Başlık daha açıklayıcı olmadığı için kusura bakmayın.

Babamın abisi telefonumu bulup aradı ve "veraset ilamı" göndermemi istedi. Ne için istediğini sordum, mantıklı bir açıklama yapmadı, ben de herhangi bir belge göndermedim tabi ki.

Daha sonra köyden başka bir akraba aradı, babam ve abisinin köyde toprağı varmış, devlet bu toprak için belli bir ödeme yapıyormuş(bir tür teşvik sanırım), babam abisine vekalet vermiş, abisi o vekaletle devletin verdiği parayı alıyormuş, bunları söyledi. Babam ben küçükken vefat ettiği için benim bu konuda bilgim yoktu ama başkaları da toprağın ve vekaletin varlığını teyit etti.

Daha sonra babamın abisi(muhtemelen bu akrabanın beni aradığını öğrendiği için) ikinci defa arayıp köyde toprak var, bölüşülecek, senin payını da vereceğiz dedi ve ısrarla "şeyi" göndermemi istedi.

Buraya kadar sabırla okuduysanız sorularım şunlar:

1. Soru: Babam vefat ettiğinde veraset ilamı çıkarmıştık, bir ev vardı sadece, toprak, arazi, arsa gibi bir şey yoktu. Babama ait olan her şeyin veraset ilamında görünmesi gerekmez mi? Dede&babaanne hayatta, onların ölümüyle kalan yeni bir miras söz konusu değil. Babamın o toprağı abisine satmış veya devretmiş olduğunu zannetmiyorum, öyle olsaydı o adam 10 yıl sonra benim peşime düşmezdi.

2. Sorum: Babamın verdiği vekalet 10 yıl geçerli olabilir mi veya vekalet veren kişi ölse bile bu vekaletin geçerliliği devam eder mi?

3. Sorum: Adam varlığından haberim olmayan bir toprak için vekalet isteyemediği için önce "veraset ilamı" isteyerek nabız ölçtü diye düşünüyorum ama eğer gerçekten istediği şey "veraset ilamı" ise bu belgeyle ne yapabilir?

4. Sorum: Ben bu konuda ne yapabilirim ve nereden bilgi alabilirim? Bu toprak dağ başında bi köyde, herhangi bir değeri yok, devletin verdiği para da birkaç yüz lira bir şeydir diye tahmin ediyorum, ama adalet mülkün temeliyse bana ait olan bir mülkün varlığını 10 yıl sonra köyden edilmiş bir telefonla öğrenmem saçma değil mi?