Merhaba . 2016 yılında Konya ilçesinde Fetö soruşturması ile başlayan soruşturma kapsamında ilgili ilçedeki Sulh ceza hakimliği tarafından yurtdışı çıkış yasağı konulmuştu. 2019 yılında Konya merkezde Ağır Ceza mahkemesinde yargılanma sonucu ilk celsede beraat ettim . Mahkeme tedbirleri kaldırdı . Sonrasında temyiz aşamaları sonucu 2024 Şubat ayında Yargıtay kararı onadı. Dosya Konya ağır cezaya geldi ve kapandı. Bu sırada dosya Yargıtayda iken Nüfus müdürlüğüne sorduğumda pasaport alamayacağımı üzerimde tedbir göründüğünü söyledi. Karar onanınca ise sordum alabilirsiniz dedi ve yeşil pasaport aldım. Pasaport başvurusunda memur yine de 2016 da bir dosya gözüküyor dedi ama şefine sordu sorun olmaz dedi ve nitekim pasaport aldım .
Geçen hafta yurtdışına gitmek için ailecek havalimanında idik . Bagajlarımızı verdikten sonra pasaport kontrolüne gittiğimizde polis hakkımda hala tahdit olduğunu yurtdışına çıkamayacağımı söyledi. Tutanak tuttular. Polis avukatımın dilekçe vermesi gerektiğini söyledi. Avukatım ise mahkemenin yapması gereken bir şey olduğunu söyledi . Nitekim mahkeme kalemi gerekli yazıları yazdıklarını kararlarla birlikte bulunduğum yerdeki Emniyet müdürlüğüne giderek halledebileceğimi söylemiş. Ancak bugün gittiğim ilçe emniyeti olaydan bihaber ve bizde pasaport şube yok Nüfus müdürlüğü bakıyor dedi ben de Nüfus müdürlüğüne gittim onlarda doğal olarak bizde yasak yok olsa zaten pasaport vermezdik dediler. Emniyet veya adliye ile ilgili bir durum dediler.
Mahkemenin yazısına baktığımda ilk yasağı koyan ilçe Sulh ceza ile bir yazışma göremedim sadece tedbirlerin kalkması ile Merkez sulh ceza hakimliği ile ilgili yazı gördüm. Burada sorun nerede?
Ne yapılmalı ve bu durum ne kadar sürede çözülür.
WhatsApp Image 2024-04-16 at 18.06.57.jpg
WhatsApp Image 2024-04-16 at 18.07.05.jpg