Merhaba,
Hukukçu olmadığımdan nasıl müdahale edeceğimi bilemedim. Bugün ablamın açtığı veraset ilamı davası görüldü. Hakime hanım evrakların tamamlanması, nüfüs bilgilerinin sağlanması amacıyla 6 ay sonrasına gün verdi. 28.09.2023 tarihine. Ölen eşin tüm aile fertlerinin vefat etmiş olduğu bilgilerine rağmen, ölen eşin annesinin evlenmeden önce başka yerde nüfüsa kayıtlı olduğu görüldüğünden evlilik öncesi nüfus kayıtlarının çıkartılması için evlenerek nüfusa kayıtlı olduğu İstanbul Fatih Nüfus Müdürlüğüne talep yazısı yazıldı. Fatih Nüfus Müd. kendi bünyesinde geçmiş kayıtları bulamadığından Ankara Nüfüs İşleri Genel Müd. yazı yazdı. Oradan gelen yazıda da evrakların kayıp veya zayi olduğundan bulunmadığı yanıtı geldi. Ben tüm bunları Uyap Vatandaş portalından takip ettim. Bugün hakime hanım yanıt gelmediğini söyleyince nazikçe yanıtın gelmiş olduğunu benim Uyapdan takip ettiğimi ve hatta kayıt tarihini de belirterek ititaz ettim. benim itirazımı önce kendilerinin de uyaptan takip ettiklerini ve yanıt gelmediğini söylemesine rağmen dosyayı biraz daha karıştırınca gelen yazıyı buldu. Ama yazıyı doğru dürüst okumadan gelen yazının Fatih Nüfus Müdürlüğünden olduğunu Nüfus İşleri Genel Müdürlüğünden yanıt gelmediğini bu yüzden de dava için 26 Aralık tarihini verdiğini belirtti.
- Mahkeme Karşıyaka Nufüs Müdürlüğüne yazı yazmıştı, Karşıyaka Nüfus Müd. Fatih İlçe Nüfus Müdürlüğüne yazmış, orası da Ankara Nüfus İşleri Genel müdürlüğüne. Bu yüzden gelen yazı Fatih Nüfus Müdürlüğünden. Yazıda ilgi bölümünde tüm yazışma safhaları belirtilerek, Nüfus İşleri Genel Müd.yazısı da tarih ve numara belirtilerek, herhangi bir kayıt bulunamadığı belirtilmiş. Bu yüzden mahkemeye gelen yazı Nüfus İşleri Genel Müdürlüğünden değil. Hakime hanım davaya o kadar lakayıt ki bunları fark etmiyor.
- Verilen bu ara karara (dava için 26 Aralık tarihine gün verilmesine ve tekrardan yazı istenmesine nasıl itirazda bulur ve davayı öne çekebilirim. ( Malum bu enflasyon ortamında bankadaki mevduat eriyip gitmekte.
- Bugün öğrendiğim kadarı ile veraset davasının illa maktulün yaşadığı yerde açılması gerekmiyormuş. Sonuca daha kısa sürede ulaşabilmek için küçük bir ilçeye kayıt yaptırıp oradan dava açmak ve dava kabul edilip daha yakın bir tariihe gün alınıp mevcut davayı sonlandırmak mümkün mü?

Yanıt verebilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürü borç bilirim.