2017 senesinden itibaren İbb'nin iştirak şirketlerinden birinde kadrolu olarak çalışıyorum. İşe girdikten bir sene sonra çalışanlar arasında "ücret skalası" adında 2 farklı ücretlendirme olduğunu öğrendim. 1. Skaladakiler ikinci skaladakilerden neredeyse yarı oranında daha fazla ücret alıyorlar. Ünvan aynı, mesai saati aynı, görev aynı, mezuniyet aynı ancak işe girişte yapılan torpil yüzünden daha fazla ücret alıyorlar. Hak İs ve Disk sendika yetkileleriyle yaptığım görüşmelerde toplu iş sozlesmesiyle bu durumu düzelteceklerini söyleselerde herhangi bir düzeltme olmadı. Skalalar arasındaki fark giderek açıldı.

Toplu iş sozlesmesiyle gelecek zamandaki ücretler düzeltilse de geçmiş dönemdeki haksızlıklar giderilmiş olmayacak.

Eşit işe eşit maaş ilkesi varken bir kamu kurumunun senelerce süren bu haksızlığa devam ettirmesini anlayamıyorum. Ben bu durumda hakkımı ne şekilde aramalıyım? Benim gibi yüzlerce insan aynı kosullarda çalışırken hepsine ulaşmam mumkun değil ancak gerekirse dava açmak isteyen 4-5 tane mesai arkadaşımla beraber hareket etmek istiyoruz. Dava açarsak işten atilacagimiz söyleniyor? Bu mümkün mü?