Merhaba ,

Ben bundan önceki ayın 26 sında bir trafik kazası yaşadım . Karı taraf ışık ihlali yaparak aracımı resmen biçti geçti . Lakin kusurunu kabul etmedi bunun sebebi bulunan ortamda mobese olmaması bunu fırsat bilerek kusurunu kabul etmemektedir . Olay yerine polis çağırıldı polisler tutanağı tuttu gitti biz polis merkezine rapor sonucu almaya gittiğimizde yazılan görüşte olayda haklının mahkeme tarafından belirlenmesi gerektiği belirtilmiş . Beni polis karakolundan aradılar ifade için gittim ifademi verdim . Lakin devlet herhangi bir dava açmıyormuş ifadeleri verdik ve şuan hiç bir gelişme yok . Bende buna istinaden Avukatımla görüştüm ve Sulh hukuk mahkemesinde kusur tespiti yapılması için dava açtık fakat Hakim konuda kusurlu tarafın kendilerince belirlenemeyeceğini belirterek karar vermiş . Şimdi avukatım Asliye hukuk mahkemesinde dava açmamız gerektiğini söyledi bu süreç yılı bile bulabiliyormuş . Şimdi benim sorum şudur ben kaza yaptım ifadem alındı devlet niçin burda haklı haksız aramıyor ? Benim hakkımı araması için gidip şikayetçi oldum . ben mahkemeye para yatırıyorum benim maddi durumum olmadığını varsayarsak nasıl hak adalet yerini bulucak ? Burda haklının hakısızn belirlenmesi ve vatandaşının haklarını aramak devletin görevi değilmidir ? Şimdi asliye hukuk mahkemesinde dava açıcağız bu süreci bekliyeceğim sonucu alabilmek için 1 yıl bir bilirkişi atayıp ifadelere bakılarak verilmesi gereken bir kararın 1 yıl sürmesini hiç anlıyamadım . Bizmi yanlış birşey yapıyoruz lütfen konuıya dair bilgisi olan birisi bana yardımcı olabilirmi ?