2022 Ağustos ayında bir arkadaşımdan ticari bir işte kullanmak maksatlı 255.000 tl borç para aldım. Bu paranın karşılığında ise 450-500 bin tl bandında da bir geri ödeme yapacağımı söyledim. O da canıma minnet diyerek kabul etti. Fakat bazı problemler oldu ve ben kendisine ana para dahil bir ödeme yapamadım. Ardından kendisi de sözüne güvenmek istiyorum dedi ama kendimi de güvene altına almam gerek diyerek 1 milyon liralık senet imzala bana ver dedi. Kendisine güvendiğimden ötürü ve mahcup olduğumdan ötürü buna tamam dedim. Fakat sonrasında kendisi benden para alamadığından dolayı zor duruma düştüğünü ve çeklerini ödeyemediğini ve bu doğrultuda da birilerinden borç aldığını söyledi. Borç aldığı kişilerin ise sıkıntılı tipler olduğunu söyledi. 2022 ekim ayında beni bir kafeye çağırdı oturup konuşalım ne yapabiliriz dedi.
Konum yolladı dediği adrese gittim. Gittiğimde borç aldığım arkadaşın yanında 3 kişi daha vardı. Bu kişiler beni ve borç aldığım arkadaşı tehdit ettiler. Benim arkadaşıma verdiğim senedi yırtıp attılar. Sonra tekrardan arkadaşım adına olacak şekilde 250.000 tl tutarında 6 adet senet imzalattılar. Kimliğimin fotoğraflarını çekip birilerine yolladılar. Sonrasında bu parayı ödemezsen zorla almasını biliriz şeklinde tehditler ve akabinde hakaretlere devam ettiler. İlk kez böyle bir durum ile karşılaşmıştım. Ayrıca arkadaşımın dediğine göre borç ödenene kadar arkadaşımın aracı olan Tiguan marka araca orada el koydular. Ardından Vito araca binip basıp gittiler.
Eve geçince arkadaşıma onları şikayet edeceğimi belirttim. O da bu tarz bir şeye kalkışma beni de yakarsın dedi. Bundan ötürü herhangi bir şey yapmadım. Sonrasında ben arkadaşıma aldığım 255.000 tl ye karşılık 75.000 tl 2022 aralık ayında ödeme yaptım. O tarihten sonra bir ödeme yapamadım. Bu süreçte sosyal medyada beni ve onu tehdit edenlerle aynı ortamlarda fotoğraflarda gördüm. Sonrasında kendisi ödeme yapmayacaksan senetleri icraya vereceğim diye söyledi. Ardından avukatına beni yönlendirdi. Avukatı ile de 2023 Ağustostan beri irtibat halindeyiz. Taksitli ödeme konusunda toplamda 600-650 bin tl ilk bir ödeme planını kabul ettim. Fakat avukatı da ben de uzun süredir borç aldığım arkadaşa ulaşamadık. Geçen hafta ise uyaptan baktığımda hakkımda icra takibi başladığını gördüm. İmzaladığım o 6 adet senet ciro edilmiş ve başkası adına icraya verilmişti. Şu an 2 milyon tl şeklinde dağ gibi bir borç gözükmekte. Arkadaşıma ulaşamamaktayım. Avukat ise hiçbir şeyden haberi olmadığını söyledi.
Bu tarz bir durumda ne yapabilirim ? Seneti kafede tehditlerle imzalatanlar ile alakalı şikayette bulunmalı mıyım ? Arkadaşımla olan konuşmalarımın hepsi durmakta. Borçtan ötürü aracına el koyduklarını söyledikleri tehditleri vs bununla alakalı konuşmalarımız mevcut.
Bu senet borcunu durdurmanın bir yolu var mıdır ? Aldığım para 255.000 tl . 75.000 tl ödeme yaptım. Ama imzalatılan senet bana 1.5 milyon tl. O senet de ciro edilip icraya konuluyor. Nasıl bir yol önerirsiniz ? Kısmi ödeme olduğundan ötürü bedelsiz senet konusunda şikayet ile , tefecilik ve tehdit ile senet imzalatma hususlarında şikayette bulunabilir miyim ?