+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12
11 den 14´e kadar toplam 14 ileti bulundu.
    Nerede
    İstanbul
    İletiler
    873
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: İP ADRES MAĞDURUYUM .BİLİŞİM AVUKATLARI YORUMLARINIZi BEKLİYORUM.

Alıntı thecybersecurity rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Kesinlikle, CGNAT sosyal olarak bir problem. Çünkü internet kişinin evine gelirken çift cihazdan geçmiş oluyor (bir sürü cihazdan geçiyor ama örnek veriyorum) ve bu da hukuku ve sosyal alanı çok ama çok yavaşlatıyor kişilerin tespitiydi, portun tespitiydi ve adresin tespitiydi derken zaten 6 ay geçiyor. Genelde bilişim davaları 1 senede çözülüyor ama... Her şeyden önce Tüketici Hakları Mahkemelerinin işlerini zorlaştırıyor maalesef ki... Bu nedenle onu yazmıştım bir eleştiri yaptım yani kendi çapımda...
    cgnat a gelene kadar darbogaz olan cok sey var, ama teorik olarak paketlenmis trafigi tekrar paketledigi icin ufak bir performans dussu yaratacaktir ama hattiniz fiber degilse genellikle darbogaz mesafe yada kablo kalitesi sebebi ile olacaktir. fiberlerde ise problem kullani trafiginin toplantigi saha dolabindaki chazlarda oluyor.

Veri, hem yer sağlayıcıdan hem de erişim sağlayıcıdan alınmalı ki tutarlılık gözetilebilsin.
    direk erisim saglayicidan almaz zaten erisim saglayici telefon operatoru gibi sadece su ip su ipye trafik yapti der, icerik veremez, savcigin telefon kayitlari istendiginde su numara bunumarayi aradi sukadar konustu demesi gibi. trafigi ancak kaynak gorur.

[
    B]Nereden bilecek sayın hakim yer sağlayıcının veya erişim sağlayıcının veriyi değiştirip kişiyi suçlamadığını ? Belki de içeride biri bu adama kumpas kuruyor ki olabilir ki bu imkansız değil. Bu diyarlarda neler yaşandı hukukçularımız bizden daha iyi biliyor.
    cok buyuk komplo teorisi dedigim gibi sunu numara su numarayi aramis su tarihler arasi su numarayi kim kullaniyordu tarafinda ne kumpas kurulabilirse o kadar olur zaten erisim saglayici sikayette bulunan taraf degil, kaldi ki tum loglar dijital imzali ve zaman damgali olarak tutulur yonetmelik geregi ayrica loglar belirli periotlarla btk ya gonderilir yani capraz sorgu da yapabilir makam ama su ana kadar dijital imzali logu da gonder kardes diyen savciliga denk gelmedim.

Türkçelerini çok iyi bilmiyorum sanırım ISS erişim sağlayıcı fakat hosting yer sağlayıcı olarak değerlendiriliyor olmalı.
    İkisinde de gerçi 5651 sayılı kanuna göre iki sene tutuyor fakat yönetmelikleri evet değişiyor.
    Evet terimler dogru

Hukuki NET Güncel Haber

IP adres mağduruyum. Bilişim Avukatları yorumlarınızı bekliyorum konulu yargıtay kararı ara
    IP adres mağduruyum. Bilişim Avukatları yorumlarınızı bekliyorum konulu hukuk haber
    Hukukçu değilim, tüm yazdıklarım kendi yorumlarımdır.

“The future is unknowable but the past should give us hope.” –Winston Churchill

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Burdur
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: İP ADRES MAĞDURUYUM .BİLİŞİM AVUKATLARI YORUMLARINIZi BEKLİYORUM.

Alıntı frmax rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    cgnat a gelene kadar darbogaz olan cok sey var, ama teorik olarak paketlenmis trafigi tekrar paketledigi icin ufak bir performans dussu yaratacaktir ama hattiniz fiber degilse genellikle darbogaz mesafe yada kablo kalitesi sebebi ile olacaktir. fiberlerde ise problem kullani trafiginin toplantigi saha dolabindaki chazlarda oluyor.

direk erisim saglayicidan almaz zaten erisim saglayici telefon operatoru gibi sadece su ip su ipye trafik yapti der, icerik veremez, savcigin telefon kayitlari istendiginde su numara bunumarayi aradi sukadar konustu demesi gibi. trafigi ancak kaynak gorur.

