Merhabalar,

2019 yılında Almanya'da bir şirket için tekstil ürünleri üretimi yaptık. Normalde ödemenin tamamını almadan ürünleri göndermiyoruz fakat kardeşime baskı yapıp malları parayı vermeden almışlar. Olay biraz karışık ama madde madde ve sade bir şekilde anlatmaya çalışayım.

-Almanya'daki firma için, onların istediği marka ile üretim yaptık.

-Parayı ödemeden ürünleri aldılar. Daha sonrasında ödeme istediğimizde ürünler hatalı dediler.

-Ürünlerin hatalı olmadığını biliyoruz ama ürünlerin hatalı olduğu durumda ya mallara hiç ellenmeden iade edilir ya da reklamasyon faturası kesilir, geri kalanı ödenir.

-Bu firma bize ne malları gönderdi, ne ödeme yaptı. Nakliye ücretini bile bize ödetti. Malları istedik göndermedi, parayı istedik göndermedi.

-Şimdi ise Türkiye'de bir avukatları var, bize mail attı. Ağustos sonuna kadar malları gelip, depo ücreti olan 950-1000 euro yu ödeyip alın. Almadığınız taktirde mallar imha edilecektir diyor.

-Almanya'dan birini bulduk. Karşı tarafı aradı. Malları gidip almasını istedik. Biz 1400 1500 tane ürün gönderdik. Karşı taraf ise 500 tane mal var depo ücretini ödeyip alın bunları demiş.

-500 tane mal var ama kalan 1000 tane malın parasını ödemiyorlar. 500 tane ürünü depo ücretini almadan vermiyorlar.

Bu anlattıklarımın hepsi belgelidir. Resmi olarak daha fazlası var hatta. Bu durumda ne yapabilirim? Şu ana kadar epey masraf ettim ama hiçbiri sonuçlanmadı. Burada alacağım para önemli tabii, bir diğer konu ise, apaçık enayi yerine koymaları. Orada avukat tutup uğraşmanın maliyetli olduğunu bildikleri için bu kadar rahatlar.

Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.