+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 12 ileti bulundu.

Konu: Tedbir ve yoksulluk nafakası, tazminat

Tedbir ve yoksulluk nafakası, tazminat Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Turkey.
    İletiler
    21
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Tedbir ve yoksulluk nafakası, tazminat

Eşim 2 aylık evliliğimiz sonrasında eşyalarını ve ziynetini alarak evi terk etti. Kısa süren evliliğimiz zarfında asabi uzlaşmaz tavırları nedeniyle herşey yüzünden kavga çıkarıyordu, sinir krizlerine giriyordu.
    Ona karşı şiddet, hakaret veya başka bir kötü davranışım olmadı.

Evi terk etmeden önceki tartışmamızda aramızdaki problemleri kendi anne babasına aktarıp onların hakemliğini istemiştim. Ancak o buna evi terk ederek cevap verdi ve boşanma davası açıp 10+20 milyar maddi-manevi tazminat ve 1 milyar tedbir ve yoksulluk nafakası istedi.

Bu sırada ben yokken eve gelip akrabalarıyla diğer eşyalarını da toplayıp gitti. Evden ayrıldıktan sonra evde bıraktığı günlüklerini buldum ve evlilik öncesi iki yıl içinde aile baskısından bunalıp depresyona girdiğini sorunları olduğunu öğrendim.

Mahkemeye bunları delil olarak sundum.
    Ayrıca babasının eczanesinde sigortasız kalfa olarak çalıştığını bunu şahitlerle ispat edeceğimizi belirttim.
    İlk celsede tedbir nafakası çıkmadı, şahitlerin dinlenmesi ve karşı tarafın cevabı için iki ay sonrasına gün verildi.

Forumlardan anladığım kadarıyla tedbir nafakası çalışmayan eşe, yoksulluk nafakası ve tazminat ise kusuru daha az olan eşe veriliyor.

1. İlk celsede tedbir nafakası kararı çıkmamış olması daha sonra çıkmayacağı anlamına gelir mi? Tedbir nafakası çıktığı tarihten geriye dönük uygulanabilir mi? (2. celsede çıkan tedbir nafakası, 1. celse veya dava açılış tarihinden itibaren uygulanabilir mi?
    Babasının yanında sigortasız çalıştığı için benim şahit göstermem çalıştığına dair kanıt kabul edilir mi? Sadece yardım ediyorum, ya da artık çalışmıyorum diye ifade vermesi durumunda ne olur?

2. Başka bir yazıda şöyle bir gerekçeli karar okudum:
    "Davacı kocadan kaynaklanan davalının kişilik haklarına saldırı teşkil eden maddi bir olayın varlığı kanıtlanamamıştır. Türk Medeni Kanununun 174/2. maddesi koşulları oluşmadığı halde yazılı şekilde manevi
    tazminat takdiri doğru görülmemiştir"
    Günlüklerini mahkemeye sunmam kişilik haklarına saldırı sayılır mı?
    Kusur denince aklıma şiddet, hakaret, zina, kötü alışkanlık, evin ihtiyaçlarını karşılamama geliyor. Bunların dışında kusur olabilir mi?

3. Tazminat ve yoksulluk nafakası tamamen kusur fazlalığına bağlıdır, değil mi?

4. Evi terk edene kadar aramızdaki tartışmalara şahit olan biri olmadı. Terk ettikten sonra kendi anne ve babasının huzurunda konuşmalarımız oldu. Gözle görmeyenlerin başkasından duydukları (eşimin anlattıklarına göre) şahitlikleri kabul edilir mi?

5. Herhangi bir *resmi* geliri ya da mal varlığı yok. Ancak iki ay içinde sudan sebeplerle kavga çıkarıp evi terk etmesinden ya ciddi psikolojik problemleri olduğu ya da maddi çıkar sağlamaya dair planları olduğu sonucuna varıyorum.
    Bu durum da beni maddi ve manevi zarara uğratmıştır. Düğün, ev tadilatı ve ev eşyaları için 60.000 YTL'den fazla harcama yaptım. Bunu sadece 60 gün için mi yaptım?
    Bu durumu delilleriyle ortaya koyduğum takdirde hiçbir resmi geliri ya da mal varlığı olmayan birinden tazminat alabilir miyim?

İlginiz ve cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Hukuki NET Güncel Haber

Tedbir ve yoksulluk nafakası, tazminat konulu yargıtay kararı ara
    Tedbir ve yoksulluk nafakası, tazminat konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    16
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"> Forumlardan anladığım kadarıyla tedbir nafakası çalışmayan eşe, yoksulluk nafakası ve tazminat ise kusuru daha az olan eşe veriliyor.

