+ Konuyu Yanıtla
1 / 4 Sayfa 1234 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 39 ileti bulundu.

Konu: Reşit olmayanla cinsel ilişki

Reşit olmayanla cinsel ilişki Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    istanbul, beyoglu, Turkey.
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Reşit olmayanla cinsel ilişki

iyigünler ben 1989 dogumlu bir gencim başımdan çok büyük bir olay geçti bundan 1 ay önce kız arkadaşımla dolaşmaya çıktık ve ogünde annesigil antepe gitmişti beni evine davet etti...ve bende hemen kabul ettim ogün cinsel ilişki yaşadık benim kafam çok güzeldi ve alkol almıştım o gün kız arkadaşım da adet geçiyorudu olaydan iki gün sonra kızın annesi ögreniyo ve jandarmaya gidiyor şikayet ediyor ve geri şikayetini alıyo bende kızın ailesiyle birlikte 20 gün birlikte kaldım..adet geçirdigi için kızlık zarının ne durumda oldugunu anlayamadım ve 21 gün ben kaçtım eger tekrar şikayetci olurlarsa benim durumum ne olur

ben 1989 dogumluyum

kız 1991 dogumlu

bana bi yardımcı olurmusunuz lütfen

Hukuki NET Güncel Haber

Reşit olmayanla cinsel ilişki konulu yargıtay kararı ara
    Reşit olmayanla cinsel ilişki konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    3.492
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Madde 103 - (1) Çocuğu cinsel yönden istismar eden kişi, üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Cinsel istismar deyiminden;

a) Onbeş yaşını tamamlamamış veya tamamlamış olmakla birlikte fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılama yeteneği gelişmemiş olan çocuklara karşı gerçekleştirilen her türlü cinsel davranış,

b) Diğer çocuklara karşı sadece cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir nedene dayalı olarak gerçekleştirilen cinsel davranışlar,

Anlaşılır.

(2) Cinsel istismarın vücuda organ veya sair bir cisim sokulması suretiyle gerçekleştirilmesi durumunda, sekiz yıldan onbeş yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

(3) (Değişik fıkra: 29/06/2005 - 5377 S.K./12. md.)(*) Cinsel istismarın üstsoy, ikinci veya üçüncü derecede kan hısmı, üvey baba, evlat edinen, vasi, eğitici, öğretici, bakıcı, sağlık hizmeti veren veya koruma ve gözetim yükümlülüğü bulunan diğer kişiler tarafından ya da hizmet ilişkisinin sağladığı nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle veya birden fazla kişi tarafından birlikte gerçekleştirilmesi halinde, yukarıdaki fıkralara göre verilecek ceza yarı oranında artırılır.

(4) Cinsel istismarın, birinci fıkranın (a) bendindeki çocuklara karşı cebir veya tehdit kullanmak suretiyle gerçekleştirilmesi halinde, yukarıdaki fıkralara göre verilecek ceza yarı oranında artırılır.

(5) Cinsel istismar için başvurulan cebir ve şiddetin kasten yaralama suçunun ağır neticelerine neden olması halinde, ayrıca kasten yaralama suçuna ilişkin hükümler uygulanır.

(6) Suçun sonucunda mağdurun beden veya ruh sağlığının bozulması halinde, onbeş yıldan az olmamak üzere hapis cezasına hükmolunur.

(7) Suçun mağdurun bitkisel hayata girmesine veya ölümüne neden olması durumunda, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına hükmolunur.

Madde 104 - (1) Cebir, tehdit ve hile olmaksızın, onbeş yaşını bitirmiş olan çocukla cinsel ilişkide bulunan kişi, şikayet üzerine, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
    Sadece ben. Kalbimi duyuyor ve insanları tanıyorum. Gördüklerimden hiçbiri gibi yaratılmamışım; yaşayanlardan hiçbiri gibi yaratılmış olmadığıma inanmak cüretini gösteriyorum. Öteki insanlardan daha iyi değilsem bile, hiç olmazsa başkayım. J.J.Rousseau

Nerede
    istanbul, beyoglu, Turkey.
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

pekala buna göre ben nekadar ceza yerim yada kız benden önce biriyle yaptıysa neolur duygu hanım

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    3.492
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Davanın seyrine göre buna hakim karar verecektir. Bunu bizlerin bilmesi imkansız
    Sadece ben. Kalbimi duyuyor ve insanları tanıyorum. Gördüklerimden hiçbiri gibi yaratılmamışım; yaşayanlardan hiçbiri gibi yaratılmış olmadığıma inanmak cüretini gösteriyorum. Öteki insanlardan daha iyi değilsem bile, hiç olmazsa başkayım. J.J.Rousseau

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    191
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

2253 sayılı kanunun 6. maddesinin birinci fıkrasında geçen ve yaşa göre çocuk mahkemelerinin görev alanını belirleyen #8220;15 yaş#8221; ibaresi, 7. Uyum Paketi kapsamında, 7.8.2003 tarih ve 4963 sayılı kanunla yapılan değişiklikle #8220;18 yaş#8221; olarak değiştirilmiştir.

yukarıdaki kanun hukmune gore oncelikle sen normal sahıs olarak degil cocuk olarak cocuk mahkemesinde yargılanacaksın demektir... cunku 18 yasını doldurmamıs oluyorsun...

diger yandan kızın 91 dogumlu oldugunu soylemissin hangi ay oldugunu da soylersen kız da 15 yasını doldurmus olabilir yani bu durumda av hanımın yazdıgı hukumlerin yaptırımından da nisbi anlamda yani 15 yasından kucuk olanla cinsel iliskiye girmek durumu icin duzenlenmis olanlardan kurtulabilirsin

cocuk mahkemesinde yargılandıgında uygulanacak yaprıtım da normal mahkemelerde alacagın yaptırımlardan elbette farkı olacaktır...

ancak avukat arkadasımızın belirttigi gibi acık bir sey soylemek imkansız bu konuya elbette hakim karar verecektir...

diger yandan sikayet geri alınmıssa bunun cocuk oyuncagı olmaması lazım yani geri alınan bir sikayetin tekrar yapılabilmesi icin belli sartların olusması gerekir en basitinden sikayete baglı suclarda suc tarihi uzerinde 6 ay gecmekle artık sikayet hakkı düser yani bir daha aynı konu ve taraflar sikayet konusu olamaz...

kaldı ki somut olaya bakıldıgında cebir siddet veya herhangi bir zorlama gozukmuyor kız kendi istegi ile iliskiye girmis yani istismar zor kullanma ırza gecme vs gibi bir durum yok

gorunuste hersey senin icin olumlu gozukuyor ama tabi yine de somut olayda kızın aile baskısı ile ifadesinde degisiklik olması vs gibi durumlarda ne olur bilemem

sen en iyisi durum ciddiye binerse bir avukat ile gorus
    benim bilgilerim bu kadar umarım biraz yardımım olmustur
    diger meslektaslarım da yardımcı olacaktır...

iyigunler

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    28
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

İlişkiye girdiğiniz bayan eğer 15 yaşını doldurmuşsa ve rızası ile sizle ilişkiye girmiş olup sizden herhangi bir şikayeti yoksa suç oluşmaz. Mağdurun anne veya babasının şikayetçi olması da birşeyi değiştirmez çünkü 765 sayılı yasanın aksine yeni TCK cinsel suçlarda suçtan zarar göreni sadece mağdur olarak belirlemiştir.15 yaş ise yasakoyucu tarafından kışının yaşamı üzerinde sahip olduğu mutlak hakları, ki buna şikayetçi olma veya olmama hakkı da dahildir, kullanabilecği bir yaş sınırı olarak belirlenmiştir.Kısacası eğer ilişkiye girdiğiniz bayan 15 yaşını doldurmuşsa ve sizden herhangi bir şikayeti yoksa, annesi şikayetçi olsa bile, ortada suç yoktur.

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın csonur,
    Rıza, hukuka uygunluk nedenidir. Bu yüzden, büyüklerde, suçun takibi mağdurun şikayetine tabi kılınmıştır. Fakat küçüklerin rızası yok sayılmıştır.

Md. 103'deki;
    Cinsel istismar deyiminden;

a) Onbeş yaşını tamamlamamış veya tamamlamış olmakla birlikte fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılama yeteneği gelişmemiş olan çocuklara karşı gerçekleştirilen her türlü cinsel davranış,

b) Diğer çocuklara karşı sadece cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir nedene dayalı olarak gerçekleştirilen cinsel davranışlar,
    Anlaşılır.

denilmekle yine -15 olan küçüklerin rızasının yok sayıldığı açıklanmaktadır.

