Merhaba ,

28.12.2018 tarihinde aracıma 8/8 kusurlu olarak X bir sigorta firmasından sigorta yaptıran bir vatandaş çarptı. Oluşan hasarda sigorta firması 17. gün hala eksper raporunu vermediği gibi bir de şüheli kazaya atmışlar. İşin bu boyutları hukuki süreçler olmasına karşın ben aracımı artık yaptırmak istiyorum. Ancak firmaya hiç güvenmiyorum. Yarın bu kazada olmamıştı , buna eksperimiz onay vermedi dememesi için ve aracımı yaptırıp haklarımı korumaya devam edebilmek adına nereden ve nasıl verdiği rapora itiraz etmeyecek ek bir eksper talep edebilirim.
Bu firmanın kaza konusundaki raporunu beklemek ile mi mükellefim ?
İlla noterden ihtar çekip süreçleri bitirmeleri için baskı yapıp beklemem mi gerekiyor ?

Konu hakkında yardımlarınızı ve bilginizi rıca ediyorum.

Buradan sonrası sorudan bağımsız not :
Aracımda GPS var , olay yerinde askeriyenin kameraları var , kazaya karışan 3 araç var , kaza sollamaya yasak yerde kişinin çıkması ile oldu , suçlu kişiyi hayatımda hiç görmedim tanımam etmem aynı şehirlerden bile değiliz . Yani bu kazanın X bir neden ile süphe uyandırması için hiç bir koşul yok firma tamamen süreçleri uzatmak için uğraştırıyor.

Öte yandan aracım BMW 3.20 iED Mplus paket full bir araç hava yastıkları bile sigortanın ödeyeceği tutarda neredeyse. Hava yastıkları açılan bir arabanın tavanında izler kalır , servisler değiştirmeyi öneriyor. Eksper ne olacak işte diyor, aksı yamulmuş tamir edelim diyor , arabayı kaç yüz bin km yaşlı hale getirir taşıyıcı bir aksamın eğiklik giderilmesi. Gibi ciddi sorunlarımda var yukarıdaki sorunun ötesinde .

Araç yapılmadan da ödeme yapmayacaklarını söylüyorlar. Sigorta firması benim zararımı karşılamak ile yükümlü değil mi ? Mesela bilgisayarımı sigortalattım ve çalındı , o bilgisayarın ücretini ödemesi gerekmez mi daha ucuz ya da daha pahalısını değil. Ancak ben daha ucuz ve pahalısını insiyatifimde değil midir almak ? neden araç yapılmadan ödeme yapılmıyor ?

Bu noktada nasıl bir yol izlenmeli bu 2. bölümü de okuyan bilgi veren arkadaşlarıma minnetarlığımı dile getiririm kolay gelsin .