1. İlk celsede tedbir nafakası kararı çıkmamış olması daha sonra çıkmayacağı anlamına gelir mi? Tedbir nafakası çıktığı tarihten geriye dönük uygulanabilir mi? (2. celsede çıkan tedbir nafakası, 1. celse veya dava açılış tarihinden itibaren uygulanabilir mi?

3. Tazminat ve yoksulluk nafakası tamamen kusur fazlalığına bağlıdır, değil mi?

Bu durum da beni maddi ve manevi zarara uğratmıştır. Düğün, ev tadilatı ve ev eşyaları için 60.000 YTL'den fazla harcama yaptım. Bunu sadece 60 gün için mi yaptım?

<div align="right">Ekleyen: jarkin - 24/11/2006 : 09:15:24</div id="right">
    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">
    Sayin Jarkin

oncelikle gecmis olsun, bunu bilmelisin ki, bosanma kanunlari tek taraflidir, yani hep kadin'dan taraflidir, yani tamamen oldugu gibi adaletsizdir. Bosanma kanunlari kadinlara, eslerini bos yere terk edip, para yapma hakki tanimis'dir.

Alinan takilar nedense kadinin hakki'dir, 1 gun bile yaninda kalmasa bile (ne iyi degil mi?), sen senerlerce calis o takilari al, kadin'da nakah'dan 2 gun sonra seni istemiyorum deyip bunlari alip gitsin. 60 gun icin 60.000 YTL odedim, iyi ki 60 gun kalmis bari, insaalah 60.000 YTL'in tadini 60 gunde cikarmisin'dir. Ama maaselef burada bitmiyor, senden daha cok kopartacaklari var.

Bi kere ne olursa olsun, tedbir nafakasini dava acildigi tarihten, bitime kadar odeyeceksin, davayi kim actigi onemli degil, kadinin kusuru aranmiyor, calisip calismamasi onemli degil, esin hakkiz bile olsa odenecek. Ilk celsede baglanmamasi onemli degil, ikinci veya ucuncu celsede baglanabilir. 1 milyar isteme onemli degil, senin gelirine gore baglanacak'dir. Davayi kazanirsan nafaka biter ve tazminat odemesin, ama kaybedersen yoksulluk nafakasi olarak devam eder ve tazminat odemek zorunda kalirsin. (Ama haksiz'liga ugramis erkegin ne tedbir nede yoksulluk nafakasina hakki yok)

Tedbir nafakasi ve takilar kanunu
    Bu cirkin nafaka ve su anki mevcut bosanma kanunlari (yani takilar kadinin'dir diye), benim oldugu gibi, senin ve bir cok evliligin sebebsiz yikilmasina neden olmustur, ve tedbir nafakasi kalkmadikca, daha bir cok evlilik yikilacak'dir. Ornegin- kadinlar neden kocanin yaninda kalsin ki?, bosanma davasi acip kendisi ve ailesi icin bol para yapmak varken, tekrar evlenir ve tekrar bi suru takilar alirim. Anlayan anlamistir.

Boşanma davası sizin lehinize sonuçlanmasıyla birlikte eşinizin sizden daha kusurlu olması kaydıyla uğradığınız maddi zararlar için maddi tazminat, manevi zararlar için de manevi tazminat davaları açabilirsiniz. Ama esiniz calismadigi icin, bu cok zor olacak. Kolay gelsin

Nerede
    Ankara, Mamak, Turkey.
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Merhabalar Sayın Jarkin. Öncelikle bizimde başımızda benzeri bir olayın varolduğunu söylemek istiyorum. Ben bu ülkede adalet kavramına olan inancımı kaybettim. İnşallah sizde bu inancınızı benim gibi kaybetmezsiniz. Forumdaki "yoksulluk nafakasının kaldırılması" başlığını okuyun. Eğer bu ülke standartlarında bir kadının evi,arsası,2004 model honda civic arabası varsa, bu kadının çocuğu olduğu halde hiçbir şekilde çocuğuyla ilgilenmiyorsa, orda burda gezerek hayatını geçiriyorsa ve bu kadın hala yoksul sıfatında değerlendirilip, nafakası devam ettiriliyorsa; düşünemiyorum ki koca dayağı yiyip boşanan, bir lokma ekmek bulamayan, sokakta yatan kadınlar bu ülkede ne sıfatta değerlendiriliyor. Bence, siz tazminat alamayacağınız gibi, kadının hiçbir mal varlığı olmadığı ve çalışmadığı için yoksulluk nafakasınada hükmedilebilirsiniz. Keşke adalet sizden yana olsa ama ne yazıkki! Bana göre eşinizin iyi bir anını yakalayıp işi tatlılıkla halletmeye bakın. Size kolaylıklar diliyorum.