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Konuyu tam olarak açıklığa kavuşturmak gerekirse, suç ancak bir reşit ile bir reşit olmayan arasındaki cinsel münasebette gerçekleşebilir. Çünkü reşit olmayanlar arasında yaşanan cinsel ilişkide kimin kimi şikayet edeceği açık değildir. Kanun bu fiili yasaklamış olsa da, iki küçüğün yaşadığı cinsel eylemi müeyyideye bağlamamış, yani fiili suç saymamıştır.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    28
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın Emrah Bey, 103. madde çocukların cinsel istismarını düzenler ancak burdaki somut olay cinsel istismar değil 104.maddede düzenlenen reşit olmayan kişiyle cinsel ilişki suçudur.Somut olay hakkında daha özel bir yasa hükmü var iken olayı cinsel istismar olarak değerlendiremeyiz. Nitekim 104.maddenin gerekçeside bu suçun bağımsız bir yapıda olduğunu vurgulamıştır.Öncelikle iki suçu birbirinden ayırmakta yarar var diye düşünüyorum.
    103.maddeyi ayrıca incelediğimizde ise çocuklar için cinsel istismar suçunun oluşabilmesi için;
    a)15 yaşını tamamlamamış veya 15 yaşını tamamlamasına rağmen maruz kalınan fillin anlam ve sonuçlarını kavrayabilecek durumda olmaması halinde çocuk rızasını açıklasa bile fiil her halukarda suçtur.
    b)15 yaşını tamamlamış ve fillin anlam ve sonuçlarını kavrayabilecek durumda olan çocuklar için ise ancak cebir,tehdit,hile gibi iradeyi zorlayan nedenler varsa suç oluşacak,rızanın varlığı halinde suç oluşmayacaktır.
    104. madde ise der ki; cebir,tehdit ve hile olmaksızın reşit olmayanla cinsel ilişkiye girilirse şikayet üzerine......cezalandırılır.
    Maddeleri yorumlarsak;
    Bir kere 15 yaşını bitirmemiş veya bitirmiş olmakla beraber eski deyimle farik ve mümeyyiz olmayan çocuklara yönelik yapılan her cinsel davranış rıza olsa dahi 103/1-a gereği cinsel istismardır.
    Eğer çocuk 15 yaşını doldurmuş ve farik mümeyyiz ise,
    a) Eğer ilişkiye girerken rızası cebir,tehdit ve hile ile sakatlanıyorsa 103/1-b uyarınca cinsel istismar,
    b)Eğer ilişkiye kendi rızasıyla giriyorsa ancak sonradan herhangi bir nedenle şikayetçi oluyorsa 104 madde tatbik edilecektir.
    Somut olayda mağdurenin 15ini doldurduğunu ve farik ve mümeyyiz olduğunu düşünerek bu yorumları yaptık ancak 15 ten küçükse tabiki cinsel istismar olacaktır.
    Saygılar sunuyorum...

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    28
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Emrah bey verdiğiniz ikinci cevaba yetişemedim ancak bahsettiğinizin aksine 104.madde reşit olmayanla cinsel ilişkiyi düzenlemiştir.Bu kapsamda müeyyidesi yoktur yorumunuza katılamayacağım.Bu madde uyarınca 17 yaşında iki çocuk ilişkiye girseler ve daha sonra birbirlerinden şikayetçi olsalar her ikiside cezalandırılacaktır. Yasa her ne kadar 15 yaşını bitirmiş olan çocukla ilişkiye giren kişi demiş ise de, cezalandırabilme alt sınırının 12 yaş olması ve kişi kavramının çocuklar ve 18 den büyükleri kapsaması karşısında 15ten büyük çocukların aralarında rıza ile yaşadıkları ilişkiden sonra birbirlerinden şikayetçi olmaları halinde suç oluşacaktır.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 4 Sayfa 1234 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

15 yaşını doldurmuş kızla ilişki

reşit olmayanla cinsel ilişki

cebir tehdit ve hile ile reşit olmayan kızlar cinsel ilişki

resit olmayanla iliski cinsel istismar midir

resit olmayanla cinsrl iliski

15 yasini doldurmamis bir kizla iliski

resit olmayanla cinsel ilişki

resit olmayanla cinsel iliskiye girme

resit olmayanla cinsel iliski

reşit olanla cinsel ilişki

resit opmayanla cinsel iliski sucu ispata bagli bir sucmu

resit olmayanla cinsel iliski sucu kararlari

resit olmayanla cinsel iliski davasi ispat cikaramazsam davam dusermiresit olmayanla cinsel iliski sucuescinselle iliski cezasiresit olmayan kizla cinsel birliktelik sucmuresit olmayamla cinsel iliskireşit olmayana cinsel taciz şikayete tabi mireşit.olmayanla.cinsel.ilişkide.rızaresit olmayanlarin iliski ictihat kararlariresitolmayanlacinseliliski cezasiresit olmiyanla iliski ispatiresit olmayanla iliski sikayet aranirmiresit olmayanlarin iliskiye girme cezasiresit olmayanla cinsel iliski bir ust mahkemeye tasindi
Forum