Merhabalar değerli forum üyeleri ,

Ben 2017 ocak ayından temmuz ayına kadar 7 ay boyunca Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisinde Sahil Güvenlik Sözleşmeli Astsubay adayı olarak eğitim gördüm ve 7. ayın sonunda devam eden bir ceza davam olması sebebiyle ilişiğim kesildi. Bende mahkemeye dava açtım ve hala danıştayda mahkemem sürmekte.

Sorum şu , 1111 sayılı askerlik kanununa göre bildiğim kadarıyla benim orada geçen 7 ayım askerlik süresini karşıladığı için askerlik hizmetimi tamamlamış gözükmem gerekiyordu.
Ancak ben tecilim olması sebebiyle askerlik şubesine başvurmadım ve 2019 da 7179 sayılı yeni askerlik kanunu ile eğitimde geçen sürem 3 te 1 i sayılıp bana 3.5 ay askerlik yapacağım söyleniyor.

7179 sayılı kanunda ise yer alan ibareler benim aldığım eğitimi kapsayan açık bir tanım bulunmuyor ben ASEM Astsubay eğitim merkezi öğrencisiydim ve ne fakülte ne üniversite nede meslek yüksek okulu öğrencisiydim, sözleşmeli dış kaynaktan alınan personel niteliğinde eğitime tabi tutulmuştuk. Bu noktadanda ilerleme şansım olabilir mi ?

Benim hukuki bilgim neticesinde sonradan çıkan kanun kişinin aleyhine ise ise uygulanmaz. Bu konuda ne yapabilirim lütfen yardımcı olunuz.

Bir sorum daha var oda şu ki 1111 sayılı kanunda ki ibarede Jandarma ve Sahil Güvenlik akademisinde geçen sürenin askerlik hizmetini karşılaması halinde temel askerlik eğitimine tabi tutulmadan yedeğe geçirilirler ibaresinden . Bu Akademide eğitim görenlerin 1'e 1 gün olarak sayılacağını mı işaret ediyor yoksa 3 gün'ü 1 gün sayılması ile toplamda muvazzaf süreyi karşılayanlarımı kasdediyor (örn : 18 ay 3 te 1'i 6 ay -> muvazzaf askerlik süresini karşılıyor)

İşte 1111 sayılı kanun maddesi =>
13. (Değişik: 2/1/2017-KHK-680/23 md.; Aynen kabul: 1/2/2018-7072/22 md.) Harp okulları, Gülhane Askeri Tıp Akademisi ve astsubay meslek yüksek okulları, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi veya Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ile Sahil Güvenlik Komutanlığı adına okudukları üniversite, fakülte veya yüksek okullardan ilişiği kesilenlerin, bu okullarda ay olarak okudukları sürenin üçte biri muvazzaflık hizmetinden sayılır. Bu yükümlüler mutlaka askerlik eğitimine tabi tutulur. Ancak harp okullarında veya Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisinde geçen sürenin muvazzaf askerlik hizmet süresini karşılaması halinde bunlar temel askerlik eğitimine tabi tutulmadan yedeğe geçirilirler.

İşte 7179 sayılı kanun maddesi =>

Askerî okullardan ayrılanlar

MADDE 46 – (1) Askerî öğrenci olarak okudukları Milli Savunma Üniversitesi ve diğer üniversite, fakülte veya yüksekokullar ile meslek yüksekokullarından ilişiği kesilenlerin, bu okullarda ay olarak okudukları sürenin üçte biri muvazzaflık hizmetinden sayılır. Askerlik hizmetinden sayılan sürenin erbaş ve erlerin tabi olduğu hizmet süresini karşılaması hâlinde bunlar askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılır.