Arkadaşlar bir Kamu kuruluşunda memur olarak çalışmaktayım.Bir iftira sonrası hakkımda CB hakaretten dolayı dava açıldı. CB tarafı dosyaya şikayetten feragat ve katılma talebinin bulunmadığına dair dilekçe göndermelerine rağmen dava görüldü ve hiç delil ve tanık olmadan şahsıma ceza verildi.Verilen cezaya HAGB uygulandı.Daha sonra basit bir tartışmadan dolayı başka bir davadan para cezası aldım.Şimdi ise HAGB kararı açıklanmak üzere Mahkeme günü verilmiş.Dosya üzerinde araştırmalarım neticesinde şikayetten feragat eden ve katılma talebi olmayan CB tarafına gerekçeli karar tebliğ edilmemiş.Bu karar tebliğ edilmemiş olması durumunda denetim süresi başlamış sayılmayacağından ceza verilmesi yasal değildir deniyor.Benim sorularım şunlardır?
1-Şikayete bağlı olmayan suçlarda davacı taraf şikayetten feragat ve katılma taleplerinin olmadığına dair dilekçe sunmaları nedeniyle yasa gereği gerekçeli kararın tebliğ edilme zorunluluğu yok mudur?
2-Gerekçeli karar tebliğ edilmemiş olduğundan denetim süresi de başlamayacağından dolayı mahkemeye itiraz edebilir miyiz?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.