+ Konuyu Yanıtla
1 den 10´e kadar toplam 10 ileti bulundu.

Konu: Astsubaylıktan istifa sonrası ödenecek tazminat

Astsubaylıktan istifa sonrası ödenecek tazminat Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    ankara, çankaya, Turkey.
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Astsubaylıktan istifa sonrası ödenecek tazminat

Merhaba öncelikle sitenin kurucularına teşekkür ederim.

Sivil kaynaklı bir üniversite bitirdikten sonra 2004 yılında muvazzaf astsubay oldum. Bir yıllık deneme sürecinde kendi isteğimle istifa ettim. ilişiğimi keseli yaklaşık 1 ay oldu.

926 sayılı personel kanununa göre bana yapılan eğitim ve öğretim masrafları kanuni faiziyle birlikte bana geri ödettirilecek, fakat ödeyeceğim miktar farklı sınıftan olan diğer devrelerime göre çok abartılı olacak.

Ben TANK sınıfındaydım, tankçı devremin birine 32000ytl diğerine 33000ytl ben bu arkadaşlardan 1 yıl sonra istifa ettim, PİYADE sınıfında olan diğer bi arkadaşıma da 700ytl ödetme miktarı geldi. benim ödeyeceğim miktar daha belli değil ama (tahminime göre 40000ytl civarı) belli olduktan sonra bu farklılığı göstererek herhangibir dava açabilirmiyim.Birde bu farklılık neden kaynaklanmış olabilir.

ilginiz için teşekkür ederim iyi çalışmalar.

Hukuki NET Güncel Haber

Astsubaylıktan istifa sonrası ödenecek tazminat konulu yargıtay kararı ara
    Astsubaylıktan istifa sonrası ödenecek tazminat konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul, kadiköy, Türkiye.
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Tazminat yapılan eğitimin karşılığı olarak sizden talep edilecek olan tutardır.
    Anlatımınızdan anlaşılan iki arkadaşınız eğitim süresiiçerisinde eğitim sonuna doğru ayrılmış.. Çünkü siz topu topu bir sene fiili görev yapmışsınız onlar bir sene önce ayrılmış demekki göreve başlarken ayrılmışlar mantığı ile... Hata varsa düzeltiniz...
    Tazminat belirli süre TSK da kalma süresine göre hesaplanır ki buna mecburi hizmet de diyebiliriz. Bu süreyi bitirenden tazminat alınmaz. Görev süresine bağlı olarak tazminat azalır. Yani erken ayrılan daha çok ödeme yapar çünkü hizmet etmemiştir. Eğitim giderlerine yasal faiz uygulandıktan sonra bu tutarın mecburi hizmet süresine bölümü yıllık düşüşünüzü belirler. Kalan borcunuz olur. Öncelikle bu konuda anlaşalım. Yani siz hizmetten sonra bir sene fiili görev yaptı iseniz eğitimden hemen sonra ayrılandan daha az tazminat ödersiniz...
    Tutar belirlemesi ise eğitim süresince size verilen hizmet ve yatırımla orantılıdır... Bu eğitim görevlilerinin birmi başı mailiyeti iaşe ibate yasal harçlık ve en önemlisi size kullandırılan öğretilen teçhizatla ilgilidir... İşte bam teli burasıdır. Piyade sınıfı sınıf eğitimi dışında masrafı çok az olan bir eğitimdir. Tamanca tüfek ve bunların mühimmatı... Siz Tank ile bir eğitim atışı yapmış olsanız eşidiniz piyade sınıfı öğrencisinin aynı gideri için 1450 mermi yakması gerekmektedir. Bir atıştaki amartisman bedeli bir tabanca veya tüfekte neredeyse yokken Tank için ciddi rakam tutmaktadır. Dolayısı ile ciddi fark buradan doğmaktadır... Örneğin aynı dönem mezunu Kara, Deniz Ve Hava Kuvvetleri mensubu subaylar ( Olanak yok ama olsa..) mezuniyet günü ayrılsalar, Kara Kuvvetlerine giden 1 ödüyorsa Deniz Kuvvetlerine giden 12 hava Kuvvetlerine giden 8 ödemektedir. Çünkü Deniz harp okulunda okurken yazın ve okul döneminde fiili savaş gemilerinde seyir yapmakta hatta yaklaşık 30 gün yurt dışı seyri yaparak limanları dolaşmaktadır. Bu birim maaliyti arttırıcı bir nedendir...
    Baktımda çok yazmışım ... Sözün kısası eğer maddi bir hata yapılmadı ise ki yapılmaz böyle bir dava açmanız durumunda kaybedersiniz.

Nerede
    ankara, çankaya, Turkey.
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Tahminleriniz doğru
    Ben ayrıntılarıyla yazayım.
    19 nisan 30 ağustos 2004 tarihlerinde 4 aylık öğrencilik bütün sınıflar (Piyade, tank, top vs.)birarada.
    15 eylül 2004 - 14 mayıs 2005 (tankçı olarak)sınıf eğitimi yaklaşık 8 ay.

Piyade arkadaşların sınıf eğitimi 12 ay, yani toplam 16 ay devlet bu arkadaşlara masraf yaptı. Bana da toplam 12 ay , bu arada onlarda sizin bildiğiniz gibi çok ucuz mühimmatlar sarf etmediler.

Tankçı arkadaşım mahkemeye verdiğini söyledi, avukatının K.K.K. dan aldığı maliyet çizelgesine bakarak söylediği söz ''kolayca 4000-5000 ytl ye düşürebilirim.'' size göre avukatın davayı kaybettiğinde kazancı ne olabilir veya arkadaşımın kaybı.

Nerede
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Maliyet çizelgesinde hata varsa bilemem demiştim yukarıda...
    Ancak bir avukatın bir hukukçunun ''''kolayca 4000-5000 ytl ye düşürebilirim'' dememesi gerektiğine inanıyorum. Bir ara eğitim masrafları katlı olarak alınıyordu bu bile kanunla değişti..
    Avukatın karı ne olabilir sorusuna yanıt her ahvalde kanuni hakkını arkadaşınızdan alacak olmasıdır. Avukatın görevi davaları kazanmak değil kişi haklarının en iyi şekilde hukuk zemininde korunmasıdır.
    Arkadaşınızın kaybı dava süresince biriken faizi ödemek mahkeme masraflarını ödemek davletin avukatının parasını ödemek gibi olabilir eğer kaybederse...
    Dava açmak herkesin hakkıdır. Kişilik haklarından birisidir hatta. Çizelgelere iyi bakınız son kanunları ( Askeri eğitim ile ilgili kararları ) inceleyiniz derim ben size... Dikkat etti iseniz rakam doğru diye bir iddiam olmadığı gibi böylesine az bilgi ilede kesin yorum yapmak olanaksızdır.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    19
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın Müstafi meslektaşım;

Olaya birde şu açıdan bak. 70 milyon'un vergilerinden alınan paralarla size harcama yapıldı. Bu ülkenin geleceği güvenliği emanet edildi. Bu mesleği seçerken kimbilir kaç hatırı sayılır erkan eşrafından tavassut bekledin. Bu aşamada doldurduğunuz kadroya girebilmek için bekleyen en az (en az diyorum) 30 bin işsiz vatan evladı para harcadı. "Kazandınız." yazısını içeren mektubu bekledi. Şimdi siz kalkıp bir yıl sonra ben bu işi sevmedim istifa ediyorum diyorsunuz. Hakkınızda var ve bu hakkıda kullanmışsınız. El insaf. El insaf. Herkes bir meslek seçmekte hürdür. Ancak her kişi mesleğini seçtikten sonrada seçtiği mesleğinin gerektirdiklerini yapmak zorundadır. Önceleri hiçbir şart altında böyle bir hak kullanılamıyordu. Yeni yasalar sana istifa hakkını vermiş. Yetmemiş parayıda ödemek istemiyorsun. Bir hesap numarası ver. Meslekteki arkadaşlarınla pu paraya karşılık gelecek meblağı sana yardım olarak toplayalım.

Nerede
    ankara, çankaya, Turkey.
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Şimdi TaninTanin BEY, meslektaşım dediniz bir zamanlar öyleymişiz ama sizin nası bir meslekte nasıl bir statüde çalıştığınızı bilmiyorum. Oyüzden ne size bi cevap verebilirim nede sizin düşüncelerinize karşı birşeyler söyleyebilirim.

tabi sizin içinde böyle yorumlar yapmak kolay benim nasıl bir yerde nasıl bir ortamda, nasıl insanlarla çalıştığımı bilmiyorsunuz.

Şuan gerçekten buraya yazamıyacağım konular söz konusu, meslektaşsak bir zamanlar, ben size çok güzel olaylar anlatırım isterseniz.