[
    cok buyuk komplo teorisi dedigim gibi sunu numara su numarayi aramis su tarihler arasi su numarayi kim kullaniyordu tarafinda ne kumpas kurulabilirse o kadar olur zaten erisim saglayici sikayette bulunan taraf degil, kaldi ki tum loglar dijital imzali ve zaman damgali olarak tutulur yonetmelik geregi ayrica loglar belirli periotlarla btk ya gonderilir yani capraz sorgu da yapabilir makam ama su ana kadar dijital imzali logu da gonder kardes diyen savciliga denk gelmedim.

Evet terimler dogru
    Kesinlikle, şu an tamamen aynı şeyleri söyledik sadece konuyu biraz daha açacağım ki bu konuyu ileride okuyan bir kişi de iyice olayı anlasın.

1) Zaten kayıtlar gönderilmese veya gönderilse dahi kanuni bir sınır var. En çok 2 yıl daha fazlası hukuka aykırı olarak nitelendirilir ve şikayetçiyken bir anda sanık olabilirsiniz .

Onun dışında bildiğim kadarıyla savcılık bu bilgileri isteyip iddianameye "şu kişi bunu yaptı ve ben de hem erişim hem de yer sağlayıcısı kayıtlarına baktım evet bu bilgiler tutuyor ve bu kişiyi suçluyorum" demesi zaten suçun ikrar edilmesinin önemini sadece cezada indirim olarak görülmesini sağlıyor gibi görünüyor. Tabi duruma göre ev içerisindeki birinin yapmış olması, dışarıdan yapılmış olması vs. gibi durumlar da da işe yarayabilir. Bilişim suçlarının en sevdiğim yanı da bu. Net ve kesin hiç şaşmaz.

2) Komplo teorisi gibi duruyor değil mi ? Ama yaşanır ve yaşanıyor da. Benim işim genelde bu tarz olaylarla uğraşmak olduğu için çok fazla olay gördüm.

Dediğim gibi daha önce verdiğim örnekteki gibi iddianamede IP yoksa, delil yoktur dolayısıyla suçta yoktur. Özellikle bu tarz sosyal medya konularında bir ekran görüntüsüyle pek bir şey ispatlanamaz. Kişinin hesabı yetkisiz erişime uğratılmış, klonlanmış, ekran görüntüsünde oynamalar yapılmış veya bilgileri çalınmış olabilir ki artık zaten biliyorsunuz herkesin verilerine tek tıkla ulaşılabiliyor. Bu da çok mümkün şekillerde yapılabiliyor.

İlk olayda da buna benzer bir şey yaşanmış olabilir.

Biz işimiz gereği sürekli takip edip herkesi uyarıyoruz. Raporlar yazıyoruz ve bu konuda çözümler sunuyoruz. Çok dikkat etmek lazım.
    Bu konuda ISS'ler de çalışma yapmalı. MAC adresi dahi modemlerden kanuni olarak alınabilir olmalı ve MAC adreslerine göre bir trafik kaydı da tutulmalıdır.
    Modem firmware yazılımları zaten operatöre özel çıkartılabiliyor. Pekala modem üreticileri bunu başarabilir.

Bu arada yönetmeliğin linkini de gönderirseniz ben de bir kez daha inceleyeyim. Bilgilerimi tazeleyeyim.

Saygılar dilerim.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    873
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu konuda ISS'ler de çalışma yapmalı. MAC adresi dahi modemlerden kanuni olarak alınabilir olmalı ve MAC adreslerine göre bir trafik kaydı da tutulmalıdır.
    Modem firmware yazılımları zaten operatöre özel çıkartılabiliyor. Pekala modem üreticileri bunu başarabilir.
    bu istek cok uygulanabilir olmayacaktir cunku kullanici kendi modemini kullanabilir kendi modemini kullanmasa bile modern isletim sistemlerinin mac adresinin tatip edilmesini onlemek icin baglanti kurulurken geci mac olustuma gibi ozellikleri varsayilanda acik olarak geliyor.

Istediginiz mevzuat ile ilgili yazilar da asagidadir.

https://web.archive.org/web/20220721...Log_Deseni.pdf
    https://web.archive.org/web/20220721...Cman%C4%B1.pdf
    Hukukçu değilim, tüm yazdıklarım kendi yorumlarımdır.

“The future is unknowable but the past should give us hope.” –Winston Churchill

Nerede
    Burdur
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı frmax rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    bu istek cok uygulanabilir olmayacaktir cunku kullanici kendi modemini kullanabilir kendi modemini kullanmasa bile modern isletim sistemlerinin mac adresinin tatip edilmesini onlemek icin baglanti kurulurken geci mac olustuma gibi ozellikleri varsayilanda acik olarak geliyor.

Istediginiz mevzuat ile ilgili yazilar da asagidadir.

https://web.archive.org/web/20220721...Log_Deseni.pdf
    https://web.archive.org/web/20220721...Cman%C4%B1.pdf
    Merhabalar,

Yönetmelikleri inceledim ve evet bu çok eskiden beri yapılıyor. Eskiden bu işi TİB yapıyordu fakat TİB'in adı BTK oldu. 5 yıl süreyle bu bilgiler de BTK tarafından saklanıyor.
    Fakat sizin de dediğiniz gibi erişim sağlayıcıdan bilgi almadan önce yer sağlayıcıdan almak gerekiyor. Yani benim de ve sizin de dediğiniz gibi bilgilerin örtüşmesi gerekiyor.

Burada da zaten süreç anlatılmış,

"5651 sayılı İnternet Ortamında İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunun, erişim sağlayıcının yükümlülüklerini düzenleyen 6. maddesinin 1. fıkrasında, erişim sağlayıcının sağladığı hizmetlere ilişkin olarak trafik bilgilerini altı aydan az ve iki yıldan fazla olmamak üzere yönetmelikte belirlenecek süre kadar saklamakla yükümlü olduğu belirtilmektedir.

Yine bu Kanuna dayanarak hazırlanan İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesine Dair Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 8 / b maddesi erişim sağlayıcıyı trafik bilgisini 1 yıl saklamakla yükümlü tutmaktadır. Görüldüğü gibi anılan yönetmelikle getirilen sınırlama nedeniyle erişim sağlayıcılar IP kayıtlarını da kapsayan trafik bilgilerini 1 yıl muhafaza etmekte, suç tarihinden itibaren 1 yıldan fazla süre geçmişse bu bilgileri verme yükümlülüğü bulunmamaktadır

Ancak Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB), trafik kayıtlarını 5 yıl süre ile muhafaza etmekte ve adli makamlarca bu süre içinde yapılan talepleri yerine getirmektedir."

Yani kısacası bir checklist oluşturmak gerekirse,
    - Resen veya şikayet üzerine soruşturma başlatılır.
    - Suçun üzerinden 2 sene geçmemişse yer sağlayıcıdan bilgiler alınır.
    - Yer sağlayıcıdan bulunan bilgiler erişim sağlayıcıdan veya BTK'dan sorgulanır ve bu trafiğin oluştuğu doğrulanır.
    - Kişi bulunur ifadesi alınır, iddianameye IP adresi gibi gerekli bilgiler yazılır ve kovuşturma evresine geçilir.

Bazen kovuşturma evresinde de bu veriler talep edilebiliyor fakat dediğim gibi suçun üzerinden 2 sene geçtiyse o kayıtlar siliniyor. Daha fazla bulundurulması da ayrı bir suç kapsamına girebiliyor diye biliyorum. Eksiğim varsa söyleyin

Kaynak : https://web.archive.org/web/20230725...14022020041756

Unutmadan,

Bilişim Davalarında İddianame Örneği : https://web.archive.org/web/20230725...apilan-suclama

NOT : Yazdıklarım bir tavsiye değil mesleki bilgilerimdir zira ben bir avukat değilim ve tavsiye verebilecek hukuki bilgiye sahip değilim. Teşekkürler.
    Konu thecybersecurity tarafından (25-07-2023 Saat 23:28:58 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12

Bu sayfada bulunan kavramlar: