Merhabalar,

Benim sürekli gürültü şikayeti alan kiracı ve ev sahibinin sorumluluğu konusunda bir sorum olacaktı. Bir buçuk aydır sorun nihayete ermediği için sizlerin görüşlerine danışmak istedim.

Problem şöyle ki, 6 hafta önce evimi kiraladığım bir çift hakkında apartman sakinleri, yönetim ve apartman görevlisi haftada en az bir kaç kez arayarak kiracıların sürekli yüksek sesle müzik dinlediklerini, birbirleriyle zaman zaman şiddet boyutuna varan kavgalar ettiklerini ve yerlere tencere-tava gibi cisimler çarptıklarını belirtip veryansın ediyor. Konu sık sık polise intikal ediyor, çoğunlukla polise kapıyı açmıyorlar. Ya da polisler uyarıp gidiyorlar. Bir başka komşuyu polisi arıyor diye rahatsız ettiklerini de öğrendim. Şikayetçi olması için ilgili komşuya yardımcı oldum fakat delil ve şahit bulunmadığı, sonuç alınamayacağı gerekçesiyle karakoldan döndük. Dolayısıyla henüz bir ceza ya da dava söz konusu değil. Ancak apartman yönetimi ve tanıdığım komşular kiracıyı evden çıkarmam gerektiği konusunda hemfikir.

Şu ana kadar bu konuyla ilgili iki kez sözlü uyarıda bulundum. Şikayetlerin kesilmemesi üzerine komşuluk hukukuna uyulması, ödenmeyen aidat ve yakıt borçlarının ödenmesi ve 1 ay geçmesine rağmen yapılmayan elektrik aboneliği konularını içeren bir ihtarnameyi noter kanalıyla gönderdim.

Zabıta Müdürlüğü'yle de görüştüm, ancak savcılıktan gelen bir talimatla tespit yapabileceklerini söylediler. Dolayısıyla bir sonraki şikayette savcılığa suç duyurusunda bulunmalarını tavsiye etmeyi düşünüyorum.

Bunların dışında hukuken yerine getirmem gereken bir sorumluluk var mıdır?

Eksik bir şey yapmak istemediğimden sizlere de danışmak istedim. Yanıtlarsanız çok sevinirim.

Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim.