Merhaba, büyükşehir sınırları içindeki bir kırsal mahallede, köy yerleşik alanı içinde, dededen kalma, hisseli bir tarlamız var. Tarlanın içinde de 80’li yıllarda yapılmış tarımsal amaçlı binalar (bizim ve akrabaların) bulunmakta. 6360 sayılı kanun gereği bu binaların ruhsatlı sayıldığına dair belge almak için belediyeye başvuracaktık. Tapudaki eleman da tüyo olarak cins değişikliği diye başvurursanız bu belgeyi de verir belediye, direkt o belgeye başvurursanız sorun çıkarabilirler demişti.
Sonuç olarak lihkab krokisi çizdirip belediyeye başvurdum. Benim başvurduğum binalarda bir sorun yok ve hatta bu binalar yıllar önce belediye tarafından numaralandırıldığı için başvurumda resmi adresi veriyorum, ancak aynı parseldeki hissedarların birinin bir binası hazine arazisine taştığı için belediye gelip kontrol bile etmeden “Fen ve sanat kurallarına aykırılık” sebebiyle benim binalarım için yaptığım başvuruyu reddediyor. Bazı forumlarda belediyenin taşma yapan araziyi ayrıca belirtip diğerlerine sorun çıkarmaması gerektiği söyleniyor ama konuyla ilgili bir bakanlık görüşü ya da içtihat falan bulamadım henüz. Ya da valiliklerin de fen ve sanat kurallarına aykırı olup olmadığına dair görüş verebildiği söylenmiş ama valilik de ÇŞB de tek yetkilinin belediye olduğunu söylüyor. Belediyenin üst merci mahkeme bu durumda diye anlıyorum. Bu konuda beni bilgilendirebilir misiniz?
Ya da belediyeye dava mı açmam lazım? Çünkü aynı belediyenin başka bir başvuruya yan parsele taşma olduğu halde verdiği belge var elimde. Fakat o taşma yapılan arazi hazine olmadığı için onu muvafakatname ile çözdüklerini falan iddia edebilirler, sonuçta onlar istediklerinde kılıfına uydurmak kolay. Hazine için muvafakatname alabileceğim bir muhatap bulamıyorum tabii. Bizde bir de hissedarlardan bazıları yasadan sonra binalarını da genişletti, şimdi ben dava açınca onların binalarını da yıktırmayalım diye çekincelerim de var. Yoksa çoktan açmıştım davayı. Belediye hazineye taşan yere müdahale etmek yerine beni mağdur ediyor, çıldırmamak elde değil.