sesi ve ukalalığı ve kalitesizliğe ödün verme sayesinde bu halk sayesinde hak etmediği bir zenginliğe ve üne kavuşanların zeka düzeyleri ne olursa olsun daha dikkatli konuşmaları gerekirdi.
    Divacığı bir yere bırakırsak vicdani red anayasal bir hak değildir. Kabul eden ülkeleri yazmış Emrah bey sağ olsun onlarıda incelediğimizde kabul edilen kısmın savaş kısmı olduğunu ve zaten bazılarında zorunlu askerlik hizmetinin olmadığını görüyoruz. Askerlik hizmetini zorunlu kamu hizmeti olarak yapılabileceğini hükme bağlayan ülkelerde ise düzenleme temel eğitim sonunda kamu görevinde hizmet etmektir. Vicdani ret bir vatan hizmetine karşı değil bir savaşa karşı yapılır. Dolayısıyla savaşın olmadığı durumunda hizmetten red olmaktan öteye gitmez. 1111 sayılı askerlik kanununun düzenlenmesi gerekir mi derseniz bence gerekir. Örneğin ''italyan ''rumuzlu üyenin son satırında ki '' ailesine bakan 13 yaşından beri çalışan hasta aile bireyleri olan ailesine bakan biri ''' veya daha ağır durumda olanlar için bir düzenleme yapılmalıdır diye düşünüyorum. Ama bu kesinlikle vicdani red maskaralığı altında olmamalıdır.
    Bizim oralarda dedikleri gibi ''DOĞRU SÖZE HACI EMMİN NE DESİN ''.

İletiler
    210
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Vicdani ret olayını kabul eden bunca ülke aptal, bi biz akıllıyız, kimse zorla asker edilmemeli, zaten zorla yapılan işten hayır da gelmez, gelmiyor da nitekim.

İletiler
    23
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Emrah Yavuzcan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Türk gençlerinin ve Türk evlatlarının ne kadar çevik, cesaretli ve karakterli olduğu tüm dünya tarafından bilindiği üzere vicdani ret veya buna benzer şekilde hakların tanınmadığı aşikardır. Korkak, asil olmayan veya terör örgütü yandaşı olan bir kaç kişinin söylemleri dolayısıyla böyle bir düzenleme yapılmayacaktır.

Bu bir vicdan meselesi değildir, borçtur!
    dostum yöneticisiniz galiba ama hepsi de terör örgütü üyesi değil, normal olup ta uç yaşayan adamlar da var ve bu görüşü savunuyorlar. .............................. Ben askerliğimi 5.5 ay yaptım hem de bu arkadaşın kaçtığı tugayda... hadi beni geç, 15 ay yapanalra saygısızlıktır bu bir, hadi her askere giden çok mu işe yarıyor denecek yaramıyor ama bunu esas alırsak oho, o zaman kimse gitmek istemez bu da iki...

Sonuçta bu reddi savunanların mahkemesi olmuştu ben terhis olduktan 5-6 ay sonra. o zaman içeriden bir adamla konuşuyordum mahkemeye çıkarıldılar demişti görmüş karargahta. O zaman orada olsaydım ceza almak uğruna bir tanesine bir cisimle vurup onu yaralamaktan hapse bile girmeyi göze alırdım hem de askeri hapishanede.

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Eskiden kılıçlarla savaşırdı atalarımız şuanda bunun böyle olacağını sanıyoruz güç doyurup koşmayla olmaz güç teknoloji ile olur tek bir örnek israil ,ülkemizde her vicdani retçi tamamiyle vatan haini olarak görülmekde bu şuna örnekdir her dinine bütün birisinin laik karşıtı birisi olarak görülmesinin aynısıdır.
    Aslında ülkemizde milliyetçilik sadece demagoji altında yapılmakda herkes kulakdan dolma bilgilerle ve kılışeleşmiş sözlerle motive ediyor kendini ve çevresini örnek ırak çuval olayı. Toprak bütünlüğü ve ülkemin çıkarlarını her türk gençi gibi bende istiyorum fakat bunu şuanki uygulanan(doyurup koşma) sistemiyle değilde teknolojik bakımdan arzuluyorum profesyonel ve teknolojik bir güç olmamız gerektiğini savunuyorum

Alıntı Emrah Yavuzcan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bu bir vicdan meselesi değildir, borçtur![/B]
    Konu trader07 tarafından (11-04-2008 Saat 13:15:47 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Neyi konuşuyoruz ki?
    Yaşadığınız, vatandaşı olduğunuz ülkemizde vicdani red diye bir kavram YOK.
    Ben vicdani redciyim diyenler sadece kendini avutur,vicdani redciyim ama askerlik yaptım!diyerek.

İletiler
    23
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

vicdani redçilere işkence serbest !

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    41
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Korkaklığın diğer söylenişi olan vicdani redin, söz konusu olması dahi abesle iştigaldir. Her Türk vatandaşı (erkek olmak şartıyla), kanunla belirlenen hâller dışında askerlik görevini yerine getirmeye mecburdur.

Vicdani ret diyenleri şahsım adına kınıyorum.

+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12

Bu sayfada bulunan kavramlar: