+ Konuyu Yanıtla
1 den 4´e kadar toplam 4 ileti bulundu.

Konu: Disiplin affı

Disiplin affı Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Turkey.
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Disiplin affı

Sayın Hukuki netin Hukukçuları 5525 sayılı MEMURLAR İLE DİĞER KAMU GÖREVLİLERİNİN BAZI DİSİPLİN CEZALARININ AFFI HAKKINDA KANUN' a göre"23/4/1999 tarihinden 14/2/2005 tarihine kadar işlenmiş fiillerden dolayı verilmiş disiplin cezaları bütün sonuçları ile affedilmiştir." denilmektedir. Ancak ben 2002 yılında 24 ay kıdem durdurma cezasi almıştım ve bu kanuna göre benim 24 aylık kıdemimin bana iade edilmesi gerekmektedir. Ancak kurumuma yapmış oldugum başvuruda bana cevaben bu kanunun " Disiplin cezalarının affı ilgililere geçmiş süreler için özlük hakları ve parasal yönden herhangi bir talep hakkı vermez." ifadesine göre benim cezam af kapsamı dışındadır.Benim sorum bir üstteki paragrafa göre CEZALAR BÜTÜN SONUÇLARIYLA AFFEDİLİR deniyor ve benim 24 aylık kıdemim bana iade edimesi gerekmektedir. Peki bu kanundan anlayan ve aynı kanunda birbirleriyle çelişen bir ifadenin nasıl olduğunu bana açıklayacak kimse yokmu?
    Bana bu konuda yardım edeceklerin önerilerini bekliyorum

KANUNUN TAMAMI
    MEMURLAR İLE DİĞER KAMU GÖREVLİLERİNİN BAZI DİSİPLİN
    CEZALARININ AFFI HAKKINDA KANUN

Kanun No. 5525 Kabul Tarihi : 22/6/2006

Disiplin affının kapsamı

MADDE 1 - Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla basit veya nitelikli zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyet kırıcı suçlar veya istimal ve istihlâk kaçakçılığı dışında kalan kaçakçılık, resmî ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma suçları sebebiyle görevleriyle sürekli olarak ilişik kesilmesi sonucunu doğuran disiplin cezaları ile 2802 sayılı Hâkimler ve Savcılar Kanununun 68 inci maddesinin ikinci fıkrasının (e) ve (f) bentlerine göre verilmiş yer değiştirme cezaları ve 69 uncu maddesine göre verilmiş meslekten çıkarma cezaları ile emniyet hizmetleri sınıfına dahil personel ile çarşı ve mahalle bekçileri hakkında verilen meslekten çıkarma cezaları hariç olmak üzere; kanun, tüzük ve yönetmelikler gereğince memurlar ve diğer kamu görevlileri ile bu görevlerde bulunmuş olanlar hakkında 23/4/1999 tarihinden 14/2/2005 tarihine kadar işlenmiş fiillerden dolayı verilmiş disiplin cezaları bütün sonuçları ile affedilmiştir.
    23/4/1999 tarihinden 14/2/2005 tarihine kadar işlenen ve af kapsamına giren disiplin cezalarının verilmesini gerektiren fiillerden dolayı, ilgililer hakkında disiplin soruşturma ve kovuşturması yapılmaz; devam etmekte olan disiplin soruşturma ve kovuşturmaları işlemden kaldırılır; kesinleşmiş olan disiplin cezaları uygulanmaz.
    Disiplin cezaları affedilenlerin sicil dosyalarındaki bu disiplin cezalarına dair kayıtlar, ilgililerin müracaatı aranmaksızın hükümsüz kalır ve dosyalarından çıkarılır.
    Disiplin cezalarının affı ilgililere geçmiş süreler için özlük hakları ve parasal yönden herhangi bir talep hakkı vermez.

Disiplin cezalarına karşı açılan davalar

MADDE 2 - Bu Kanun kapsamına giren ve 23/4/1999 tarihinden 14/2/2005 tarihine kadar işlenmiş fiillerden dolayı verilmiş olan disiplin cezalarına karşı bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce idarî yargı mercilerine başvurmuş olanlardan, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren otuz gün içinde dosyanın bulunduğu yargı merciine müracaat etmek suretiyle davaya devam etmek istediklerini bildirmeyenlerin davaları hakkında, görülmekte olan davalarda davayı gören mahkemece, karar temyiz edilmiş ise Danıştayca, karar verilmesine yer olmadığına ve tarafların yaptıkları masrafların üzerlerinde bırakılmasına karar verilir, vekâlet ücretine hükmedilmez.
    Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren otuz gün içinde davaya devam etmek istediklerini bildirenlerin davalarının görülmesine devam olunur. Ancak, davanın davacının aleyhine sonuçlanması halinde bu Kanunla getirilen af hükümleri uygulanır.

Af kapsamı dışında kalan personel

MADDE 3 - Bu Kanun hükümleri, 926 sayılı Türk Silâhlı Kuvvetleri Personel Kanunu, 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanunu, 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu ile 357 sayılı Askerî Hâkimler Kanununa tâbi personel hakkında uygulanmaz.

Yürürlük

MADDE 4 - Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
    Yürütme
    MADDE 5 - Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Hukuki NET Güncel Haber

Disiplin affı konulu yargıtay kararı ara
    Disiplin affı konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Salihli/Manisa
    İletiler
    7.141
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Kanun metninde çelişki bulunmamaktadır. Her kaidenin istisnası düzenlenebilir, her kaide için ayrık bazı durumlar, saklı hükümler öngörülebilir.

Kaldı ki cezanın tüm sonuçlari ile affedilmesi, özlük haklarının ve mali hakların iade edileceği anlamına da gelmez. Cezanın tüm sonuçları denmekle, sicildeki kayıtların silinmesi ve memurun cezadan önce sahip olduğu özlük hakları ile memuriyete devam edebileceği kast edilmektedir.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın Av. Dilek Hanım ben bu afla derecemi geri almak istiyorum ve daha önce böyle bir konu ile ilgili bir emsal kararı var elimde. Sizce bu emsal kararıyla kadememi alamazmıyım?

Dairesi Karar Yılı Karar No Esas Yılı Esas No Karar Tarihi
    ONİKİNCİ DAİRE 1997 2514 1997 1433 31/10/1997

KARAR METNİ
    3817 SAYILI YASA İLE DİSİPLİN CEZALARININ BÜTÜN SONUÇLARIYLA AFFEDİL
    DİĞİ BELİRTİLDİĞİNDEN, BİR YIL KADEME İLERLEMESİNİN DURDURULMASI CEZASI İLE CEZALANDIRILAN DAVACININ, 657 SAYILI YASANIN 64. MADDESİNDE BELİRTİLEN KOŞULLARI TAŞIMASI HALİNDE KADEME İLERLEMESİNİN YAPTIRILMASI GEREKTİĞİ HK.<
    Dava, bir yıl kademe ilerlemesinin durdurulması cezasıyla cezalandırılan ve 30.7.1992 tarihinde 3817 sayılı Af Kanunu uyarınca, cezasının hükümsüz kalmasına karar verilen davacının, tarafına verilmeyen bir kademenin verilmesi istemiyle yaptığı başvurunun reddine ilişkin işlemin iptali istemiyle açılmıştır.
    Manisa İdare Mahkemesi'nin 27.12.1996 günlü, 1996/949 sayılı kararıyla; 3817 sayılı Af Yasası'nın 1.maddesinden sözedilerek, dosyanın incelenmesinden infaz ve koruma başmemuru olarak görev yapan davacının, tutukluya darp ve fena muamelede bulunma eylemi nedeniyle yapılan yargılama sonucunda ... Asliye Ceza Mahkemesince hapis cezasıyla
    cezalandırıldığının ve ... Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanlığı'nın 26.9.1988 tarihli kararı ile de " 1 yıl süre ile kademe ilerlemesinindurdurulması" cezası verildiğinin anlaşıldığı, anılan yasa hükmü ile kapsam dahilindeki disiplin cezalarının affedildiği, ancak infaz olunan cezaların geri alınarak, ceza verildiği anda var olan hukuki durumun tekrar tesis olunacağına ilişkin bir hükme yer verilmediği, davacının hizmet süresinde söz konusu bir yılın değerlendirilmesi ve yasahükmü uyarınca geçmiş süreler için parasal yönden herhangi bir hak talep edilemeyecek olması karşısında tesis edilen işlemde mevzuat hükmüne aykırılık olmadığı gerekçesiyle, dava reddedilmiştir.
    Davacı, 3817 sayılı Yasa'da; verilmiş disiplin cezalarının bütün sonuçlarıyla affedildiğinin belirtildiğini, geçmiş süreler için parasal yönden, herhangi bir talebinin olmadığını, tarafına bir kademenin verilmesi gerektiğini öne sürmekte ve idare mahkemesi kararının temyizen incelenerek bozulmasını istemektedir.
    3817 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Disiplin Cezalarının Affı Hakkında Kanun'un 1.maddesinde, "Bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce işlenmiş Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık,
    sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüzkızartıcı ve şeref ve haysiyeti kırıcı suçlar sebebiyle, kurumla sürekli olarak ilişik kesilmesi sonucunu doğuran disiplin cezaları ile 2802 sayılı Hakimlerve Savcılar Kanunu'nun 68.maddesinin (e) ve (f) bentleri ve 69.maddesi gereğince verilmiş yer değiştirme ve meslekten çıkarma cezaları hariç olmak üzere kanun, tüzük ve yönetmelikler gereğince memurlarve diğer kamu görevlileri ile bu görevlerde bulunmuş olanlar hakkındaverilmiş disiplin cezaları bütün sonuçları ile affedilmiştir." hükmü
    yer almıştır.
    Dava dosyasının incelenmesinden, ... Kapalı Cezaevi infaz ve koruma memuru iken,tutukluyu darp ve fena muamelede bulunmak suçundan dolayı, .. Asliye Ceza Mahkemesi'nin 1987/268 sayılı kararıyla, iki ay, onbeş gün hapis ve aynı süre muvakkaten memuriyetten mahrumiyet
    cezası ile cezalandırılan davacının, aynı suçtan dolayı ... Adli Yargı Adalet Komisyonu'nun 1988/5 sayılı kararı ile "Bir Yıl Kademe İlerlemesinin Durdurulması " cezası ile cezalandırıldığı, 30.7.1992 tarihinde, 3817 sayılı Af Kanunu uyarınca disiplin cezasının hükümsüz kalmasına karar verildiği, davacının cezasının hükümsüz kalması nedeniyle
    tarafına bir kademe verilmesi istemiyle 25.3.1996 tarihinde idareye başvurduğu, anılan komisyonun 1996/7 sayılı kararı ile, cezasının infaz edilmiş olması gerekçesiyle isteminin reddedildiği anlaşılmıştır.
    Yukarıda sözü edilen yasa hükmünde, disiplin cezalarının bütün sonuçlarıyla affedildiği belirtildiğine göre, davacının bir kademe ilerlemesinden faydalandırılması anılan yasa hükmünün doğal sonucu olup, yalnızca cezanın hükümsüz kalmasına karar verilmesi ve ceza kararının dosyadan çıkarılması ile ilgilinin Af Yasası'ndan yararlanmış olduğundan ve yasanın amacına ulaşıldığından söz edilemez. Bu durumda, kademe ilerlemesi için 657 sayılı Kanun'un 64.maddesinde belirtilen şartları taşımadığı yolunda bir iddia bulunmayan davacı hakkında tesisedilen işlemde mevzuata uyarlık görülmemiştir.
    Öte yandan, temyize konu idare mahkemesi kararında, Af Kanunu gereğince geçmiş süreler için parasal yönden herhangi bir hak talep edilemeyeceği belirtilmiş ise de, dava dilekçesinin incelenmesinden, davacının böyle bir talebinin olmadığı da görülmüştür.
    Açıklanan nedenlerle, davacının temyiz isteminin kabulüyle, Manisa İdare Mahkemesi'nce verilen, 27.12.1996 günlü, 1996/949 sayılı kararın 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 49.maddesinin 1/b fıkrası uyarınca bozulmasına, aynı maddenin 3622 sayılı Yasa ile değişik 3.fıkrası gereğince ve yukarıda belirtilen hususlar gözetilerek yeniden bir karar verilmek üzere dosyanın adı geçen mahkemeye gönderilmesine, karar verildi. (MT/ES)

(DAN-DER; SAYI:95)

İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Disiplin affı

"tum sonuclari ile af edilir"
    fiillin cezasi 24 ay kidem tenzilidir. Af 24 ay cezasi af edilmistir. yani ceza ortadan kalkmistir. nasil oluyorda kanun ile ortadan kalkan, yok sayilan fiilin cezasi kalmaktadir. eger kalabiliyorsa bu nasil bir "AF" dir. Kanunda cezasini cekenlerin Aftan faydalanamayacagina dair bir hukum yoktur.

bu durumun aciklamsini 1 yildir her yerde ariyorum ama henuz bir cevap bulamadim
    Lutfen yarim edin!!!

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: