Merhaba, öncelikle hepinize iyi çalışmalar.
Kiracısı bulunduğum evi geçen sene kiraladım. Daha önce problem yaşadığım için, evin kiradayken duruma karşın sözleşme akdi bölümüne 2 yıl olarak yazdırdım. Bu sene yani 1 yıl dolmasına yakın ev sahibim evi sattı ve bu işlemi yeni sahibine sözleşme akdinin 2 yıl olduğunu bildirmeden yaptı. Yeni sahibi ise benim eve oturmam lazım 1 ay içinde boşaltmanız gerekiyor diyor. Bende öncelikle durumu yasal yollara başvurmaktansa tatlılıkla halledelim istedim. Eğer beni 3-4 ay idare eder ve kira almaz ise uzlaşmaya gidebileceğimizi, taşınma masrafları için maddi durumumun ve eşimin okulunun yoğunluğunu gerekçe olarak sundum. Zira normal şartlarda herhangi bir yenilemeye yada süre aşımından dolayı yenilenme işlemine ihtiyaç duymaksızın halen 1 yılı olan bir sözleşmem mevcut halde bu şekilde bir teklifte bulundum. Fakat kendisi durumda ısrarcı oldu. Bende o zaman yasal yollardan çözünüz dedim. Şu anda ev sahibine ulaşamıyorum, kendisine yıllık yasal artış oranına göre kirayı arttırıp göndermek istiyorum. Henüz bana evin yeni sahibini olduğu yasal yoldan ispatlamadı. Kendisinden tapu fotokopisi talep hakkım bulunuyor mu? Yani hesap numarası gönderirse yolladığı hesap yeni ev sahibinin mi değil mi nereden bileceğim? Birde kendisine hiç ulaşamazsam kirayı nereye yatırmam gerekecek?

Bu konularda bilgilendirirseniz sevinirim.