2004 ten itibaren Bağımsız bölüm sahibi olduğumuz Apartman Haziran 2000 yılında toplantı yapmış ve Zemin kattaki bir dükkana ( Lokanta ) Havalandırma bacasına içinden geçecek şekilde için baca izni verilmiş.

Belediyeye bizzat giderek evrakları inceledim.

Apartmanda 28 adet bağımsız bölüm var , Baca izni talep eden İşletme sahibinde nasıl bir azim varsa, 28 tane bağımsız bölüm sahiplerinden yani tam 42 kişiden ( ortaklarda dahil ) Muvafakatname imzası almış. ( en azından 42 adet isim ve 41 tane imza var )

Bazı Bağımsız bölümlerin yer yer 6 tane ortağı var. Karar defterine üzerinden alınmış bu Muvafakatname Noter tarafından onaylanmış ve belediye baca izni vermiş. Baca 2001 yılından beri halen yerinde.

Bu bacayı en kısa ve kolay yoldan yıktırmak istediğimizden ayrıntıları araştırıyorum.

2 farklı sorum var.

1. Muvafakatnamede bir tane bağımsız bölüm için 6 ortak görünüyor bunların 5 tanesinin imzası var fakat bir tanesinin imzası yok. Bu ayrıntıdan bacayı söktürmek için lehimize birşey çıkarmı ? Çıkarsa , önceliğimiz dava yerine belediye üzerinden yaptıkları hata ( oybirliği olmadan verilmiş izin) ile söktürmek önceliğimiz olur , böyle bir şey mümkün olur mu ?

2. 41 farklı imzalı Muvafakatname belli ki uzun bir süre oy sahipleri bulmak ve imzalarını almak için gezmiş belki bu 1-2 ay bile sürmüş olabilir, bunlar gerçek imza mı değil mi şüpheli diye düşünüyorum, Noterin bunu onaması bu imzaların gerçek olduğunun ispatı değildir görüşündeyim. Bu yapılan işlem , yani noter huzurunda kimlik tespiti yapılmadan verilmiş bir Muvafakatnamenin ruhsat almak için kullanılması, yasal mıdır ?

Teşekkürler