Merhaba,

Öncelikle herkese iyi günler, mutlu yaşamlar dilerim.

Sormak istediğim soruları kısaca aşağıda anlatmak istiyorum.

Yaklaşık 19 - 20 ay önce müteahhitten firmadan proje üstünden-topraktan bir ev satın aldım. Proje boyunca inşaatı fırsat buldukça takip ettim. Fırsat buldukça dememin sebebi şehir dışında çalışıyorum ve iş çıkışı ustaların çoğu gitmiş oluyordu, eksikleri müteahhite bildiriyordum. Apartman çift blok, 4 katlı, her katta 2'şer daireden toplamda 16 daire var. Alt kısım müstakil garaj şeklinde yapılmış. Her dairenin kendine ait otoparkı mevcut ve su tesisatı, elektrik tesisatının dairelere bağlandığı söylendi inşaat aşamasında.

İnşaat tamamlandığında ruhsat alma aşamasında bir kaç komşu taşınmaya başlamış ve kendi daire ve otoparklarına tadilat yaptırmışlardır. Bu sürede ben ruhsat sonrası taşınmak istediğim için ufak tefek tadilatlarla ilgilendim. Bu sırada kendi otoparkımda su borusu olmadığını farkettim ve bu durumu müteahhite sorduğumda olduğu, sıva altında kaldığından görünmediğini belirtti. Bu sırada taşınan komşular elektrik su vs kullandığı için müteahhit ile gelen faturayı kim öder tartışması yaşadılar ve müteahhit ruhsatın hazır olduğunu, imzalar için faturaların ödenmesini beklediğini ardından ruhsatları vereceğini belirtti. Ben taşınmadığım için diğer komşular uğraşmak istemeyip ortak faturaları ödediler ve ruhsatlarımızı aldık. İlk sorum; burada faturayı kimin ödemesi gerektiği ve geriye dönük müteahhit firmaya dava açma şansımızın olup olmadığıdır.

Ruhsatı aldıktan sonra taşınma sırasında kendi otoparkımda su tesisatının olmadığını farkettim. Durumu yine müteahhite bildirdim ve su ustası kontroller sağlandı. Kontroller sırasında su tesisatının toplu olarak borularının 2 yan otoparkta toplandığı belirlendi. Yan otopark sahibi ile görüşülerek duvar yüzeyinden, yere veya duvar içine gömülmeden su borusu geçirildi. Yüzeyden geçirilmesinin sebebi, komşu (aynı zamanda üst komşum olur) yan otoparkının zeminine ruhsat akabinde taşınma sırasında zemine mermer döşetmesiydi. O sırada ben daha taşınmamıştım. 1 yıl kadar suyu ve elektriği bu şekilde kullandım. Daha sonra üst komşum kendi garajında kendine ait su hattı olmasına rağmen duvar yüzeyinden geçen borudan su kullanmak istedi. Ben de ortak kullanımın hoş olmayacağını başka bir yol aramasını yol bulamaz ise kullanabileceğini söyleyerek ilk başta kendisine izin vermedim. Daha sonra benim haberim olmaksızın duvar yüzeyinden geçen su borusunu başka bir tesisatçıya kestirdiğini öğrendim. Komşu ile görüşmek istediğimde görüşmek istemedi hatta kavga etmeye kadar bir tutum sergiledi. Daha sonra apartman toplantısında bu durumu kayıt altına aldırdım ve uygun bir yerden geçirilmesi yönünde karar alınmasına rağmen komşum ustaları ve diğer otopark sahiplerini tehdit etme vari caydırdı. Müteahhit firmayı aradım ve eksiğin giderilmesini talep ettim. Müteahhit o bina ile çok tartıştığını, o bina ile artık uğraşmak istemediğini, inşaat projesinde otoparklarda su tesisatı olmadığını güzellik(!) olsun diye kendi yaptırdığını istersem mahkemeye verebileceğimi söyledi. Asıl sormak istediğimde bu konu. Benim otopark dışında diğer 15 dairenin otoparkında su tesisatı döşeli. Hatta 8 9 kadar komşu mutfak bankosu bile yaptırmış. Müteahhiti mahkemeye vererek ve belediyeye şikayette bulunarak hakkımı aramak istiyorum. Mahkemeye verdiğim zaman ise diğer komşulara bir zarar gelsin istemiyorum. Niyetim sadece su tesisatının yeniden bağlanması. Bir kaç avukat ile görüştüm ancak ya uğraşmak istemediler ya da bir şey çıkmaz bundan diyerek konuyu kapattılar. Bu konuda nasıl bir yol izleyebilirim?

Zaman ayırarak okuyan ve yardım edebilecek herkese şimdiden çok teşekkür ediyorum.

İyi günler dilerim.