Merhabalar, herkese iyi forumlar.

Birkaç yıl önce mahallemize belediye tarafından ruhsat verilerek düğün salonu açıldı. Özellikle yaz aylarında günde ortalama 2 düğün yapılıyor ve müzik, havai fişek, silah, araç kornası gibi sebeple dayanılamayacak seviyede gürültüler çıkıyor. Çalışan bir insan olduğumuz için akşam saatlerinde evimizde dinlenmek isterken bu gürültülere maruz kalıyoruz.
Cimere bu şikayetimi dile getirdiğimde belediye başkanlığından aynen şu cevabı aldım;

25.07.2020 tarih ve XXX Sayılı CİMER başvurunuza istinaden Müdürlüğümüz ekiplerince yapılan kontrollerde şikayet konusu işletme incelenmiş olup, tesis içi ve dışında ölçüm yapıldığı, ölçüm sonuçlarının 04.06.2010 tarih ve 27601 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ''Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği'' hükümlerine aykırı bir durum olmadığı tespit edilmiş olup, XX Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce 18.09.2018 tarihinde uygunluk raporu işletmeye verilmiş olduğu görülmüş, ilgili işletme sahibine mevzuata uygun faaliyetini sürdürmesi hususunda uyarılar yapılmıştır. Şikayet konusu işletme Müdürlüğümüz ekiplerince periyodik olarak kontrol edilecektir.
Benzer şekilde Emniyet müdürlüğüne incelemesinde;
Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine gönderdiğiniz dilekçeniz ilgili birimlerimize iletilmiş, konu ile ilgili İlçemiz XX Mahallesinde faaliyet gösteren XXX isimli düğün salonu ile ilgili şikayetiniz üstüne düğün salonu muhtelif zamanlarda yapılan kontrollerde şikayet konusu, yüksek sesle dış ortamda ses verilmesi, silahla ateş vb. konularda herhangi bir olumsuzluğa rastlanılmamıştır.

Bilgilerinize sunarım.
Düğün salonu sahibine bizzat şikayet için gittiğimde belediyenin kendisine işletme ruhsatı verdiğini, şikayetimin yersiz olduğunu iddia ediyor.

İlgili kanunda geçen yasal gürültü sınırı ise insan sağlığını tehlikeye sokacak seviyede değil, ancak açık hava müzik yayını yapan bir yerdeki gürültünün mevzuata uygun olma ihtimali bile vermiyorum, zira gürültüden camların titrediğine şahit oldum.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskil...20100604-5.htm
Çok hassas kullanım alanları dışında canlı müzik yapan üzeri ve etrafı fiziksel olarak açık ve yarı açık eğlence yerleri, bahçeli gazino, lunapark, animasyon ve eğlence merkezleri, fuar, piknik yerleri, açık hava sinemaları gibi kamuya açık olan yerler ile lokanta, kahvehane, dükkân, gazino, dans salonu, diskotek, kulüp, bar ve düğün salonu gibi kapalı eğlence yerlerinden çevreye yayılan çevresel gürültü seviyesi, Leq gürültü göstergesi cinsinden arka plan gürültü seviyesini 5 dBA’dan ve 7 dBC’den daha fazla aşamaz.

Bir mahalle sakini olarak yaşadığım bu durumdan dolayı çok fazla üzüntü duyuyorum, yasal olarak bu gürültüye dur diyebilme hakkımız yok mudur? Benzer bir başvuru yapan oldu mu? Çok teşekkürler şimdiden.