Nerede
    kayseri, kocasinan, Turkey.
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Merhaba sayın Jarkın.Canın sagolsun öncelikle.Kolay bir durum değil tabi.Artık acı bir gerçek varki,Ailenin kutsallığı,yuvanın önemi gibi değer yargıları hiç bir anlam ifade etmiyor.
    Sayın Jarkin çok karışık ve karmaşık bir süece giriyorsun.Mutlaka Bir Avukat ile temsilini tavsiye ederim.
    Yaşadıgın ve yaşadığım sorunların benzerliğine dayanarak,ve site avukatlarının iyi niyetine sıgınarak,bildiğim ve benzer sorulara yanıt vermek istiyorum.
    Ama vereceğim cevaplar sizinle benzer sorunları yaşayan birisinin süreçteki tecrübeleridir.Asıl cevap ve yaklaşımlar konusunda profosyonel 1 avukat yardımı almalısınız.
    * 10-20 veya daha üstü tazminatlar sadece rakam oyunları ve atmasyon.1 milyarlık tedbir+yoksulluk nafakası ise:
    Mahkeme her tazminat ve nafaka isteyene:Peki hemen bunları baglayacağım tarzında hareket etmez.Ama mahkeme öncesi kadınlar 10-20-..vb isterler.benim eşimde 40+40 milyar istemişti
    *Tedbir nafakası mahkeme müddetince Mahkemece resen ve genelde bağlanır.Ve genelelde ilk celsede karar verilir.İlk duruşmada bi karar vermedi ise 2 de verme ihtimali var.Yani 2.duruşma o açıdan belirleyici olabilir.
    *Tedbir nafakası dava tarihinden itibaren işlenir.Örnegin boşanma davasını 10.09.2006 tarihinde açmışsan o tarihten itibaren ve geriye dönük hesaplanır.Tedbir nafakası isminden de anlaşılacağı gibi tedbiren bağlanan geçici bir nafakaır.
    *Esas nafaka olan Yoksulluk nafakasıdır.Bunun bağlanmasının esas felsefesi KUSUR durumudur.Yani nafaka isteyen tarafın KUSURSUZ veya diğer eşten daha AZ KUSURLU olması şartı aranır.Eğer böyle bir nafakaya hükmedilirse tarafların sosyal-ekonomik durumu göz önünde bulundurlur.
    *Babasının eczanesinde çalışması,eger resmi kayıtı yoksa SSK..vb yardım ediyorum,parasız gönüllü bulunuyorum şeklinde işin içinden çıkması muhtemel.
    *Sende bulunan mevcut günlükleri bir delil ve karine oluşturur.Aleyhte bir durum değil senin için.Maddi tazminat ta maksat (dayak,dövme,fiziksel saldırı ve sakatlık durumları...vb)
    manevi taz.(kişilik haklarının zedelenmesi..vb) durumlar düşünülür.TAZMİNAT+NAFAKA:KUSUR.
    *Anne ve babasını şahit yazdırabilir.ama bu duruma itiraz hakkın var.ve muhtemelen kabul olur.Tanıklık ve şahitlik olayları görmek,bulunmak üzerine kuruludur.
    *Takılar maalesef kadına aittir.Almak imkansız.Sen takıları götürdüğünü isbat edersen,ilerdeki eşya..vb davalarda haklılık kazanırsın.
    Sayın jarkin size tavsiyem mahkemeye yazılı,görsel,şahit,günlük vb delillerle iyi bir şekilde hazırlanıp,karşı tarafın tezlerini çürütmek üzerine kurmalısın.İnşallah tazminat+nafaka hayallerini iyi bir hazırlanmayla suya düşürürsün.
    Alllah yardımcın olsun.saygılarımla...

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    21
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Cevap yazan arkadaşlara yardımları için çok teşekkürler.
    Çoğu soruma yanıt buldum ama iki husus açıklığa kavuşmadı:

1. Sigortasız babasının yanında çalışan kadının çalıştığını ispatlamanın yolu yok mudur? Şahit gösterme, fotoğraf çekme gibi yöntemler aklıma geliyor. Bunlar delil sayılır mı? Veya başka bir yolu var mıdır?
    (Aynı iş yerinden SSK girişi yapılmış ama devam ettirilmemiş.)

2. Evlilik sırasındaki kusurlarını ve uğradığım maddi-manevi zararı kanıtlarsam hiçbir resmi mal varlığı veya geliri olmayan kadından tazminat almam mümkün olur mu?
    Kusurun kanıtlandığı durumda ödediğim tedbir nafakasından tazmin edilmek üzere tazminat davası açabilir miyim?
    Anne veya babasına tazminat davası açabilir miyim?
    Annem babam onun anne babasına tazminat davası açabilir mi?

Evlendikten 2 ay sonra sudan sebeplerle evi terk etti ve dava açtı. Evlilik oyuncak mı? Hem yaptığım masraf yüzünden zarara uğradım ham de benim ve ailemin gururu ve şerefi ile oynadı.

Nerede
    Ankara, Mamak, Turkey.
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Merhabalar Sayın Jarkin. Ben benzer bir olay yaşadığımı daha önce size söylemiştim. Biz eşimin eski eşinin evini,arsasını,arabasını ve açtığı işyerini belgelerle ispatladığımız halde bir süre sonra işyerini kapatmasından dolayı geliri olmadığı için şahsına bağlanan 1000 ytl yoksulluk nafakası kesilmedi.Kaldıki siz eşinizin baba yanında çalıştığını fotoğraflarla kanıtlasanız bile mahkeme onun gelirini inceleyecektir. Doğal olarak resmiyette onun herhangi bir geliri olmadığı için fotoğraflar yeterli kanıt olmayacaktır kanaatindeyim. Bence siz bunu araştırmaktan ziyade onun evi terk etmesinde sizin değil, onun kusurlu olduğunu somut şeylerle kanıtlamaya bakın. Mesela şahit olarak komşularınız varsa onları gösterin. Kusurlu o ise zaten sizden ne nafaka nede tazminat alamaz. Ancak sizin kusurlu olduğunuzu karşı taraf ispat ederse tazminatı ve nafakayı hakimin takdir ettiği kadar alır. Ayrıca bu toplumda erkeğin nafaka ve tazminat aldığı nadir bir durumdur. Bence bu olayın üzerinde fazla durmayın. Daha fazla zarar etmeden kurtulmaya bakın. Kolay gelsin.

Nerede
    istanbul, Kadikoy, Turkey.
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sn. Jarkin gecmis olsun.

Bende basimdan gectigi icin sadece fikir amacli yazmak istedim, yoksa kesinlikle bir avukatin goruslerine uymanizi siddetle tavsiye ederim.

Sartlar ne olursa olsun SSK'li calismadigindan dolayi ispatiniz oldukca zor. Ancak mahkemeden eger varsa hesaplarinin veya kredi kart harcamalarinin dokumunu istemek yerinde olur diye dusunuyorum.

Ayrica gunluklerin ve buna benzer dokumlerin mahkemeye sunulmasi her ne kadar kisisel gizlilik dense de hatta hakim bunlari incelemeye gerek gormedigini ifade etsede siz merak etmeyin onlar incelenir en azindan hakimin kafasinda bir etken olur. Bu konuyu onemle atlamamanizi tavsiye ederim.

Unutmayin biz erkeklerin bosanma davalarina hep 5-0 yenik basladigimizi hep soylesekte eger sahitlerimizi iyi secip iyi bir ifade verdirtirsek inanin adalet yerini buluyor.

Bu arada karsi taraftan tazminat alma durumunu unutun. Sizin anne babanizin karsi tarafin anne babasindan tazminat alma durumunu da unutun. Bu konu ile bosu bosuna vakit kaybetmeyin. Siz sadece ve sadece sizden artik daha fazla bir seylerin gitmesini engellemeye calisin.

Slogan seklinde tekrar etmek istiyorum; Sahitler - Sahitler - Sahitler....

butun formul bu..

Tekrar gecmis olsun.

Saygilarimla.

Nerede
    Bursa, Turkey.
    İletiler
    20
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Arkadaşlarım hepinize çok çok geçmiş olsun.Hepimizin başından ayrı ayrı dert geçiyor.Rabbim yar ve yardımcımız olsun.jARKİN senin yaşadığın durumuna benzer bir durum bende yaşıyorum ama ben bir bayan olarak çok mağdurum.Eşim olacak insan ev eşyalarımı takılarımı kısacası bana ait olan herşeyimi çaldı.Hemde ailesi ve akrabalarıyla.Üstelik ben evde hep dayak şiddet ve hakaret görüyordum.Evdende bu yüzden ayrıldım.Hakaret ve küfürlerine dayanamadım ve evi terkettim.Şuandada babamın evindeyim.4 aydırda ayrıyım.Ve ne yapacağımıda bilmiyorum.Eğerki bana da bu konuda yardımcı olursanız çook sevinirim.Hangi avukata gittiysem davan çok karışık dedi davayı almadılar..

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    596
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Burası boşanma mağdurları dayanışma derneğine dönmüş galiba.
    Sütten ağzı yananlar birbirine dert yanıyor.

Hiçbir hukukçu arkadaşın yorumunu göremedim. Onlar yorum yapsa daha faydalı olmaz mı ?
    KAtkılarını bekliyoruz.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    596
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Tedbir ve yoksulluk nafakası, tazminat

Burası boşanma mağdurları dayanışma derneğine dönmüş galiba.
    Sütten ağzı yananlar birbirine dert yanıyor.

Hiçbir hukukçu arkadaşın yorumunu göremedim. Onlar yorum yapsa daha faydalı olmaz mı ?
    KAtkılarını bekliyoruz.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: