Kıymetli hukukçular ve hukukseverler öncelikle yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Bayram tatili nedeniyle yolda olduğum sırada 07/04/2024 tarihinde aracımın kayması sonucunda refüje vurarak 2-3 takla attım ve aracımda tek taraflı çarpma hasarı meydana geldi. Ben ve araçta bulunan eşim herhangi bir yara almadan araçtan çıktık. Araç öncelikle yed-i emin otoparkına ve daha sonra anlaşmalı çekici ile sigorta şirketinin gösterdiği anlaşmalı oto servise çekildi. Hukuk forumlarında ve internette yaptığım araştırmalardan anladığım kadarıyla bu durum hem Dain-i Mürtehin konumundaki bankaya hem de sigorta şirketine göre değişebiliyor. Ben bu konuyu hukukçu yahut kazazede olarak yaşamış olabileceğiniz için tecrübelerinize başvurmak maksadıyla açtım. Bu doğrultuda sizlere sormak istediğim :

1- Aracın perte ayrılması durumunda rehin miktarının bankaya doğrudan sigorta şirketi tarafından ödenmesi ve aracın bundan sonra perte ayrılması mümkün müdür? Rehine yetecek tutarın bankaya ödenmesi ve ardından bakiyesinin tarafıma yatırılması şeklinde bir uygulamadan bahsediyorum. Aracın noterde devrinin yapılması için rehin durumunun tarafımca kaldırılmasının talep edilmesi halinde rehine yetecek miktarda ödemenin tarafımdan yapılması mümkün değildir. Rehin durumunu kaldıracak ve krediyi kapatacak kadar tutarı finanse etme olanağım yok.

2- Sigorta şirketi ve banka rehin durumunun öncelikle tarafımca sonlandırılmasını isterse, sigorta şirketinden rehini kaldıracak kadar avans ödeme talep etmem mümkün müdür?

3- Aracın perte ayrılmak yerine onarımı yoluna gidilmesi halinde, sigorta şirketinin Dain-i Mürtehin'i öncelikli alacaklı olarak kabul etmesi sebebiyle oto servise ödeme yapmak yerine Dain-i Mürtehin'e onarım bedelinin ödemesini yapması ve bunun benim kredi borçlarıma mahsup edilmesi sürecinin gerçekleşme ihtimali var mı? Böyle bir süreçte kredi borcumun kapatılmasına rağmen onarım için gerekli tutarın yine tarafımdan otoservise ödenmesi mümkün değildir.

Karşılaştığım bu zor durumda yardımlarınıza ihtiyacım var. Teşekkür ederim.