Hazine arazilerinin Milli Emlak Müdürlüğü tarafından belediyelere devrilmesi hakkındaki kanununa göre bilgi almak için yazıyorum.

Hazine arazisine ait 30 yıldır isgal ettiğimiz ve bizim gibi durumda olan birçok kişi adına sormak istiyorum. lütfen yardım edin. Bu kadar insan perişan ve ne yapacağımızı bilmez durumdayız.

Bizler mahalle olarak yukarda adını ettiğim yeni çıkan kanunua göre;
- bir kısmımız işgal ettiği yerler için milli emlak müdürlüğünden ihale usulu ev ve arsalarını (parası olanlar) aldı bir çoğuda bu parayı veremedikleri için ev ve arsalarını mutahitlere kaptırdılar.

-Bizim durumumuzda olanlar ise; birkaç yıl önce gene milli emlak müdürlüğü tarafından tapu tahsis belgesi almıştık. Size satış yapamayız (iptal ettirin o zaman verebiliriz) dediler ve bize satış yapmadılar.

Verdikleri bu tapu tahsis belgesi için daha önceleri bu belge sizi kurtaracak ilerde tapunuzu alırsınız sizin için çok iyi bir avantaj diyerek o şartlar içinde çok paralar vererek almıştık bu belgeyi. Oysa şimdi bu belge yüzünden bize satış yapmadılar. Geçen seneki amsal değeri üzerinden işgal etteğimiz yeri alabilecekken bu sene emsal değeri çok yükseldi. üstelikte mahalleye imar planı geldi ve arsa fiyatları çok yükseldi( (gerci imar planını mahalleye ve kimse göstermiyorlar ama mütehitlerin ellerinde palanlar mahalleye gelip gidenlerin sayısı belirsiz.)
Bizim gibi işgal ettikleri yerleri amayan kişilere, milli emlak müdürlüğü birer yazı gönderilerek, ya buları kiralarsınız kiralamadığınız takdirde tahliye edileceksiniz diye yazı geldi.
birçoklarımız ise bu yazı için teredüt içindeler. Bazı hukukcular ise eğer imzalarsanız ilerde hiç bir hak idda edemezsiniz diyorlar.

Bizde sataşını almak için milli emlak müdürlüğüne dilekce yazdık. Dilekçemizi milli emlak müdürlüğü belediyeye göndermiş. Belediye alıp bizlere satacakmış. Belediye bizlere evimizi ve işgal ettiğimiz yerleri nasıl verecek
1-belediye bizim işgal etteğimiz yerleri bizlere kat karşılığı mı, başka bir yerden arsa vererek, veya arsanın belli bir bölümünümü verecek.
2- İşgal ettiğimiz yerin tamamını üstünde işgal ettiği kişilere para karışılığı mı verecek.
3- Daha önce almış olduğumuz tapu tahsis belgesinde yazılı m2 kadar mı
verecek .
4- Tapu tahsis belgesinin bu belediye satışında faydasını görecekmiyiz.
5- Birde bazı kişiler birleşip bir metahitle anlaşıp bu yerler belediye geçmeden önce mutahit bu kişiler adına alım yapıp anlaşmaları gereği yarı yarıya hak sahiplerine verecekmiş. Bazılarımızda bu yolu deniyor. Böyle yapmak da kanunen doğrumudur. Çünki trilyonlarla ifade edebilecek meblağlar tutuyor bu yerler.

Bu konularda acil yardımlarınızı bekliyoruz, mahalle ve kendim adına şimdiden teşekkür ediyoruz.