Merhaba, 2022 Yılı Kasım ayında bir telefoncudan 2. el bir telefon satın aldım. Satın alırken, bu cihazı telefoncuya satan kişinin cihazı kendi rızası ile sattığına dair kimlik fotokopisi ile birlikte bir satış sözleşmesinide teslim aldım. Bu telefona geçtiğimiz ay IMEI nin kapatılacağına dair bir mesaj geldi ve IMEI sorguladığım zaman şu şekilde bir mesajla karşılaştım.

"Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2022/79334 soruşturma numarası ile haberleşme bağlantısı kesilen IMEI."

İkametgah adresim Ankara Batı adliyesi bölgesinde olduğu için hemen Adliye Savcılık Ön Büro aracılığı ile Dilekçe ve satış sözleşmesini Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmek üzere teslim ettim. Ankara adliyesi telefonu teslim almadı ve dilekçeme " Eğer Talep Edilirse Cihazı Teslim Edeceğim" diye bir not düşmemi söylediler. Ücretini Ödeyerek aldığım cihazım 1 aydır kullanım dışı şekilde bekliyor, Cihazın 2. bir IMEI adresi olmasına rağmen ben herhangi bir sorun olmaması adına cihazı kapalı tutup kullanmıyorum ama malum günümüz şartlarında yeni bir telefon almak pek mümkün değil, Bu durumda her geçen gün ben haksız yere mağdur oluyorum. Kayseri Adliyesini aradığım zaman bana bir bilgi vermiyorlar.

Merak ettiğim konu şu, Bu tür soruşturmalar ortalama olarak nekadar sürüyor ve sonucu ne şekilde oluyor? Yani hem telefon elimden alınıp hemde ödediğim paranın yanması gibi bir durum sözkonusu olabilir mi? Yoksa soruşturma sonrası telefonun kullanıma tekrar açılması mümkünmüdür?