Merhaba,

Yaklaşık 10 senedir bir erkek çocuğunun koruyucu ailesiyiz. Eşim vefat etti dolayısıyla ben, oğlum ve koruyucu ailesi olduğumuz çocuğumuz birlikte yaşıyoruz. Devlet koruyucu ailelere isteğe bağlı sigorta imkanı sunuyor, biz de başvurmuştuk, başlangıçta kabul edildi ancak eşimin vefatı gerekçe gösterilerek 1-2 ay sonra sigortamız iptal edildi. Bu durumla ilgili T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının "Koruyucu Aile Ödeme İşlemleri" konulu, 2015/07 sayılı genelgesinin 10. maddesi gerekçe olarak gösteriliyor: "10- Tek ebeveyn olan koruyucu ailelerden sosyal güvencesi "İsteğe Bağlı Sigorta" olanların Yönetmelik kapsamındaki İsteğe Bağlı Sigorta prim ödemesi karşılığının yapılmaması"...

Ancak sırf eşim vefat ettiği için bu sigortadan yararlanamıyor oluşumun hukuksuz olduğunu düşünüyorum. İlgili maddenin anayasanın eşitlik ilkesine ters olduğu veya usulsüz olduğu söylenebilir mi? 6 yıl önce sigortaya başvurmuştum, davacı olmam durumunda haklı bulunur muyum veya geçmişe dönük prim ödemelerim yapılır mı?

Yardımlarınızı rica ederim, iyi forumlar.