Nerede
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

LÜTFEN KİŞİSEL TARTIŞMALARA GİRMEYELİM....
    LÜTFEN SAYGIN BİR KURUM OLAR TSK İLE İLGİLİ KÜÇÜK DÜŞÜRÜCÜ SÖZLER SARF ETMEYİNİZ.
    LÜTFEN AYRILDIĞIMIZ KURUMDA Kİ KİŞİ VE UYGULAMALARI KÖTÜLEMEYELİM...

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    19
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Yang Nigthmare,
    Bilgisayarın yüzü soğuk olur. Jest ve mimiklerin vurgulanamadığı bu tür haber kanallarında yazdıklarınız karşınızdakinin ruh hailne göre şekilleniyor. Bende kastı aşan cümlerler sarf etmiş olabilirim ama amacım seni rencide etmek değildi. İnsanın olduğu her yerde yaşadığın türden problemler ile karşılaşacaksın. -Her ne yaşamış isen-
    Bir havuzun genişliğinden korkarak denize atlamak sorunlarının çözümü olmayacaktır.
    Seni rencide etmek isteseydim şu önermeyi mutlaka cümlelerim içersine koyardım. -Çanakkaleyi gezipde "İnek gibi ölmüşler." diyen gençliğin bu tür davranışlar göstermesi normaldir...-

Gelecek sizlerin ellerinde şekillenecek....

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    19
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sonuçta davayı AYİM'e açacağına göre,

Aşağıdaki adresde istediğin cinsten örnek kararlar bulacağını umuyorum.

http://www.msb.gov.tr/prgs/ayim/ayim_kararlar.asp

Dilerim aradığını ve hak ettiğini bulursun...

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Astsubaylıktan istifa sonrası ödenecek tazminat

merhaba....konuyu dikkatle okuduktan sonra bazı katkılarım ve sorularımla iştirak etmek istiyorum...
    öncelikle bende astsubayım,tankçı ve 2004 lüyüm.Sonuçsuz yorrumlara ve gereksiz tartışmalara girmeden sorularıma cevap arayacağım...şimdiden teşlekkür ederim.
    bahsi geçen,istifa sürecinde ayrılan arkadaşlarımıza 32 bin ytl tazminat gelmiştir.yanlış hatırlamıyorsam istifa hakımız 16 mayıs 2005 de başlayıp,16 mayıs 2006 da sona erdi.3 arkadaşımız 2005 mayısında istifa dilekçelerini verdiler.tazminatları 32 bin ytl oldu.ancak 2006 mayısında istifa dilekçesini veren bir arkadaşımıza ödetme gelmedi.Bu durumun kesinliğini araştırmak için K.K.K. lığında bulunan ilgili şubeye gidip öğrenmek istedi ve aldığı cevap,hizmet süresini tamamlamış olduğundan dolayı tazminat ödemeyeceğiydi.peki şuan bizim durumumuz nedir? farklı bir hizmet yükümlülüğüne girdik,15 yıllık zorunlu fiili hizmet.eğer çeşitli sebeplerden dolayı tsk dan ilişiğimiz kesilirse tazminat ödermiyiz?eğer ödersek bu tazminat neye istinaden ödenecektir?madem ki 1 yılın bedelini 32 bin ytl biçmişler ve bu sürenin sonunda istifa edenden tazminat istemiyorlar ise,bizden hangi sebepten dolayı ve hangi ad altında tazminat isterler? tecrübenize dayanarak...,3 yıllık hizmetin tazminattan düşebileceği ortalama rakamı tahmin edebilirmisiniz?saygılarımı sunuyorum,teşekkürler.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

jandarma astsubay istifa

astsubay istifa etmek istiyorum

askeriyeden istifa etmek

astsubay istifa tazminat

astsubaylıktan istifa

astsubaylıktan istifa sonrası ödenecek tazminataskeriyeden istifaastsubaylıktan istifa edenlermuvazzaf astsubay istifa tazminat hesaplamaastsubaylıktan istifa etmeksivil kaynak astsubay istifatsk istifa sonrasi tabanca hakkiastsubayliktan istifa etmekastsubaylık istifa şartlarıastsubaylık istifa tazminatıtskdan istifa ettimaskeriyede istifa nasil olurastsubayliktan istifaastsubay istifaastsubayliktan istifa etme yonetmelikastsubay istifa sartlarimuvazzaf astsubay istifaAstsubay istifa tazminat HESAPLAMAhttps:www.hukuki.netshowthread.php15907-Astsubayliktan-istifa-sonrasi-odenecek-tazminat3 yıllık astsubayım istifa halinde tazminat
Forum