Toplanın arkadaşlar, ilginç bir konuyla karşı karşıyayım.

2022 Aralık ayında içinde kiracısı olan bir ev satın aldım. Evi satın aldığım hafta süreyi geçirmeden hemen noter üzerinden ihtiyacım sebebiyle evimin 6 ay içerisinde tahliyesi için ihtarname gönderdim.

4. ayda kiracı evi boşaltmak istediğini ancak karşılığında 6000 TL nakliye parası istedi. Nakliye günü parayı elden teslim edeceğimi söyledim ve önce kabul etti, ardından parayı öncesinde istedi, ben de parayı öncesinde istemesi haline notere gidip tahliye taahhüdü karşılığında noter huzurunda bu parayı verebileceğimi söyledim. Ancak bu noktadan sonra işler çığırından çıktı. Benim kiracıya parayı vermeyeceğimi düşündüğünü söyledi, parayı göndermezsen miktar artar diyerek önce 20 bin, sonra 50 bin, sonra da 100 bin TL talep etti (yazışmalar whatsappta duruyor), ayrıca Nisan ayı kiramı da göndermedi.

Ben de hem noter üzerinden 30 gün ödeme süresi vererek kirayı ödemesi için ihtar çektim hem de ödenmeyen kira için icra müdürlüğüne giderek 1 ve 13 no’lu formları doldurarak tahliye talepli icra takibi başlattım.

Kiracı bana yeni bulduğu evin kontratını whatsapp üzerinden göndermişti, sadece ev sahibi ve kendisinin imzalarının ve tc’sinin olduğu sayfa. Yani adres yazmıyor. (Bu kanıt olarak büyük avantaj !!)

Ben tabi kiracının taşındığını düşünmüyordum ancak icra takibi başlatmadan önce öğrendim ki kiracı zaten evi tahliye etmiş ve elektrik, su, doğalgaz aboneliklerini kapatmış. Ayrıca evi taşıdığına da apartman yöneticisi ve komşular da şahit.

Kiracının ikametini alıp almadığını kontrol amaçlı adres kayıt sisteminden kontrol ettiğimde ikameti evde görünmüyor, ancak deneme amaçlı kendi ikametimi eve aldırmak istediğimde evde birileri var görünüyor.

Noter üzerinden gönderdiğim tebligatları hep muhtarlık teslim almış. Muhtemelen icra müdürlüğünün tebligatını da muhtarlık teslim alacak.

ÖZETLE;
Kiracı evi tahliye etti, kirasını ödemedi, anahtarı teslim etmiyor. Buna karşılık tahliye talepli icra takibi başlattım ancak tebligatları muhtarlık alıyor.

SORU:
1- Bildiğim kadarıyla tebligatları muhtarlığın teslim alması kanunda, tebligatın kiracıya tebliğ edildiği anlamına geliyor ancak pratikte de bu böyle mi? İcra müdürlüğü bunu kabul ederek 30 gün saymaya başlar mı? İnternetten araştırdığım kadarıyla konu usulsüz tebligata giriyor gibi görünüyor. :(
2- 30 günün sonunda kiracı ödeme yazmazsa, icra müdürlüğünden aldığım kararla açacağım tahliye davası EV TAHLİYE EDİLDİĞİ İÇİN daha erkene alınır ve kısa sürede sonuçlanır mı? İstanbul Anadolu İcra için sizce ne kadar sürer bu? (Kabaca söyleseniz bile olur, yıllarca sürüp sürmeyeceğini anlarım en azından)
3- Oldu da kiracı kirasını ödedi diyelim, 2. kez ödememez yaptığında aynı kira dönemi içinde iki kez ihtar sebebiyle tahliye davasını İcra Mahkemesine açabiliyor muyum yoksa illa Sulh Hukuk’a mı açmam gerekecek?
4- Tüm bu hikayede benim göremediğim farklı bir görüşü olan var mı?
İlginize ve sabrınıza şimdiden içtenlikle teşekkür ediyorum.